Pionierzy wiatraków

Opublikowano: 11 sierpień 2011, 08:37 Kategoria Aktualności
parysówkwiatkowskawiatrakiekologia

W gminie Parysów za dwa lata powstaną pierwsze elektrownie wiatrowe. To pierwsza gmina w powiecie, której władze dały zielone światło na tą ekologiczną inwestycję.

Próby przekonania mieszkańców i władz do turbin wiatrowych w ostatnich latach spaliły na panewce w Pilawie, Trojanowie i Garwolinie. Odważną decyzję o umożliwieniu inwestycji na swoim terenie podjęła wójt gminy Parysów.

– Cieszę się, że powstaniu tu kolejna inwestycja. Zawsze to dodatkowy wpływ z podatków do budżetu – podkreśla Bożena Kwiatkowska. Według wstępnych szacunków za osiem wiatraków, co roku, do kasy gminy inwestor będzie odprowadzał 500-600 tys. zł. Elektrownie powstaną na dwóch obszarach między Józefiną, Kozłowem i Starowolą oraz Stodzewem, Parysowem i Wolą Starogrodzką.

W gminie Parysów, w przeciwieństwie do np. gminy Pilawa i Trojanów, nie doszło do protestów mieszkańców. – Nie był sprzeciwów, może z wyjątkiem osób, które zazdrościły sąsiadom, że ten będzie miesięcznie otrzymywał 1,8 tys. zł czynszu dzierżawczego – mówi wójt.

Prąd, który wytworzą turbiny nie będzie zasilał gospodarstw na terenie gminy. O tym gdzie popłynie energia decydować będzie inwestor.

Aby umożliwić wybudowanie elektrowni wiatrowych należy zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wkrótce rozpoczną się prace nad jego zmianą. Wójt Bożena Kwiatkowska liczy, że pierwsze elektrownie powstaną w gminie za dwa lata.

łk

 

Komentarze  

+1 #12 atommiecio 2011-11-20 00:07
...w kopań nie ma wiatrakow i teraz atomowke chca stawiac... bedzie nastepna fukuhima ... juz wole te wiatraki
Cytować
0 #11 do koniossn 2011-08-16 17:12
No człowieku. Masz działkę rolną 500 m od najbliższych zabudowań, zero mediów, zero dojazdu i stawiają obok wiatrak. Jak ona ma stracić na wartości jak ona dalej jest rolna tak jak była, pszenica na niej rośnie tak jak rosła, a chętnego na nią jak nie było tak nie ma, bo kto by chciał dom stawiać na takim odludziu.
Cytować
0 #10 wiatrakiAdam 2011-08-16 15:12
A może zamiast wiatraków w Garwolinie udało by się wykorzystać młyn nad rzeką do produkcji prądu. Koło wodne nie powoduje takich ,,gwizdów i świstów" jak śmigło wiatraka więc protestów mieszkańców by nie było.
Cytować
+2 #9 Do sceptyków/zazdr ośnikówobsrewator 2011-08-12 22:51
wszystko wam się nie podoba a w domach prąd to podstawa i zapewne jak Ja tak i Wy nie wyobrażacie sobie dziś funkcjonowania bez prądu. Ale:
- elektrownie węglowe bee bo dymią i smrodzą
- atomówki też nie bo możliwość skażenia jak w Japoni
-wiatraki nie bo szumią i działki w okolicy tanieją
-wodne brak infrastruktury i zapewne jak w każdym przypadku ekolodzy
Powiecie, że słoneczne ale to też zapewne jakieś problemy się znajdą. Trzeba szukać odpowiednich miejsc dla tych możliwości produkcji prądu. I chwała tym co wyrażają zgodę oczywiście nie za darmo. Po waszych wpisach wypadało by tylko zaopatrzyć się w świeczki bo niedługo zabraknie energii elektrycznej.

PzdrK.

ps: a może każdy pod oknem zamontuje sobie hałaśliwy agregat.
Cytować
0 #8 Oj widać ,że bezpośrednio zainteresowani próbują zagluszyćkonio 2011-08-12 11:25
Nasze glosy rozsądku,ale tak jak napisał Pan Adam ,będziecie plakać tylko będzie już za późno na szczeście nasz Burmistrz z tego co wiem wygnał to talatajstwo na zbity łeb już po pierwszej rozmowie i za to mu wielkie dzięki ,choć podejrzewam ,że mieszkańcy i tak nie pozwolili by na budowę wiatraków,na szczęście nawet nie probował się o tym przekonywać.Poz drawiam!!!!koni o
Cytować
0 #7 wiatrakiAdam 2011-08-12 08:44
Najszczersze wyrazy wspólczucia dla mieszkających w pobliżu tych wiatraków. Radził bym wam jakichś ekologów zmobilizować póki jeszcze nie jest za pózno.
Cytować
-1 #6 DO ssnkonio 2011-08-11 21:21
"TROCHĘ ZA MIASTEM" sam sobie udzieliłeś odpowiedzi! Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
0 #5 Sprzedaż działekssn 2011-08-11 17:20
Wiatraki zwykle stawiane są trochę za miastem, za zabudowaniami. Wokół tylko działki rolne. Kto je będzie sprzedawał?
Cytować
-6 #4 Bez złośliwościkonio 2011-08-11 14:53
wystarczy wejść na fora internetowe i tam wyrażnie pisze jaki jest "popyt " na nieruchomości w pobliżu wiatraków.Dział ki zaś są nie do sprzedania ,nie ma chętnych na kupno.Zresztą czas pokaże czy nie mialem racji tylko może być za późno dla "szczęśliwych" sąsiadów owych machin tak "milych" Don Kichotowi .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+6 #3 geniuszmb 2011-08-11 13:31
no patrzcie ! konio nawet nieruchomość potrafi wycenić - wprawdzie tak na oko ale zawsze to coś. - mb -
Cytować
-8 #2 Popieram przedmówcę, dobrze się stało..ksob 2011-08-11 10:34
że nie będzie u nas tego hałasującego żelastwa, dodatkowo szpeczącego, sielski, wiejski krajobraz i odstraszającego agroturystów. Mieszkańcy nie wiedzą co tracą, godząc się na wiatraki i idąc na łatwą kasę. NIE MA nic za darmo. Żeby choć prą był przez to tańszy dla całej gminy.. Konserwatyści mają rację w tym wypadku.
Cytować
-1 #1 Szczególnie zadowolenikonio 2011-08-11 09:11
będą ci ,którzy są sąsiadami "wiatraków" a nie pobierają czynszu dzierżawnego ,ich działki mają teraz tak na oko jakieś 40% poprzedniej wartości.Bardzo dobrze ,że Garwolin nie przyjąl tego "wynalazku" do siebie.Pozdrawi am !!!!konio
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież