reklama

4 dni ku pamięci Kościuszki i jego żołnierzy

Opublikowano: 15 październik 2015, 10:06 Kategoria Aktualności
MaciejowiceKościuszkoSympozjum Kościuszkowskierajd kościuszkowski
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Od czwartku do niedzieli w Maciejowicach trwały obchody związane z 221. rocznicą bitwy pod Maciejowicami. 300 młodych ludzi wzięło udział w rajdzie. Częścią obchodów było także Sympozjum Kościuszkowskie.

Dwa dni trwał tradycyjny młodzieżowy pieszy Rajd Kościuszkowski. Uczestnicy XXI rajdu mieli do pokonania trasę około 20 km. Jedna trasa przebiegała z Korytnicy szlakami wojsk polskich, druga - z Pawłowic po śladach wojsk rosyjskich z 1794 r. Po dotarciu do Podzamcza na uczestników rajdu czekał gorący posiłek. Łącznie w 17 grupach szło ponad 300 młodych ludzi z terenu całej Polski. W piątek, po godzinie 15:00 przemaszerowano do Maciejowic, gdzie ks. Stanisław Marczuk odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny.

Po mszy św. w imieniu mieszkańców gminy Maciejowice złożono kwiaty pod pomnikiem obrońców ojczyzny i w towarzystwie orkiestry dętej oraz kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego udano się pod pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce i jego żołnierzom.

reklama


- Nasza tragiczna przeszłość, naznaczona ofiarą życia wielu naszych przodków zobowiązuje nas do dumy z polskiej historii oraz do szczególnego myślenia o dobrym zagospodarowaniu daru niepodległości w każdym skrawku polskiej ziemi. W naszej ponad tysiącletniej historii nie brakuje zbrojnych wystąpień oręża polskiego, a Insurekcja Kościuszkowska odgrywa wśród nich rolę szczególną. W 1794 roku w obronie suwerenności Państwa stanął cały naród ? podkreślał w swoim wystąpieniu wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński.

W uroczystościach wzięli udział między innymi senator Maria Koc, starosta garwoliński Marek Chciałowski, Piotr Lis ? Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej, płk. Cezary Wiśniewski ? Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, Piotr Kehl z Rezydencji Prezydenta RP ?Promnik? w Rudzie Tarnowskiej.

Po złożeniu kwiatów, część oficjalną zakończył apel poległych oraz salwa honorowa. Po uroczystościach na rynku uczestnicy wzięli udział w koncercie zespołu Cegła przy gminnym ośrodku sportu i rekreacji.

Imprezą towarzyszącą był konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i jego epoce. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Matylda Kondej z PSP w Maciejowicach, natomiast zwycięstwo w kategorii szkół ponadpodstawowych wywalczyła Natalia Zalska z PG w Maciejowicach.

Podczas trwania Rajdu Kościuszkowskiego młodzież rywalizowała również o tytuł najlepszej grupy rajdowej. W tym roku tytuł ten przypadł Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Przez trzy dni trwały także w Maciejowicach wydarzenia organizowane przez Polską Fundację Kościuszkowską oraz Towarzystwo Miłośników Maciejowic. W piątek w Antoniówce Świerżowskiej odbyła się sesja ?Dialog Pokoleń? zorganizowana przez uczniów tamtejszej szkoły oraz ZS Miętne. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie odbyła się XV Międzynarodowa Młodzieżowa Konferencja Kościuszkowska. W sobotę zorganizowano po raz pierwszy rajd rowerowy historycznymi trasami. Rowerowy rajd zakończono w Podzamczu. Przed pożegnalnym ogniskiem wysłuchano poematu dr Leszka Krześniaka pt. ?Dokąd tak spieszysz Panie Generale??.

W niedzielne przedpołudnie na rynku maciejowickim odsłonięto kamień pamięci historyków i społeczników zasłużonych dla tradycji kościuszkowskiej.

Po występnie zespołu tanecznego z Białorusi w Publicznej Szkole Podstawowej rozpoczęła się sesja plenarna XXI Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego. Podczas sympozjum wysłuchano wykładów m.in. prof. dr hab. Izabelli Rusinowej, dr Włodzimierza Kosteckiego, dr Leonida Niestarczuka. Sympozjum zakończyła projekcja filmu Marka Ziędalskiego pt. ?Pamięć i tradycja bitwy maciejowickiej.? W sobotnich i niedzielnych uroczystościach brali udział członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu i przedstawiciele szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli.

Kuba Nowak, mat. pras.

Fot. Kuba Nowak, Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama