Radni w sierpniu bez diet?

Opublikowano: 27 lipiec 2011, 14:43 Kategoria Aktualności
rada miastaGarwolinJaniecJonczakbasendiety

Na jednej z lipcowych komisji pojawił się pomysł, aby w sierpniu rada zrobiła sobie wolne. Dzięki temu w budżecie zostałoby około 10 tys. złotych. Przewodniczący rady Marek Janiec zapewniał na ostatniej konferencji, że nawet jeśli będziesz konieczność zwołania sesji, radni zrzekną się diet. Czy na pewno i czy wszyscy?

 

- Zaproponowałem, żeby nie było sesji w sierpniu, żeby zrobić to takim okresem wolnym wakacyjnym. Wtedy miasto nie musiało by przeznaczać pieniędzy na diety dla radnych. W mieście nic się nie dzieje i właściwie nie mamy o czym rozmawiać.

W porozumieniu z sekretarzem doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu zwoływać sesji, która miała się odbyć w tym tygodniu. Byłyby tylko trzy punkty w porządku obrad – przyjęcie protokółu, nadanie nazwy ulicy i wolne wnioski. To tylko jest dowód na to, że nie mamy czym się zajmować. Wszystko jest zdominowane przez basen, co jest zrozumiałe – tłumaczył przewodniczący.

 

Jeśli rada nie pracuje, formalnie nie ma jej za co płacić, a więc diety radnym nie przysługują. Z wyjątkiem przewodniczącego rady i wiceprzewodniczącego, którzy otrzymują wynagrodzenie ryczałtowe – wysokości odpowiednio 1100 zł i 800 zł.

- W związku z pomysłem niezwoływania sesji klub radnych Teraz Garwolin wystąpił z pisemnym wnioskiem do przewodniczącego o to, by wszystkie pieniądze, łącznie z dietami ryczałtowymi przeznaczyć na zabawki i pomoce dydaktyczne dla przedszkoli. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi radny Marek Jonczak. Dlaczego akurat na taki cel? – To są zbyt małe pieniądze, żeby cokolwiek znaczyły w takiej inwestycji jak basen, bo takie przeznaczenie od razu przychodzi na myśl. Uważamy, że o przedszkolach trochę się zapomina, sporo dzieci się nie dostało. Chociaż w ten sposób będzie można pomóc tym najmłodszym mieszkańcom – wyjaśnia radny klubu Teraz Garwolin. Przewodniczący Marek Janiec na konferencji zapewniał, że on i klub mają swój pomysł na zagospodarowanie tych pieniędzy, ale nie zdradził na razie jaki.

Sprawa skomplikuje się, jeśli będzie musiała zostać zwołana sesja. A być może w związku z przetargiem na modernizację wału na Wildze taka konieczność zaistnieje. Co wtedy zrobią radni?

- Nikogo zmusić do oddania pieniędzy nie można. Materialnie będą one wtedy w dyspozycji radnych. Co radni z nimi zrobią, to jest to radnych wola. Ale sprawy honoru są tak daleko rozwinięte w radzie, że możemy być mile zaskoczeni. Być może nawet radni w 100 procentach przekażą te pieniądze – zapewniał Marek Janiec.

O miłym zaskoczeniu mówi także Marek Jonczak, ale mniej wierzy w jednomyślność rady w tej sprawie. – W takim wypadku radni powinni podpisać oświadczenie, że 100 proc. swojej diety przeznaczają na konkretny cel i określić, co to miałoby być. Cały klub radnych Teraz Garwolin takie oświadczenie podpisze, ale jak będzie z pozostałymi… będę pozytywnie zaskoczony, jeśli zrobią to wszyscy – komentuje radny.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że jeden z radnych już zapowiedział, że całej diety nie odda.

Justyna Dybcio

Komentarze  

+2 #17 kino 3Dkinoman 2011-08-07 15:27
Dziękuję PANU BURMISTRZOWI I DYREKTOROWI CSiK ZA to co zrobiliście dla mieszkańców Garwolina i nie tylko.
Cytować
+1 #16 DO FANA KINOMAMA Z sdgROLEx 2011-07-30 17:55
OCZYWIŚCIE,ŻE BĘDZIE KINO DZIĘKI TADKOWI I JARKOWI
Cytować
+3 #15 Pełna zgoda !!!!!konio 2011-07-30 17:42
Pan Marek Janiec i SdG mają przewagę w RM i to jest "fakt nad faktami" i co by nie gadać to słuszna uwaga bez ich głosów "ani do proga".Pozdrawi am!!!!konio
Cytować
+2 #14 fan kinomando burmistrz górą 2011-07-29 23:18
Niestety ale bez Jańca i SDG KINA NIE BĘDZIE ale jestem pewien że pan Marek nas nie zawiedzie .
Cytować
-5 #13 Do Xsarakonio 2011-07-29 21:58
czyżby to mój ulubienieć Smigol był taki oszczędny,jeśli tak to iście "szkocki" charakter,a może zbiera na ślub? Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
0 #12 dorobkiewicze.. .?Xsara 2011-07-29 18:46
To nie Antek, to pewnie radny Mianowski - na dojazdach "na stopa" z obwodnicy widać za wiele nie zaoszczędził więc musi szukać innych źródeł dochodów:)
Cytować
+13 #11 kinokino 2011-07-28 21:22
chcę obejrzeć we wrześniu BITWĘ WARSZAWSKA 3D wiec proszę śpieszyć się z dodatkową dotacją dla kina a nie robić SOBIE JAJA z osób które chodzą do kina , pana przewodnicząceg o rady często widuje w kinie więc ..........
Cytować
-5 #10 Burmistrz górą!3d 2011-07-28 20:53
Przecież Burmistrz powiedział, że jak będzie złożony wniosek przez C Si K , to będzie i dofinansowanie. Tak postępuje prawdziwy gospodarz. Brawo Panie Burmistrzu, że nie uległ Pan presji ze strony przewodnicząceg o. Gratulację należą się oczywiście Panu dyrektorowi C Si K, który przyjął opcje Pana Burmistrza i wycofał się z pomysłu z apelem dlatego pomoc Pana Przewodnicząceg o jest niepotrzebna.
Cytować
+4 #9 nadzieja w Marku Jańcu i SDGkino potem basen 2011-07-28 19:41
ja też w sprawie Kina , bardzo często chodzę do kina jeśli jest szansa to trzeba ją wykorzystać i przekształcić na kino cyfrowe 3D , jeśli csik dostal takie dofinansowanie 180.000zł to trzeba wspomóc drugą polową przez radę miasta ,
więc sesja w sierpniu powinna się odbyć i to jak najszybciej !
Cytować
0 #8 do markaJa tez w sprawie kin 2011-07-28 12:57
Panie Marku Janiec nich pan doprowadzi sprawę 3d dla kina Wilga do końca . Ja w pana wierzę . kinoman
Cytować
+2 #7 kinox 2011-07-28 09:22
zwołajcie sesję w sprawie kina !
Cytować
+3 #6 wieżę we wszystkichobserwator 2011-07-28 09:19
Oczywiście rozumiem Antka, bo rozpoczął jakąś rozbudowę swojego domu także każdy grosz się liczy. Ja uważam, że każdy radny powinien sam zdecydować na co przeznaczy swoją dietę, mogę się oczywiście wspólnie "zrzucić" na jakiś cel.
Ps. Ciekawe zdanie z artykułu: "Jeśli rada nie pracuje, formalnie nie ma jej za co płacić, a więc diety radnym nie przysługują. Z wyjątkiem przewodnicząceg o rady i wiceprzewodnicząceg o, którzy otrzymują wynagrodzenie ryczałtowe – wysokości odpowiednio 1100 zł i 800 zł."
Cytować
+2 #5 Do ankakonio 2011-07-27 19:25
Nie można tak mówić wybory dopiero za trzy lata z okładem więcej wiary w swoich przedstawicieli .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
-1 #4 dietkaanka 2011-07-27 18:43
fajny pomysł pod publikę. bo przeciez kazdy wypoczywa w tych miesiacach wakacyjnych, a jak sie nie jest na posiedzeniu rady tylko na wczasach to i tak sie diety nie dostanie. uważm ze pan przewodniczacy jesli by ogłosił ze zrzekają sie diet przynajmniej jeden kwartał to bym powiedziała , ze to jest szlachetne i szczere ze strony radnych a nie zagrywka pod publikę wyborców. bo my wyborcy w takie zgagrywki nie uwierzymy więcej. przestancie kitować.
Cytować
+4 #3 Jeśli tak będziekonio 2011-07-27 16:19
to Chapeau bas przed wszystkimi Radnymi,myślę ,że nie ma co droczyć się o cel oba są szczytne jeśli radni TG przekażą diety na zabawki to Bóg zapłać ,Radni z SdG mogą na basen czy inny szczytny cel ,to nie przeszkadza.Dru ga sprawa -moim zdaniem w Garwolinie nie ma rozpasania jeśli chodzi o diety Radnych czy pensję Burmistrza są one jednymi z najniższych w powiecie a i na tle kraju wypadają blado. Od lat nie są podwyższane ,co jednoznacznie świadczy o tym ,że Państwo Radni są prawdziwymi społecznikami i nie przyszli się mówiąc kolokwialnie -nachapać.Jeżel i jednak jest jedna "czarna owieczka" to trudno ,społeczeństwo może zapamiętać, bo nazwisko wypłynie i będzie potem czerwień (ze wstydu oczywiście) na liczku.Pozdrawi am!!!!konio
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież