reklama

Gmina Garwolin świętowała 11 listopada

Opublikowano: 10 listopad 2015, 08:31 Kategoria Aktualności
gmina GarwolinGCAKOd Czapy11 listopada
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Msza święta w intencji ojczyzny, koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich oraz gra terenowa. Tak gmina Garwolin obchodziła w tym roku Narodowe Święto Niepodległości. Nieco wcześniej, bo 8 listopada.

Uroczystości patriotyczne związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji ojczyzny w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach. Samorząd reprezentowała zastępca wójta gminy Garwolin Karolina Kasprzak.

Po mszy świętej Teatr Muzyczny ?Od Czapy? wystąpił z koncertem pt. "Będziem szli w wolną Polskę". ? To cytat z Józefa ?Ziutka? Szczepańskiego, naszego nieoficjalnego patrona, który oddaje tę radość i entuzjazm. Zaśpiewamy to, co poruszało żołnierzy w różnych epokach ? mówiła Anna Żochowska, prezes Fundacji ?Sztafeta?. Podczas koncertu można było usłyszeć, a nawet wspólnie zaśpiewać, między innymi ?Pieśń Konfederatów Barskich?, ?Piechotę?, ?Przybyli ułani pod okienko?, ?Wojenko, wojenko? czy ?Modlitwę obozową?.

reklama


O 13:30 rozpoczęła się niepodległościowa gra terenowa, w której wzięło udział 6 grup 10-osobowych. Grupy nadały sobie nazwy: Biały orzeł 1, Wspólny dom, Biały orzeł 2, Sanitariuszki, Władca pierścienia, Kawka.

Drużyny został wcielone do Wydziału Informacyjnego Sztabu Generalnego. "Jako żołnierze polskiego wywiadu macie wykonać kolejno powierzone Wam zadania. W każdym z punktów Wasz oddział zostanie oceniony. Zdobycie sześciu wskazówek doprowadzi Was do miejsca, w którym ukryta została informacja o punkcie koncentracji wrogich wojsk. Musicie dotrzeć w to miejsce, które jest jednocześnie metą? - tak brzmiał pierwszy komunikat. Z otrzymanymi mapami zawodnicy rozpoczęli grę, podczas której musieli między innymi rozbroić jednego z niemieckich żołnierzy, powalczyć na szable z bolszewickim Kozakiem i odnaleźć ukryty zaszyfrowany meldunek.

W każdym punkcie grupa otrzymywała część zaszyfrowanej wiadomości. Po zebraniu wszystkich, niełatwym zadaniem było je rozszyfrować. Wygrała grupa Biały orzeł 1, kolejną była grupa Wspólny dom. Podczas ogniska rozdane zostały dla wszystkich nagrody, ufundowane przez Gminę Garwolin, GCAK, LGD Forum PG.

jd/mat.pras.


Komentarze  

+4 #7 5Maniek 2015-11-18 10:08
Wartość merytoryczna gry - na 5. Jako uczestnik grupy drugiej podkreślę że żadnej broni nie było. Co to za dyskusja? A replika służyła głównie do opowieści o bezkrwawym rozbrojeniu żołnierzy niemieckich w 1918 roku w Garwolinie. Co im zbierano z rąk.. Szkoda ze poprzekrecano nazwy drużyn. . Ale to już błąd organizatorów. Grupe zgłosiłem w środę wiec chyba wszystko powinno być zapisane gdzieś? Trzeba było być żeby móc pisać. Pozdrowienia! ?
Cytować
-2 #6 Prawdziwa nie prawdziwatracz 2015-11-17 20:42
broń - widać że "gość" strzela. Chyba balony nie są zawieszone na krzakach ot tak sobie...
Cytować
0 #5 !Jarko 2015-11-16 23:53
Szkoda że nie ćwiczyli walki na noże i wysadzania obiektów drogowych!
Cytować
0 #4 do AKtomek 2015-11-16 17:38
Pewnie że nie była to prawdziwa broń, była to replika Mausera do kupienia przez internet za ok. 600 zł. Dlatego nie potrzeba było na nią pozwolenia i zgody. Ale ten wpis powinien być skierowany chyba nie do Tomka tylko do Tracza.
Cytować
0 #3 repAK 2015-11-16 14:34
To nie była prawdziwa broń, Panie Tomku.
Cytować
+5 #2 błędytomek 2015-11-10 14:52
Podczas gry terenowej nie było grupy Władcy pierścienia, tylko Drużyna pierścienia. Zespoły były kilkuosobowe od 3 do 10, nie po 10.
Cytować
-11 #1 3 waże pytaniatracz 2015-11-10 12:24
Czy pan strzelający z wiatrówki miał pozwolenie na broń? Czy strzelanie przy dzieciach jest zdrowym zachowaniem? Czy jest to bezpieczne i czy wójt wyraził zgodę na tego rodzaju zabawy? Kula mogła trafić w pień, odbić się i trafić w postronnych. w myślistwie znane są takie przypadki.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama