Będą wspierać rodziny osób niepełnosprawnych, integrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem lokalnym i grupami rówieśniczymi i propagować ideę wolontariatu. 14 marca w budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przy ulicy Sportowej w Garwolinie odbyła się uroczysta inauguracja Stowarzyszenia na Recz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Sportowa”.
Sportowa to jest hasło. Tu nasze dzieci czuły się i czują się bardzo dobrze – podkreślała podczas uroczystości Elżbieta Grzegrzółka, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Sportowa”.

Pomysł zrodził się w czerwcu ubiegłego roku, a w listopadzie stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Przez 4 miesiące działalności już udało się osiągnąć pierwsze sukcesy. Stowarzyszenie uzyskało dotację z Urzędu Miasta w Garwolinie w wysokości 3 tys. zł na dofinansowanie wycieczki dla swoich podopiecznych.

- Pierwsze spotkanie takie robocze odbyło się 1 czerwca, kiedy przy okazji spotkania dzieci, spotkali się także rodzice. Zaczęliśmy rozmawiać, że może by coś dla tych naszych dzieci zrobić, bo ciągle słyszymy, że ci rodzice są tacy roszczeniowi, ci rodzice ciągle chcą dla tych dzieci coś. To my sobie dla tych dzieci założymy stowarzyszenie, które będzie o nie dbało nie tylko w tej chwili, ale także wtedy gdy skończą szkołę i pójdą w dorosły świat – tłumaczyła prezes stowarzyszenia.

Kogo skupia stowarzyszenie? Rodziców, nauczycieli, dzieci i wychowanków dorosłych, wszystkich, którym na sercu leży pomoc osobom niepełnosprawnym we wszechstronnym rozwoju.

- Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne miały optymalne warunki do rozwoju i edukacji. Główne kierunki działań stowarzyszenia to wspieranie rodzin osób niepełnosprawnych, Integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym i grupami rówieśniczymi. Będziemy również chcieli propagować ideę wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych – mówiła Elżbieta Grzegrzółka.

W planach działalności stowarzyszenia są także spotkania, warsztaty, wycieczki czy festiwale. Ważną rolą stowarzyszenia będzie także wdrażanie osób niepełnosprawnych do korzystania z ogólnodostępnej infrastruktury i form życia społecznego. Być może uda się także poprowadzić dla absolwentów szkoły formy wsparcia w codziennym, samodzielnym życiu.

Stowarzyszenie nawiązało już współpracę z placówką z Warszawy, która prowadzi Terapeutyczny Klub Absolwenta – być może podobny powstanie w Garwolinie.

Radości powstania stowarzyszenia nie kryła dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Garwolinie. ¬- Bardzo się cieszę z inicjatywy rodziców, gratuluję i dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie i powstanie tego stowarzyszenia. Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki przyniosą pożądane owoce, to, czego chcemy dla naszych dzieci, żeby mogły rozwijać się i być razem w społeczeństwie, być razem ze sobą. Czujcie się tutaj jak u siebie w domu, w naszym wspólnym domu – mówiła Małgorzata Sylwesiuk.

Gratulację złożył także sekretarz Miasta Garwolina. - Organizacji pozarządowych w ogóle jest dużo, ale organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych wbrew pozorom jest mało, tym większe słowa uznania i zadowolenia, że takie stowarzyszenie powstało – podkreślał Cezary Tudek.

Podczas inauguracji głos zabrali także uczniowie ze „Sportowej”, którzy w krótkim programie artystycznym, słowem i piosenką opowiedzieli o sobie i swoim codziennym życiu.

jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież