reklama

Kultura i tradycja łączą pokolenia

Opublikowano: 08 maj 2015, 16:33 Kategoria Aktualności
festiwal kultury i tradycji GarwolinaCSiKstarówka
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

17 maja jedna z najstarszych ulic w Garwolinie znów zmieni się wehikuł czasu, który jednych zabierze do czasów dobrze im znanych, innym przybliży stare dzieje. Nie zabraknie tematycznych wystaw, starych zdjęć, ludowej muzyki i oczywiście garwolińskiego rosołu. II Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina to święto wszystkich mieszkańców Garwolina.

- Cieszymy się, że pomysł na takie wydarzenie kulturalne spodobał się mieszkańcom. W organizację tegorocznego festiwalu włączyło się więcej osób i dzięki temu będzie on na pewno jeszcze ciekawszy. Zapraszamy wszystkich do wspólnej wyprawy ścieżkami kultury i tradycji naszego miasta ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, organizatora festiwalu.

 

reklama


Zgodnie z tradycją i oczekiwaniami nie zbraknie w tym roku garwolińskiego rosołu, z prawdziwym domowym makaronem. Na scenie zagrają i zaśpiewają między innymi członkowie Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego, Chór Miasta Garwolina oraz gwiazda tegorocznego festiwalu ? Kapela Czerniakowska. Nie zabraknie także dawnych gier i zabaw dla najmłodszych.

Co wiesz o Garwolinie?

Celem imprezy jest pokazanie różnorodności garwolińskiego dziedzictwa kulturowego. Festiwal stawia sobie za zadanie przywrócenie tradycji godnego miejsca w kulturze i świadomości powszechnej. Chce włączyć ją w sferę poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Festiwal ma przybliżyć urok dawnych lat. Przypomnieć także, że kiedyś tutaj żyli obok siebie Polacy i Żydzi. Tańczyli na weselach i płakali na pogrzebach, obchodzili różnorakie święta religijne, opowiadali baśnie. Taki świat na chwilę ma wskrzesić organizowana inicjatywa. Na ulicy Senatorskiej będzie więc można potargować się w żydowskim kramiku, poradzić się aptekarza, poddać się zabiegowi fryzjerskiemu brzytwą, zajrzeć do warsztatu kuśnierza. Nie zabraknie też zdjęć dawnego Garwolina, na których z pewnością niejeden odnajdzie siebie lub swoich bliskich. Będą stoiska rękodzielnicze, wyroby skórzane, domowe nalewki i miody. Na festiwal zajadą konie ? także te mechaniczne. Stary Garwolin będzie można zobaczyć, będzie też można o nim usłyszeć w gawędach i opowiadaniach, a śmiałkowie będą mogli swoją wiedzę sprawdzić. Dla najlepszych w konkursach będą czekały nagrody.

Pograjka Mazowiecka ? z ludowym przytupem

Podczas festiwalu odbędzie się "Pograjka Mazowiecka", czyli wiejsko-miejska zabawa na dechach, do muzyki tradycyjnej południowo-wschodniego Mazowsza. Zabrzmią oberki, powiślaki, mazurki, walczyki, poleczki, fokstroty i ślofoksy. Do tańca zagra Kapela Stefana Nowaczka z Podłęża z uczniami, Kapela Kołbielska oraz Kapela Piotra Dorosza. ?Pograjce? będzie towarzyszyć otwarty warsztat zawirowania oberkowego, wprowadzający w tajniki wiejskiej tradycji tanecznej w parach. Poza Pograjką odbędzie się także pokaz budowy tradycyjnych instrumentów pasterskich z Powiśla Maciejowickiego: wierzbowych trąbek, fujarek, fiucków w wykonaniu Stefana Nowaczka z Podłęża.

Mironalia ? Adam Woronowicz czyta Białoszewskiego

Częścią tegorocznego Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina będą Mironalia ? wydarzenie poświęcone Mironowi Białoszewskiemu, który w Garwolinie bywał często i chętnie opisywał naszą rzeczywistość w swoich książkach. 15 maja w Centrum Sportu i Kultury odbędzie się konkurs recytatorski twórczości Białoszewskiego. Laureatów będzie można usłyszeć podczas niedzielnej

imprezy na starówce. W jury zasiądzie aktor Adam Woronowicz, który także w niedzielę przeczyta dla wszystkich fragmenty ?Tajnego Dziennika? Mirona Białoszewskiego ? oczywiście te związane z Garwolinem. Dla fanów Mirona organizatorzy przygotowali także kinową propozycję. W sobotę o 21.00 w bramie przy ul. Senatorskiej 32 zostanie wyświetlony film pt. ?Parę osób, mały czas?

Szczegółowy program Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina

SCENA DUŻA

14.00 ? rozpoczęcie festiwalu

15.00 ? występ Chóru Miasta Garwolina

15.15 ? oficjalne otwarcie festiwalu

15.30 ? występ Kapeli Bocianisko

16.00 ? konkurs wiedzy o Garwolinie

16.20 ? występ Kapeli Bocianisko

16.40 ? konkurs wiedzy o Garwolinie

17.00 ? Mironalia ? Adam Woronowicz czyta ?Tajny Dziennik? Mirona Białoszewskiego;

występ laureatów konkursu recytatorskiego

17.30-18.00 ? występ Kapeli Czerniakowskiej

18.00-19.00 ? występ Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego

19.00-20.00 ? występ Kapeli Czerniakowskiej

SCENA MAŁA

16.00-19.00 ? Pograjka Mazowiecka i warsztaty tańca ludowego

POZOSTAŁE WYDARZENIA

15.00-16.30 ? pokaz budowy instrumentów pasterskich

16.30 ? serwowanie rosołu garwolińskiego

mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama