Liceum w Pilawie nie będzie?

Opublikowano: 24 luty 2017, 15:04 Kategoria Aktualności
pilawarada powiatulo

Radni powiatowi przyjęli projekt dostosowania sieci szkół do reformy oświaty. Nie ma w nim mowy o liceum ogólnokształcącym w Pilawie. W trakcie obrad padały argumenty za i przeciw utworzeniu nowej szkoły w powiecie. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, choć trudno wskazać, kto może ją podjąć.

Sesja rady powiatu poświęcona sieci szkół po reformie oświaty odbyła się dzisiaj. Wśród obserwatorów byli nauczyciele Gimnazjum w Pilawie, które w myśl nowych przepisów będzie zlikwidowane. Jak informowaliśmy na łamach portalu, aby ratować budynek i miejsca pracy nauczycieli, pilawski samorząd wystąpił do starosty o podpisanie porozumienia, które umożliwiałoby powstanie w Pilawie liceum ogólnokształcącego.

Szansa na milowy krok dla Pilawy

O danie zielonego światła na inicjatywę do radnych apelował poseł Grzegorz Woźniak. Jego list odczytał dzisiaj radny Mirosław Walicki. Przewodniczący klubu radnych PiS podawał argumenty za. – Dla państwa (zarządu powiatu – przy. red.) jest to wniosek jak ich wiele od samorządów gminnych, dla samorządu Pilawy z kolei to bardzo ważna i przełomowa kwestia – mówił. – W pierwszym roku działalności LO w Pilawie planuje otwarcie 20-osobowego oddziału. W mojej nie wpłynie to na nabory do szkół powiatowych, a w znacznym stopniu przyczyni się do poszerzenia oferty edukacyjnej mieszkańcom Pilawy i okolic – dodał.

W podobnym tonie wypowiadała się burmistrz Pilawy. Wnioskodawca utworzenia LO, zaznaczała, że Pilawa jest jedynym miastem w powiecie garwoliński, które nie ma szkoły ponadgimnazjalnej na swoim terenie. – Pomysł utworzenia LO przychylnie potraktowali rodzice, którzy chętnie posyłaliby swoje dzieci do szkoły, która jest na miejscu – argumentowała Albina Łubian. – Proszę nie odbierać chęci utworzenia liceum w Pilawie jako konkurencji dla powiatowych szkół. Zupełnie nie o to nam chodzi. Czy będzie LO w Pilawie czy nie, to i tak szkole w Miętnem to nie pomoże. Utworzenie szkoły średniej w Pilawie byłoby olbrzymim skokiem w rozwoju Pilawy – dodała.

LO w Pilawie zabierze uczniów szkołom powiatowym

Przeciwni utworzeniu nowej szkoły w powiecie byli dyrektorzy szkół powiatowych. Joanna Ostrowska z ZS im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie wyrażała obawy, że w ślad za Pilawą, mogą pójść kolejne samorządy gminne powiatu. Przekonywała również, podobnie jak Hanna Wilczek z ZSP nr 1 w Garwolinie, że dodatkowa szkoła średnia w powiecie „zabierze” uczniów ze szkół powiatowych, a to wpłynie na obniżenie zatrudnienia wśród nauczycieli.

Decyzja nie rady, a zarządu

Starosta powiatu w tej kwestii wypowiadał się krótko. Zaznaczał, że uchwała przyjmowana na sesji jest jedynie projektem dostosowania sieci szkół po reformie. – W każdej chwili możną tę uchwałę zmienić – powtarzał.

Ostatecznie za projektem dostosowania szkół średnich do nowego ustroju szkolnego, bez uwzględnienia liceum w Pilawie, byli wszyscy radni z wyjątkiem Tomasza Połoczańskiego, który wstrzymał się od głosu.

Do 31 marca rada powiatu ma jeszcze możliwość zmiany tej uchwały. W trakcie dyskusji pojawiły się wątpliwości natury prawnej. Zdaniem mecenas starostwa Anna Świetlickiej, rada powiatu nie jest odpowiedni organem do rozpatrywania wniosku samorządu Pilawy. – Uważam, że organem właściwym jest zarząd powiatu – mówiła.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+6 #3 Dać im szansęAnka 2017-02-27 07:16
Dlaczego starosta boi się dać im szansę, przecież nie ma gwarancji, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli tam chodzić. Jeżeli dyrektorzy i starosta nie chcą konkurencji, to może świadczyć tylko o tym, że w garwolińskich szkołach jest bardzo niski poziom i boją się, że takie liceum w Pilawie zrobi to samo co KLO.
Cytować
+7 #2 trochę prawdyaneta 2017-02-25 21:02
Jeśli LO ma tak funkcjonować jak podstawówka to współczuję uczniom i rodzicom. To chyba ostatnia szkoła bez dostępu do internetu,zimno , bez innowacji, dobrych nauczycieli tez się nie ceni Pani dyrektor myśli tylko jak się przypodobać Pani burmistrz a nie o szkole.
Cytować
+9 #1 odwagixxx 2017-02-24 19:58
zabrakło odwagi panie Tomku ?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież