Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej w Garwolinie decydują w referendum, czy o czystość na klatkach ma dbać zewnętrzna firma. Wśród niektórych pojawia się wątpliwości co do sposobu naliczania takich opłat. Płacić się będzie od powierzchni lokalu. – To metry kwadratowe brudzą klatki?! – pytają zbulwersowani mieszkańcy.
Pomysł zlecenia sprzątania klatek przez SM nie jest nowy. – W 2014 roku mieszkańcy osiedla w Trąbkach zgłosili taki wniosek podczas walnego zgromadzenia. Argumentacja była taka, że starsi mieszkańcy, którzy sprzątali klatki, chcieli, aby ten obowiązek przejęła od nich spółdzielnia – mówi wiceprezes SM w Garwolinie Leszek Łączyński.

Rok później spółdzielcy z Trąbek zdecydowali w referendum, że klatki sprzątać będzie zewnętrzna firma. Teraz takie rozwiązanie spółdzielnia chce wprowadzić na garwolińskich osiedlach. – Nie narzucamy takiej decyzji. Mieszkańcy każdego bloku decydują w referendum za siebie – zaznacza nasz rozmówca.

W większości osiedli referenda już się odbyły. Na tzw. śródmieściu firmę sprzątającą „wpuścili” mieszkańcy 5 na 11 bloków. Podobną decyzję podjęli mieszkańcy części osiedla Stacyjna (5 na 5 bloków). Wkrótce zostanie rozstrzygnięte referendum w pozostałych blokach os. Stacyjna oraz na os. Romanówka (bloki przy ul. Romanówka, Korczaka, Warszawska).

W liście do naszej redakcji czytamy, że niektórym mieszkańcom os. Romanówka nie podoba się sposób naliczania opłaty od ew. sprzątania klatek. Kilkadziesiąt groszy miesięcznie doliczanych do czynszu ma być uzależnione od powierzchni lokalu. – To metry kwadratowe brudzą klatki?! – pyta w liście zbulwersowany mieszkaniec, sugerując, że lepszym rozwiązaniem i bardziej sprawiedliwym, byłoby naliczanie opłaty od lokalu.

Z taką argumentacją nie zgadza się wiceprezes spółdzielni. – Przepisy w tym względzie są precyzyjne. Koszty eksploatacji części wspólnych bloków są ponoszone współmiernie w częściach przypadających na lokale lokatorów, a takim udziałem są metry kwadratowe mieszkań – zaznacza Leszek Łączyński. Jak dodaje w dalszej części rozmowy, żadne inne rozwiązanie nie jest możliwe. Opłata nie może być naliczana od lokalu czy od osób zamieszkujących lokal.

Niezadowolonym mieszkańcom pozostaje zatem jedynie agitacja referendalna. Aby głosowanie było ważne musi wziąć w nim udział przynajmniej połowa mieszkańców bloku.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+7 #3 dzialka za free i domekMaryska 2017-02-23 18:41
Mieszkańcy osiedla koszary sa zbulwersowani ze miasto Garwolin chce sprzedać za 600 tys. działkę około 600 m wraz z budynkiem starej pralni tylko za 600 tys..

Z wiadomości jakie można uzyskać poczta pantoflowa ze środowiska urzędniczego, jednym z nabywców tej działki ma członek rodziny pana burmistrza. Afera przejmowania gruntów za friko dociera chyba tez do Garwolina?
Cytować
+7 #2 sprzątanie klatkiblokers 2017-02-23 14:58
Sami mieszkańcy to dokładnie sprzątają zwłaszcza przed świętami a firma to aby szybciej.
Cytować
+9 #1 Absurd!Mateusz 2017-02-23 09:46
Co ma powierzchnia mieszka do czystości klatki! Dlaczego mieszkając na parterze mam płaci tyle samo co mieszkańcy z trzeciego piętra?! Ja korzystam tylko z kilku stopni a mieszkańcy w ostatniego piętra korzystają z całej latki! Wiec gdzie logika. Ludzie bądźmy poważni.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież