reklama

Zabytkowe dworce jak nowe

Opublikowano: 12 maj 2024, 09:06 Kategoria Aktualności
pilaważyczynpodebłociekolejpkp
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Zakończyły się remonty zabytkowych dworców kolejowych w Pilawie i PKP Życzyn w Podebłociu (gm. Trojanów).

Wzniesiony w 1877 roku dworzec dawnej Kolei Nadwiślańskiej w Pilawie przeszedł prawdziwą metamorfozę. Elewacja budynku – w formie muru pruskiego – została poddana renowacji. Elementy drewniane przeszły konserwacji, uzupełnione w nich również ubytki, natomiast przestrzenie pomiędzy nimi pokryto tynkiem i pomalowano na biało. Wykonano także nową konstrukcję drewnianą stropu oraz wymieniono pokrycie dachowe na blachę tytanowo-cynkową. Na elewacji pojawiły się także nowe elementy, takie jak zegary i napisy „dworzec kolejowy” oraz z nazwą miejscowości. Budynek zyskał również iluminację podświetlającą jego bryłę nocą.

Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

Po czterech dniach przerwy wznowiono I sesję Rady Gminy Miastków Kościelny. Nowym/starym przewodniczącym został Marcin Zając.

Przypomnijmy, że w poniedziałek obrady zostały przerwane. 14 radnych, czyli wszyscy obecni, złożyli pisemne oświadczenie o nieubieganiu się o stanowisko przewodniczącego rady gminy. To spowodowało, że nie można było przeprowadzić kolejnych punktów inauguracyjnego posiedzenia, w tym wyboru prezydium rady.

Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

Rowerowy tor przeszkód, wielkoformatowa edukacyjna gra planszowa, quizy z nagrodami, kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oraz przedstawicieli WORD w Siedlcach, jakie czekały wczoraj na uczniów z Trojanowa. W ramach akcji „Bezpieczny junior” dzieci w przystępnej i dostosowanej do wieku formie uczyły się bezpiecznych zachowań na drodze.

Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Trojanowie, w ramach akcji „Bezpieczny junior” uczestniczyły w policyjnych zajęciach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, połączonych z wieloma atrakcjami. Działanie zostało zrealizowane we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Siedlcach oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trojanowie.

Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Przez dwa dni powiat garwolińskim był najbardziej bezpiecznym miejscem w Polsce. 28 załóg wzięło udział w IV Mazowieckich Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym, które odbywały się w różnych zakątkach powiatu.

Zawody odbyły się w siedmiu konkurencjach medycznych terenowych, w tym dwóch nocnych. Pierwszym zadaniem był test z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem zawodów było sprawdzenie i podniesienie znajomości standardów postępowania medycznego, umiejętności prowadzenia i koordynacji akcji ratowniczych.

reklama