Na obwodnicę wraca światło

Opublikowano: 08 luty 2017, 11:09 Kategoria Aktualności
obwodnicaS17oświetlenieciemności

Do Świąt Wielkanocnych na obwodnicę Garwolina powinno wrócić oświetlenie. To efekt zmiany przepisów i przeniesienia obowiązku płacenia za oświetlenie na drogach ekspresowych na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zanim światło wróci na obwodnicę, trzeba między innymi uzupełnić skradzione kable energetyczne.

- Oświetlenie przy obwodnicy nie funkcjonuje, ale miejmy nadzieję, że w wyniku postępujących zmian niedługo się zaświeci. Był taki okres, że chcieliśmy przejąć to oświetlenie od generalnej dyrekcji (Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – przy. red.), ale ze względu na to, że to było wszystko spięte w całość, nie mogliśmy płacić i za miasto, i za gminę. Nikt za nikogo nie będzie płacił – mówi o oświetleniu drogi S17 burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

Egipskie ciemności na węzłach obwodnicy panują od 2010 roku. Wszystko przez zmianę prawa, która obowiązek za utrzymanie oświetlenia na drogach ekspresowych przeniosła na samorządy. Miasto Garwolin przez wiele lat deklarowało chęć finansowania oświetlenia, ale tylko na swoim terenie, a GDDKiA nie chciała dokonać rozłączenia sieci. W 2015 nastąpiła nowelizacja ustawy, zgodnie z którą to GDDKiA ponosi koszty oświetlenie na drogach ekspresowych. Przez wiele miesięcy nic w tej sprawie się nie działo, bo podobno zawiodła komunikacja pomiędzy PGE SA a GDDKiA. Teraz jest szansa, że do połowy kwietnia oświetlenie wróci na S17.

- Jesteśmy na etapie sfinalizowania rozwiązania tego ważnego problemu bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale także powiatu – tłumaczy Marek Jonczak, przewodniczący rady miasta. - Obwodnica Garwolina będzie pierwszą drogą na Mazowszu, na której będzie przywracane oświetlenie – dodaje.

Zanim jednak lampy znów zaświecą konieczna jest odbudowa infrastruktury. Na 11 km kabli, brakuje prawie 2 km – zostały uszkodzone albo skradzione. Konieczna jest także naprawa stacji transformatorowych – działa tylko stacja przy węźle Stacyjna – oraz układów pomiarowych. Sieć ma zostać także wyposażona w system antykradzieżowy. Szacunkowy koszt przywrócenia oświetlenia na S17 to około 100 tys. zł. Jak wyliczają eksperci GDDKiA rocznie za utrzymanie oświetlenia dróg ekspresowych zapłaci 100 mln zł.

jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież