Powiat dziękuje za plony

Opublikowano: 04 wrzesień 2011, 16:54 Kategoria Aktualności
dożynkimiętne

Kolorowe stroje, piękne wieńce i przede wszystkim słoneczna aura przywitały uczestników Dożynek Powiatowo-Gminnych w Miętnem. – Przychodzimy tak jak nasi pradziadowie podziękować za dary tegorocznych plonów, a w szczególności za dar chleba – mówił przed mszą świętą Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego.

W miętnieńskim kościele Podwyższenia Krzyża zebrali się przedstawiciele rolników z każdej gminy powiatu. Wieńce, które przynieśli, jak każdego roku, ciekawiły formą i precyzją wykonania. – Jesteśmy coraz bardziej zabiegani. Nie mamy czasu na modlitwę, troskę dla rodziny. Tworzy się nowa tradycja życie bez Boga – głosił z ambony ks. proboszcz Jerzy Janowski.

Przyniesione dary z tegorocznych plonów – warzywa, owoce, chleb, kwiaty, miód – świadczył o udanych zbiorach. – Tak istotne jest pielęgnowanie solidarności, tak aby wzajemnie sobie pomagać w takich sytuacjach – podkreślał Tomasz Łysiak, wójt gminy Garwolin już na placu przed Zespołem Szkół Rolniczych. Tu goście dotarli prowadzeni przez starostów dożynek Agnieszkę i Leszka Kurków z Ewelina. Ceremoniał święta plonów przedstawili uczniowie miejscowej szkoły, pod kierunkiem Lucyny Leszek, Lilii Nawrockiej, Hanny Pyzy, Janiny Całki, Anny Widelskiej, Marioli Rutkowskiej oraz Jerzego Rusaka, Mirosława Dondzbacha.

O niełatwej pracy rolnika mówiła także Stanisława Prządka. – To dzięki waszej pracy w każdym polskim domu nie braknie chleba, symbolu dostatku – zaznaczała poseł Ziemi Garwolińskiej. Parlamentarzystka zwracała uwagę na konieczność zrównania dopłat dla rolników w Unii Europejskiej. Życzenia dla rolników powiatu garwolińskiego wystosował wicepremier Waldemar Pawlak, minister rolnictwa Marek Sawicki, europoseł Jarosław Kalinowski, marszałek województwa Adam Struzik. Listy od polityków odczytał Ryszard Smolarek.

Wśród gości dzisiejszych dożynek są m.in. Stefan Gora – wicestarosta powiatu, Jerzy Piesio – sekretarz starostwa, Tadeusz Gluchowski – wiceprezes warszawskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Roman Krzyżanowski – kierownik Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni, Stanisław Jagiełło – starosta rycki, wójtowie i burmistrzowie powiatu garwolińskiego, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji.

Po części oficjalnej na scenie rozpoczęły się występy ludowych zespołów. Dla tych, którzy przyjadą do Miętnego czeka wiele atrakcji, m.in. wystawy sprzętu rolniczego, starych motocykli, stoiska z rękodzielnictwem. Rolnicy mogą zasięgnąć informacji w licznych stoiskach doradczych. Wieczorem – o godzinie 21 – wystąpi zespół Boys.

łk

fot. łk/jd

Komentarze  

0 #4 KluczykiDominik 2011-09-06 20:27
Podczas koncertu zespołu Boys zaginęły na boisku (korcie) kluczyki od samochodu marki Seat (dodatkowy szczegół - karta Clubcard z Tesco). Znalazcę proszę o kontakt z nr 606895067
Cytować
+2 #3 Do(rz)ynkijerzy 2011-09-05 09:15
Było i tak,że kilka lat temu organizatorzy dożynek z Unina plakaty dożynkowe wywieszali z błędem ortograficznym. A co dzieje się obecnie. Kpina z kultury ludowej i tradycji. Pan Dindzbach ze swoją kapelą stoi na scenie trzymając instrumenty, a zespołowi towarzyszy podkład z minidysku. Nawet i akompaniator Jończyk przygrywający na niby paniom z Wólki Ostrożeńskiej nie pofatygował się nauczyć markowania gry na keyboardzie. Wydaje się że ślepy prowadzi ślepego, a kaganek kultury kopci jak tlący się, obsiusiany pampers.
Cytować
-7 #2 Dożynki powiatowe,gminn e ,miejskie ,wiejskiekonio 2011-09-04 21:52
Zaczyna mnie to powoli denerwować ,tydzień temu były dożynki w Garwolinie ,chyba w Borowiu ,w miejscowości Strych i Bóg wie gdzie jeszcze ,w każdym bądź razie nagromadzenie tych imprez w naszym powiecie moim zdaniem jest już chore, tym bardziej ,że w takim Garwolinie jest może trzech rolników i ze dwa konie razem ze mną.Nie wiem ile kosztują te imprezy ,ale czy nie lepiej było by zakupić np. podręczniki dla dzieci z rodzin które ledwie wiążą koniec z końcem za wydane pieniądze na zespół ,i całą celebrę, a i wątroby dostojników z powiatu jak i posłów czy senatorów odpoczęły by od nadmiaru "okowity".Apelu ję o opanowanie się ,tym bardziej ,że "świetne" żniwa w tym roku to mit ,na niektórych polach zboże jeszcze stoi gdyż opady radem z Biblii ,do dziś nie pozwoliły wejść na pole kombajnom,także nie przesadzajmy z tym dziękowaniem.Po zdrawiam!!!! konio
Cytować
-3 #1 TWTomasz 2011-09-04 21:09
Panie Smolarek-PAMIĘT AMY!!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież