Dwie nietypowe Drogi Krzyżowe w Sulbinach. Jedna o długości 42 km

Opublikowano: 12 marzec 2015, 09:25 Kategoria Aktualności
sulbinydroga krzyżowawielki post

W tym roku parafia św. Jana Pawła II w Sulbinach w niecodzienny sposób będzie przeżywała Wielki Post. 27 marca na drogi powiatu wyruszy 42-kilometrowa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tydzień wcześniej historię męki Jezusa przedstawią artyści teatru cieni.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku, w Krakowie. Jej idea narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, której twórcą jest ks. Jacek Stryczek. Jest to nowa forma duchowości w której spotkanie z Bogiem dokonuje się w zmaganiu, wewnętrznej walce i przełamywaniu własnych słabości; jest to doświadczenie chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Trasę EDK pokonuje się nocą, samotnie lub w grupach liczących poniżej 10 osób, a w czasie jej trwania obowiązuje zupełne milczenie. Każdy z uczestników idzie własnym tempem, zatrzymując się przy wyznaczonych, czternastu stacjach.

 

Parafia Św. Jana Pawła II, w tym roku, po raz pierwszy, stwarza możliwość przeżycia takiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, podczas której wiara styka się z decyzjami woli i emocjami. Rozpocznie się ona 27 marca mszą św. sprawowaną o godz. 21.00 w kaplicy św. Jana Pawła II w Sulbinach. Po jej zakończeniu uczestnicy wyruszą na trasę, która będzie wiodła przez Łaskarzew, Wolę Łaskarzewską, Stary Żabieniec, Nowy Żabieniec, Marianów, Górki, Garwolina i zakończy się ponownie w Sulbinach (szczegółową trasę można znaleźć na www.edk.org.pl). Przed wyjście każdy uczestnik otrzyma tekst rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz opis całej trasy.

42 km w milczeniu

Idąc na EDK każdy odpowiada za siebie i swoje bezpieczeństwo oraz jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich zasad, aby sobie i innym stworzyć atmosferę wyciszenia i głębokiego doświadczenia Boga w cierpieniu i słabości. Patronem EDK Sulbiny jest bł. Jose Luis Sanchez del Rio, meksykański męczennik za wiarę.

Osoby, które pragną uczestniczyć w EDK mogą zapisać się poprzez formularz znajdujący się na stronie www.edk.org.pl lub bezpośrednio w kancelarii Parafii św. Jana Pawła II, Sulbiny, ul. Górna 7. Zapisy trwają do 24 marca. Wszelkie informacja można również znaleźć na parafialnej stronie internetowej: www.parafiasulbiny.org i profilu na facebooku: Sulbiny.EDK. Dostępne są one również pod numerem telefonu 505 673 823. Spotkanie przybliżające ideę EDK dla tych, którzy się zapisali i tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali, odbędzie się w kaplicy św. Jana Pawła II w Sulbinach, w niedzielę 22 marca, po mszy św. o godz. 11.00.

Droga Krzyżowa jako teatr cieni

Tydzień przed EDK w sulbińskiej parafii wierni będą mogli przeżyć nietypową Drogę Krzyżową. Męka Jezusa Chrystusa zostanie przedstawiona w formie teatru cieni. Początek nabożeństwa 20 marca o godz. 20.

Za tekst rozważań posłużą wiersze Romana Brandstaettera mówiące w o Chrystusie zmagającym się i cierpiącym na Krzyżowej Drodze. Oprawę muzyczną tego niezwykłego wydarzenia przygotowuje zespół Guadalupe z Lublina, który wielu kojarzy z ubiegłorocznej Nocy Świętych, która 31 października odbyła się w Sulbinach.

mat. pras./opr. łk

 

Komentarze  

0 #1 EDKParafianin 2015-03-12 19:07
Ekstremalna Droga Krzyżowa w parafii Sulbiny odbędzie się 27 marca a nie 29 jak podał portal, wszystkich serdecznie zapraszamy.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież