Basen – słodki problem

Opublikowano: 22 lipiec 2011, 19:47 Kategoria Aktualności
basenjaniecrada miastaburmistrz

Prawie 7 mln złotych - tyle mogliśmy dostać z Urzędu Marszałkowskiego, ale do kasy miasta nie wpłynie ani jedna złotówka. Można zaciągnąć maksymalny kredyt, ale wtedy nie będzie mowy o pożyczkach na inne inwestycje. O tym, że nad krytą pływalnią zebrały się czarne chmury mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Marek Janiec, przewodniczący Rady Miasta Garwolin. Gdzie szukać oszczędności, które rozwiążą "słodki problem"?

Bo tak właśnie określił przewodniczący największą miejską inwestycję, podkreślając, że w tej chwili tylko dobrą współpracą i z pomocą boską można coś zdziałać.

- Też głosowałem za budową aquaparku i chciałbym, żeby budowa została zakończona, żeby Garwolin wyglądał nowocześnie. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy tego nie sfinalizowali, ale sytuacja jest poważna. Garwolin w tym roku nie dostał dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Występowaliśmy o kwotę 6 mln 800 tys. złotych, a nie dostaliśmy nic. Więc to jest ogromna dziura w budżecie. Być może uda nam się otrzymać pieniądze w przyszłym roku, o ile taki konkurs w ogóle będzie ogłoszony – mówił Marek Janiec.

 

Budowa krytej pływalni w sumie będzie kosztowała prawie 20 mln złotych. Wsparcie finansowe zadeklarowało Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Avon oraz gmina Garwolin i gmina Borowie. W sumie dałoby to prawie 3 mln złotych – o ile pieniądze, rzeczywiście wpłyną na konto miasta. Miasto może zaciągnąć kredyt na sfinansowanie inwestycji na ponad 14 mln złotych - suma 7 mln pożyczki jest już zabezpieczona w budżecie na ten rok. W takiej sytuacji jednak zdolność kredytowa miasta zostanie wyczerpana i nie będzie możliwości zaciągnięcia pożyczek na inne inwestycje. – Na ostatniej komisji rozwoju i budżetu pani skarbnik powiedziała takie zdanie, że nam wszystkim przeszły ciarki. A mianowicie, że w obecnym stanie nie wyobraża sobie ona sfinansowania budowy krytej pływalni. To nie jest problem tylko burmistrza Mikulskiego, tylko nas wszystkich. Mnie jako przewodniczącego i radnych. Trzeba usiąść i się zastanowić, co z tym fantem zrobić, bo brakuje nam ogromnych pieniędzy – tłumaczył przewodniczący.

A pomysły na komisji pojawiły się różne. – Pan burmistrz coraz głośniej mówi o propozycji podniesienia podatków, nawet o 10 proc. od działalności gospodarczej, co dałoby kwotę 240 tys. złotych. Mówiono też o możliwościach zaoszczędzenia w oświacie, bo miasto dokłada do oświaty 4 mln złotych. Pan burmistrz zapewnił, że część zysku PWiKu, dokładniej 280 tys. złotych, zasili konto budżetu miasta, a pośrednio pewnie ta kwota zostanie przeznaczona na budowę basenu. Są takie zakusy i być może rada będzie musiała się tym zająć, żeby sprywatyzować PWiK, ale zgody radnych SdG na to na pewno nie będzie – wyliczał przewodniczący.

Sposobem na oszczędzania w oświacie mogłoby być połączenie Szkoły Podstawowej nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 1. Taka propozycja już się pojawiła, ale nie było na nią zgody ani dyrektorów, ani rad pedagogicznych, anie rodziców. – Wydaje mi się, że pomysł jest dobry, ale wtedy nie był dobrze zrealizowany. Burmistrz proponuje, ale nikt tego nie chce. Prawdopodobnie oszczędności na tym tle by były, ale z mojej wiedzy wynika, że jeśli nie ma zgody rad pedagogicznych i ZNP, to takiego połączenia nie można dokonać. Nauczyciele na pewno obawiają się, że stracą pracę. Trzeba tak zrobić, żeby był i wilk syty, i owca cała. Zbadać ten problem, bo dużo się o tym mówi, ale nic się nie dzieje – tłumaczył Marek Janiec.

Konto miasta mają także zasilić pieniądze ze sprzedaży działek. Nie na wszystkie jednak są chętni. Przetarg na teren przy obwodnicy nie został rozstrzygnięty, bo nikt się do niego nie zgłosił. Cena wywoławcza za teren o powierzchni jednego hektara wynosiła 800 tys. złotych. Sprzedana została natomiast działka przy Al. Legionów – na wysokości skrętu na Lucin. Nabywca zapłacił 1 mln 313 tys. złotych za 5 tys. 600 m. kw.

Justyna Dybcio

Komentarze  

0 #26 Do Bedokkonio 2011-07-26 19:47
To prawda jeśli chodzi o referendum ,"wysmarowałem" o tym jak zwykle "przydługi" komentarz na Grajdole,gdzie przypominam dawno zapomniany punkt z programu wyborczego SdG.Pozdrawiam! !!!konio
Cytować
-2 #25 KRYTYKA? TO ZA MAŁO...Bedok 2011-07-26 16:51
A opozycja garwolińska nadal na jednym ze znanych portali lokalnych broni tego czego obronić się nie da. Powtórzę, ze uważam, że opozycji nadal ciężko przyjąć do wiadomości, że to mieszkańcy miasta w demokratycznym referendum zdecydowali, że CHCĄ MIEĆ TU BASEN. Zachęcam do poszukania innego tematu zastępczego lub do przedstawienia konkretnych pomysłów na współpracę z burmistrzem w celu poprawy sytuacji finansowej miasta. Krytyka to zdecydowanie za mało...
Cytować
+3 #24 Banaluki pisza cymbałyTez Garwolak 2011-07-26 07:20
Z tego co wiem to jery był zwolennikiem budowy basenu. W wyborach tez popierał p. Janca wiec nie pisz banaluków ciemnoto "Garwolaku" ze słomą w bucie
Cytować
-4 #23 GratulujęDo KONIA 2011-07-25 22:36
Ten komentarz czyta się przyjemnie.To co wypisuje na wszystkich stronach internetowych P.Janiec to żenada.O co mu chodzi,wstyd Pan przynosi miastu.Co to za radny.Ucz się kultury od p.Konia.
Cytować
-5 #22 Wrócilem...konio 2011-07-25 22:22
Do macierzy (Garwolina) i widzę ,że się dzieje oj dzieje.Starostw o Powiatowe -daje Mu tak powiedzmy jakieś dwa, trzy lata istnienia ,bo wszelkie znaki na niebie wskazują ,że biurokracja w postaci powiatów zostanie zlikwidowana,po prostu dla "towarzyszów" partyjnych brak już kasy w budżecie .przejedliście już w czasie Waszego istnienia ze trzy baseny a oprócz skandali nic z tego(powiatoweg o działania) nie ma.Mam do was gorącą prośbę, dajcie chociaż te obiecane dwa miliony i nie róbcie z gęby cholewy.Druga sprawa ,wydaje mi się ,że cykl budowy basenu trwa dwa lata i zgodnie z tym również czas finansowania tyleż samo, nie można na sto procent mówić już o klęsce ,totalizator może dać pieniądze w przyszłym roku kiedy stan inwestycji będzie zaawansowany takie były ostatnie kryteria przyznawania dotacji i tu jest wielkie pole do działania dla Burmistrza i POSŁÓW z naszego terenu Szanowni Państwo Wyborcy -zapytajmy ich co są w stanie zrobić w tej sprawie niech odpowiedzą konkretnie i bez ściemniania w rodzaju opowiadania dyrdymał,że jakoby są od tworzenia dobrego prawa,oczywiści e, rola Burmistrza jest wiodąca to jego dziecko (basen) i On odpowiada za jego być albo nie być jak przysłowiowy Hamlet.Pozdrawi am!!!!konio
Cytować
-1 #21 razemela 2011-07-25 22:03
chodźmy na dyżur pana przewodnicząceg o rady i zapytajmy, jak mógli uchwalić taką dziurę w budżecie
Cytować
-2 #20 możliwościobserwator 2011-07-25 10:39
Marek tak sobie patrzę i się zastanawiam że twoje aspiracje przerastają twoje możliwości...
Cytować
+9 #19 myślcie o przyszłości a nie o sobiemieszkaniec 2011-07-25 10:11
czy zamiast przerzucać się oskarżeniami kto ma jakie intencje, możemy się wspólnie zastanowić co my mieszkańcy dalej mamy robić? Wy zaangażowani zostawcie na razie swoje typowanie burmistrzów. Mamy 17 milionów do wyłożenia i 17 tys mieszkańców. Prosty rachunek. Skarbnik miasta chyba jasno powiedziała co dalej będzie się działo. Lepiej wspólnie myśleć o rozwiązaniu problemu długu a nie obrzucać się błotem. Choć mnie prywatnie ta cała beztroska burmistrza lekko wkurza.
Cytować
-6 #18 JeryGarwolak 2011-07-24 17:55
Cytuję Jerzy:
Ludzie opamiętajcie się p Janiec ma Was gdzieś.On chce być za wszelką cenę Burmistrzem,cokolwiek robi to robi dla siebie,o tobie wyborco zapomni po wyborach.


czyżby napisał to Jerzy W.? z ul. Wolnej?
trochę kultury!
Cytować
0 #17 merytorycznyA skąd Antek wie, że 2011-07-24 14:21
komentarz zawierał wulgaryzm? To ciekawe. Znaczy się Antek to "redaktor"? - ups, Łukaszu, ale obciach dla pana.
Cytować
+2 #16 Konferencja prasowa?Marzena 2011-07-23 20:53
A które z mediów były na tej konferencji?
Cytować
-9 #15 do mieszkańcówJerzy 2011-07-23 15:32
Ludzie opamiętajcie się p Janiec ma Was gdzieś.On chce być za wszelką cenę Burmistrzem,cok olwiek robi to robi dla siebie,o tobie wyborco zapomni po wyborach.
Cytować
-2 #14 A jednakAntek 2011-07-23 11:44
był wulgaryzm wyjaśnimy to już niebawem
Cytować
-4 #13 wcale się nie dziwięmerytoryczny 2011-07-23 08:16
że "redaktor" nie puscił mojego komentarza (mimo, że wulgaryzmów nie zawierał), bo "redaktor"jest oddanym przyjacielem imć pana "merytorycznego ".
Cytować
+14 #12 pieniądze!smutny 2011-07-23 07:54
czytam i widzę że chodzi o 17 milionów zł z kieszeni nas wszystkich i walki kto kogo mnie nie interesują. Ktoś to obiecywał, ktoś zapewniał więc gdzie jest ten ktoś? znów powie, że on to by chciał, tylko mu nie dają? Jakby miał zapłacić z własnych pieniędzy to może by bardziej my się starał !
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież