Pomnik Matki Polki w Lisich Jamach i trzy krzyże będą musiały zostać przeniesione w związku z budową drogi S17. Wykonawca inwestycji przedstawił projekt zmian w Lisich Jamach, ale Gmina Garwolin go nie zaakceptowała. Z pobocza znikną także tablice pamiątkowe.

Pomiędzy Garwolinem a Lipówkami po obu stronach DK 17 trwa wycinka drzew. To przygotowanie terenu pod budowę trasy ekspresowej S17. W związku z budową drogi, trzy miejsca pamięci będą musiały zostać przeniesione w nowe miejsce. Chodzi o dwa brzozowe krzyże, krzyż przy parkingu oraz pomnik Matki Polki w Lisich Jamach. - Do przeniesienia miejsc pamięci zobowiązany jest wykonawca inwestycji. Wystąpił on do nas o zaakceptowanie projektu przeniesienia pomnika, ale jest on dla nas nie do zaakceptowania – mówi Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Garwolin.

 


Według projektu pomnik miałby zostać przeniesiony bliżej cmentarza Lisich Jam. Zabrakło w nim jednak poszerzenia placu przy pomniku, który jest przy nim obecnie. - Chcemy, aby ten plac przy pomniku pozostał. Ta przestrzeń jest potrzebna między innymi do tego, żeby móc zorganizować tam uroczystości – tłumaczy wójt. Gmina wystąpiła do wykonawcy o dokonanie zmian w projekcie oraz o to, aby wszystkie prace prowadzone na tych terenach były prowadzone pod nadzorem archeologa.

 

Przeniesione zostaną także trzy krzyże, które znajdują się po drugiej stronie DK 17. Chodzi o dwa brzozowe krzyże oraz krzyż przydrożny przy parkingu. W sprawie jego przeniesienia odbyły się już konsultacje z proboszczami parafii Miętne oraz Trąbki, dla której jest to miejsce szczególne – przy tym krzyżu kiedyś żegnano zmarłych z Trąbek.

Z poboczy drogi znikną także tablice oraz kamienie upamiętniające osoby, które zginęły w wypadkach. Jeśli zgłosi się rodzina tych osób, zostaną one jej przekazane. Jeśli nie, będą zutylizowane.

jd

Komentarze  

-4 #2 wstyd dla gminnego pislamuIgnacy 2017-03-25 21:09
wójt to sobie może pogadać. Sam niech zawija rękawy i do roboty, a nie utrudnia drogowcom prace, bo niby brak miejsca na uuroczystości organizowane przez wilka i mączkę.
Cytować
+1 #1 zniszczyc łatwoala 2017-03-24 20:11
BRAWO PANIE WOJCIE
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież