Gm. Garwolin: Dodatkowe 5 mln zł na inwestycje

Opublikowano: 30 marzec 2017, 08:12 Kategoria Aktualności
gmina GarwolinKołodziejczyk

Na wczorajszej sesji Rady Gminy Garwolin zapadły decyzje, na co przeznaczyć dodatkowe pieniądze, które pojawiły się w budżecie gminy na ten rok. W sumie to aż 5 mln zł. Część pieniędzy zostanie przekazana na inwestycje drogowe i wodno-kanalizacyjne. I wymianę oświetlenia na ledowe, bo jak przekonuje wójt – to się po prostu wszystkim opłaca. Gmina zmniejszy także swoje zadłużenie, bo budowę oczyszczalni ścieków sfinansuje z własnych środków, a nie z pożyczki.

Dodatkowe 5 mln złotych, które zostały wprowadzone do budżetu gminy Garwolin, to pieniądze pochodzące z dotacji zewnętrznych oraz nadwyżki z podatków. Na co zostaną przeznaczone? Między innymi na rozszerzenie sieci wodociągowej w gminie – w sumie 140 tys. Na budowę sieci wodociągowej w Niecieplinie, wzdłuż drogi krajowej 76 – 320 tys. zł , w Sławinach - 40 tys. zł, w Woli Rębkowskiej, ul. Przemysłowa – 70 tys. zł.

Dzięki dodatkowym środkom wydłuży się także lista inwestycji drogowych. – Będą to inwestycje o różnym zakresie prac. Od tłuczniówek aż po asfalt – mówi Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Garwolin.

Na przebudowę drogi Stara Huta – Łucznica przeznaczono 42 tys. zł, Uśniaki – Cyganówka – 80 tys. zł, Budy Uśniackie – 23 tys. zł, Miętne, ul. Leśna – 70 tys. zł, Rębków, ul. Podsadowiec – 38 tys. zł, Rębków, ul. Młyńska – 65 tys. zł, Sulbiny, ul. Spokojna – 150 tys. zł, Władysławów – Wola Władysławowska – 70 tys. zł, Rębków, ul. Krótka, Słoneczna – 55 tys. zł, Sulbiny, ul. Kwiatowa – 20 tys. zł, Miętne, ul. Kwiatowa – 30 tys. zł (dokumentacja projektowa), Lucin – Narutowicza – 25 tys. zł (dokumentacja projektowa), Jagodne, ul. Lawendowa i Jaśminowa – 25 tys. zł (dokumentacja projektowa).

W planie wydatków znalazły się także inne inwestycje: zakup nowych wiat przystankowych za 39 tys. zł – zostaną wymienione te najbardziej zniszczone między innymi w Michałówce, Miętnem, Rębkowie; zagospodarowanie terenu przy placu zabaw w Miętnem - 65 tys. zł, wykonanie kanalizacji w Sulbinach, ul. Dębowa – 50 tys. zł, zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Niecieplinie – 220 tys. zł. W Woli Rębkowskiej zostaną zmodernizowane pomieszczenia z przeznaczeniem dla klubu seniora. Cała inwestycja będzie kosztowała około 180 tys. Sporą część kosztów będzie stanowiła dotacja zewnętrzna. Gmina otrzyma także dotację na funkcjonowanie klubu.

Wszędzie będą ledy – bo to się opłaca

O 150 tys. więcej samorząd przeznaczy na wymianę oświetlenia na gminnych drogach. W sumie w tym roku będzie to aż 250 tys. zł. Dlaczego? Po wymianie mieszkańcy czują się bezpieczniejsi, ale gmina płaci mniej – mimo, że latarnie świeca się całą noc, a nie jak do tej pory tylko do godziny 24:00.

- Dla mieszkańców jest lepiej, bo jaśniej, a jaśniej to bezpieczniej. Dla nas również. Widzimy to po rachunkach. Nie spodziewaliśmy się, że oszczędności będą tak duże. Po wymianie lampy zużywają 1/3 prądu w porównaniu do tego, co było przy lampach rtęciowych. Te oszczędności możemy przeznaczyć na inwestycje – tłumaczy Marcin Kołodziejczyk.

Zmiany w placówkach oświatowych

Spora część dodatkowych pieniędzy w budżecie zostanie przeznaczona na inwestycje w szkołach i przedszkolach. Najwięcej – w Woli Rębkowskiej. Na adaptację budynku zespołu szkolno-przedszkolnego przeznaczono dodatkowe 220 tys. zł. W sumie na modernizacja górnej części budynku gmina wyda ponad 700 tys. zł.

Duże zmiany szykują się także w szkole w Wilkowyji. Placówka przed jubileuszem 100-lecia powstania przejdzie remont pomieszczeń –biblioteki, świetlicy, sekretariatu. Na modernizację przeznaczono 50 tys. zł.

W planie wydatków znalazły się także przebudowa odwodnienia przy szkole w Woli Władysławowskiej - 30 tys. zł oraz przebudowa ogrodzenia przy przedszkolu w Michałówce – 20 tys. zł.

Gmina planuje także zakup samochodu dostawczego do dowożenia posiłków do placówek oświatowych za 45 tys. zł. Na razie miałby kursować Sulbin do Rudy Talubskiej, ale wkrótce także być może do kolejnej szkoły.

jd

Komentarze  

0 #4 ...łatka,łatkę goni...kropka... 2017-04-05 09:17
i znów dojazdówkę do Sławin połatano zobaczymy po pierwszej zlewie co z tego zostanie...
Cytować
0 #3 ...droga...kropka... 2017-03-31 07:33
...chodzi tu o drogę przez Sławiny a dojazdowa to już nic dodać nic ująć i tak jest w opłakanym stanie...
Cytować
0 #2 Chyba nie tu pretensjeShaft 2017-03-30 21:34
Tą drogę która jestcna terenie miasta??
Czyli wjazdowa do Sławin.


Cytuję kropka...:
a co z drogą a Sławinach ile razy będą ją jeszcze łatać...
co deszcz to ją rozmywa...a co taniej kosztuje...
Cytować
+1 #1 i co???kropka... 2017-03-30 14:28
a co z drogą a Sławinach ile razy będą ją jeszcze łatać...
co deszcz to ją rozmywa...a co taniej kosztuje...
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież