Gmina Maciejowice dziękowała za plony

Opublikowano: 01 wrzesień 2016, 13:09 Kategoria Aktualności
maciejowicedożynkiantoniówka świerżowska

W Antoniówce Świerżowskiej odbyły się Dożynki Gminny Maciejowice. Była to okazja do corocznego podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę.

Przy miejscowej szkole uformował się korowód składający się z 12 wieńców i 7 koszy przygotowanych przez sołectwa naszej gminy, delegacji miejscowych rolników z darami ołtarza oraz władz gminy. Przygrywająca ludowe melodie kapela poprowadziła korowód na plac szkolny gdzie odbyła się msza święta polowa celebrowana przez ks. kan. Stanisława Marczuka w intencji rolników i zebranych plonów.

Po mszy Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Maciejowice odśpiewały tradycyjną dożynkową pieśń „Plon niesiemy plon”, podczas której starostowie dożynek Małgorzata i Jarosław Drągowscy przekazali chleb wójtowi gminy, aby mógł podzielić się upieczonym z tegorocznego ziarna chlebem ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Po tej pięknej części ceremoniału dożynkowego wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

Sylwester Dymiński, wójt Gminy Maciejowice powitał wszystkich gości oraz mieszkańców gminy. Szczególne słowa uznania włodarz skierował do rolników dziękując za trud ich pracy - podkreślił wartość szczególną naszego codziennego chleba oraz dzielenia się nim. Wójt Gminy mówił również o inwestycjach jakie miały miejsce od zeszłorocznych dożynek do chwili obecnej: inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, drogowe, inwestycje w infrastrukturę publiczną oraz sportowo-rekreacyjną, na które przeznaczono ponad 10 mln 100 tys. złotych. Ponadto po raz drugi z rzędu gmina Maciejowice zajęła I miejsce w rankingu na najbogatszą gminę w powiecie. Wójt podsumowując podkreślił przywiązanie do ziemi i roli jako poszanowanie ojczyzny.

Największy producenci mleka nagrodzeni

Następnie głos zabrał Marian Piłka – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który podkreślił, że tradycja dożynkowa jest ogromną wartością narodową, którą należy szanować. Następnie Edward Jaworski odczytał list od Marii Koc – Wicemarszałek Senatu RP, która zwróciła się z podziękowaniem do rolników za ich ciężką pracę, ale także do wszystkich, którzy z niej czerpiemy, aby ją szanować. Wójt Gminy odczytał także listy od Zdzisława Sipiery – Wojewody Mazowieckiego oraz od Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Następnie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska  w Garwolinie jak co roku wręczyła nagrody  i puchary dla rolników z terenu gminy Maciejowice, którzy oddali największą ilość mleka do garwolińskiej mleczarni.  Wśród nagrodzonych byli: Zbigniew Sitnik z Oblina, Marek Wróbel z Wróbli Wargocina oraz Sylwester Bienias z Krasek Górnych. Gmina Maciejowice zajęła  5. miejsce w powiecie pod względem skupionego mleka.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy ludowe. Na scenie zaprezentowali się: Obereczek, KGW Podłężanki, KGW Oronne, KGW Strych, Klub 50+ oraz akordeonista Jakub Kołyska. Nie zabrakło również tańców przy akompaniamencie miejscowych kapel ludowych. Uczestnikom dożynek przygrywały kapele: Jaśki, Powiślaki oraz kapela Krzysztofa Staręgi.

Seniorzy gotują najsmaczniej

Jak co roku podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, który w tym roku wygrało KGW Podłężanki oraz konkurs „Najlepsza Tradycyjna Potrawa Regionalna i Ekologiczna Doliny Środkowej Wisły”. Jurorom najbardziej smakowały potrawy przygotowane przez Klub 50+ z Maciejowic.

O godz. 20.00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół FANATIC, przy którym prawie godzinę bawili się uczestnicy dożynek. Po koncercie gwiazdy wieczoru na scenie zawitał zespół NON SENS i tradycyjna dożynkowa zabawa trwała do północy.

Galeria zdjęć do obejrzenia pod tym linkiem

maciejowice.pl/opr. łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież