Garwolin nagrodzony za dynamiczny rozwój

Opublikowano: 20 marzec 2017, 07:26 Kategoria Aktualności
garwolininwestycje

Podczas  konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, która odbyła się 15 marca w Europejskim Centrum Kultury Matecznik Mazowsze w Otrębusach zaprezentowano wyniki rankingu zrównoważonego rozwoju jst dla województwa mazowieckiego.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uhonorował dyplomami przedstawicieli najdynamiczniej rozwijających się miejscowości na Mazowszu w trzech kategoriach – gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie.

W kategorii gmin miejskich miasto Garwolin uplasowało się na wysokim 7. miejscu. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, a kolejne: Nowy Dwór Mazowiecki, Płock, Siedlce, Podkowa Leśna i Ciechanów. Za Garwolinem sklasyfikowane zostały Płońsk (8), Węgrów (9) i Józefów (10).

Samorządy oceniano za pomocą 15 różnych zmiennych, które wyjaśniają najważniejsze obszary rozwoju gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. Przykładem są m.in. wydatki majątkowe i inwestycyjne, na transport i łączność, procent dochodów własnych, liczba osób pracujących i bezrobotnych oraz podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców.

Ideą projektu, realizowanego przez zespół naukowców z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, którym kieruje prof. nzw. dr hab. Eugeniusz Sobczak jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promowanie najlepszych przykładów w tym obszarze.

Badania prowadzone są od wielu lat na poziomie krajowym i regionalnym. Ich wyniki mają sprzyjać zarządom i społecznościom regionów i gmin w zarządzaniu rozwojem oraz podejmowaniu decyzji o alokacji środków z funduszy strukturalnych.

garwolin.pl

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież