reklama
reklama

Wyjątkowe dożynki w Sobolewie

Opublikowano: 24 sierpień 2015, 09:42 Kategoria Aktualności
sobolewdożynki
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Święto plonów w gminie Sobolew to nie tylko prezentacja wieńców i chlebów dożynkowych. To także żywa lekcja historii polskiej roli. ? Gdy wielu odpoczywa na wakacjach, korzysta z uroków pogody, na polach od świtu do nocy, każdego dnia, trwa walka o zebranie plonów z pola ? mówił wójt gminy Andrzej Koszutski.

Wczorajsze dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w sobolewskim kościele. Później barwny korowód przeszedł na teren miejscowego stadionu. Jak co roku w marszu uczestniczyły delegacje poszczególnych sołectw, niosący chleby i wieńce dożynkowe.

Wyjątkowość sobolewskiego święta plonów polega na dodatkowych akcentach, wymagających wielu godzin przygotowań. Przybrane w kłosy zbóż ciągniki ciągnęły przyczepy, które stały się żywą kartą historii polskiej wsi. Na kolejnych platformach można było oglądać m.in. młócenie plonów, krosna, drewniane łóżeczko na biegunach czy kuźnię.

reklama


- Przyjmij gospodarzu ten bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Szanuj go i gospodaruj nim tak, żeby nikomu go nigdy nie zabrakło ? mówili starostwie święta Grażyna i Krzysztof Lewandowscy z Sobolewa, rozpoczynając dożynkowy ceremoniał.

- Dziś świętujemy uroczyste zakończenie żniw. Dzisiaj myślimy z szacunkiem i uznaniem o tych, dzięki którym możemy świętować. Chleb produkowany od wieków, jest dla nas podstawą egzystencji ? mówił przewodniczący rady gminy. Karol Marcinkowski podkreślał codzienną troskę i głębokie przywiązanie do tradycji ziemi polskiego rolnika.

Na trudne warunki pracy podczas tegorocznych zbiorów zwracał uwagę wójt gminy. - Żniwa dobiegły końca, choć z uwagi na niespotykane do tej pory upały i susze, ciężka była praca w żniwach, a plony wcale nie są najlepsze. Ten rok pokazał nam, jak bardzo człowiek jest zależny od przyrody ? zaznaczał Andrzej Koszutski. - Gdy wielu odpoczywa na wakacjach, korzysta z uroków pogody, na polach od świtu do nocy, każdego dnia, trwa walka o zebranie plonów z pola, walka o chleb, stanowiący wartość bezcenną ? dodał.

Wśród gości uroczystości byli m.in. radny sejmiku województwa Krzysztof Żochowski, przewodniczący rady powiatu Piotr Osmólski, burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń, bryg. Janusz Majek ? zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.

Drugą część dożynek wypełniły występy zespołów ludowych i młodzieżowych oraz zabawa taneczna z zespołem Aneks.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama