Wypadek przy obwodnicy

Opublikowano: 14 sierpień 2011, 12:51 Kategoria Aktualności
wypadekgddkiadrogi zaufania

Jedna osoba zginęła, a cztery trafiły do szpitala po wypadku na trasie krajowej nr 17. Ruch przy zjeździe z obwodnicy w stronę Lublina jest utrudniony.

To na szczęście tylko założenia happeningu edukacyjnego Drogi Zaufania, który dzisiaj odbywa się w Garwolinie. Pierwszy pozorowany wypadek wydarzył się o godz. 10, kolejny o 12, następne o 14 i 16. Symulacje udzielania pierwszej pomocy odbywają się w warunkach drogowych przy ruchu skierowanym na pobocza.

 

W wyimaginowanym wypadku brał udział rowerzysta oraz trzy samochody osobowe. Pasażerka jednego z nich zginęła na miejscu, pozostałym uczestnikom wypadku strażacy oraz służby medyczne udzielają pomocy.

Główna cześć akcji organizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad odbywa się na Zarzeczu. Tu na starszych i młodszych czeka wiele atrakcji. Sprzęt prezentują garwolińscy strażacy, policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Odważni mogą skorzystać z symulatora dachowania i uderzania przy ok. 10 km/h. Ratownicy pokazują jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.

Realne warunki jazdy odwzorowuje komputerowa konsola symulatora jazdy. Organizatorzy przygotowali także możliwość jazdy na hulajnodze w tzw. alkogoglach, pozorujących kierowanie pod wpływem alkoholu. Na placu manewrowym można pojeździć na gokartach lub sprawdzić się w slalomie jeżdżąc na rowerze. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

- Takie happeningi to element edukacji, który realizujemy od trzech lat . Ich sukcesem jest łączenie działań inżynieryjnych, służb ratunkowych, nadzoru prędkości i aspektu edukacyjnego – mówi Andrzej Maciejewski z GDDKiA.

Happening w Garwolinie wpisuje się w cykl przedsięwzięć, których celem jest zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych (inne to np. „Zegary Śmierci” – umieszczone przy drogach tablice informujące kierowców o liczbie ofiar i rannych w wypadkach, do których doszło w danym miejscu). Poprzednie happeningi odbyły się: dnia 10 lipca w Słupsku oraz dnia 24 lipca we Włocławku.

Akcja na Zarzeczu potrwa do godz. 18. Mimo porannej deszczowej aury, obecnie pogoda zachęca do spacerów. Tym bardziej edukacyjnych.

łk

Komentarze  

+6 #1 Wypadek 14-08-2011Artur 2011-08-15 11:22
Wracając wczoraj czyli 14-08-2011 z wypoczynku i zjeżdżając z obwodnicy Garwolina w oddali był widoczny wypadek. Widok przerażający.Co potem się okazało był to happening edukacyjny Drogi Zaufania. Wszystko wyglądało jak po wypadku. Jednak kierując dalej w kierunku Lublina można było zauważyć jak edukacja jest szkodliwa dla tych co nie umieją się zachować na drodze. Szkoda że brakowało po kilku kilometrach prawdziwych patroli POLICJI do schładzania zapędów pirackich wybryków kierowców bez wyobraźni.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież