Losy szkoły w Brzuskowoli przesądzone

Opublikowano: 18 luty 2015, 10:30 Kategoria Aktualności
borowieoświatabrzuskowola

Radni gminy Borowie zdecydowali o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Brzuskowoli. Zadecydowały względy ekonomiczne. Dzieci i nauczyciele placówki znajdą nowe miejsce nauki i pracy w stolicy gminy.

Co roku samorząd gminy Borowie do utrzymania szkół w stolicy gminy, Głoskowie, Iwowem, Brzuskowoli dokłada do subwencji oświatowej prawie milion złotych. W tym roku niemal jedna trzecia tej kwoty jest przeznaczona na szkołę w Brzuskowoli. Koszty utrzymania jednego dziecka wynoszą tam 19 tys. zł.

Względy finansowe to jeden z czynników, który brany był pod uwagę przez władze gminy, ale nie jedyny. W małej placówce, w sześciu klasach, uczy się tylko 37 uczniów, dwoje dzieci uczęszcza do oddziału „0”. Niż demograficzny wymusza od kilkunastu lat łączenie klas. „Uczeń zdolny w miarę radzi sobie z nauką w takich klasach, natomiast gorzej jest z uczniem mniej zdolnym” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Wczorajsza decyzja radnych rozpoczęła formalny proces likwidacji placówki. Do ostatecznego wymazania szkoły z mapy oświatowej gminy potrzebna jest jeszcze jedna uchwała. Za zamiarem likwidacji było ośmiu radnych, pięciu było przeciwnych przy jednym głosie wstrzymującym. Na sesji obecnych było 14 radnych.

Uczniowie z Brzuskowoli od nowego roku szkolnego będą mieli zapewniony dowóz do szkoły w Borowiu. Dodatkowi uczniowie w miejscowym zespole oświatowym nie wymuszą pracy na dwie zmiany. – Wkrótce ogłosimy przetarg na dowóz dzieci z tego obwodu do Borowia. Obie miejscowości dzielą niespełna cztery kilometry. Wszyscy nauczyciele ze szkoły w Brzuskowoli znajdą zatrudnienie w innych naszych szkołach w Borowiu i Głoskowie – wyjaśnia wójt gminy Wiesław Gąska.

Łukasz Korycki

fot. UG Borowie – SP w Brzuskowoli

Komentarze  

0 #25 Wola MiastkowskaMichał 2017-04-06 12:28
Borowie się rozpasło a zapomniało jak duży wkład (rownież finansowy) w tą szkołe włozyli mieszkańcy Woli Miastkowskiej !! co z tym wszystkim co zostalo zakupione ze wspólnych składek rodziców ?? Gdybyście zmienili politykę to więcej dzieci z Woli by uczeszczało i była by zasadnośc ekonomiczna. Za moich czasów polowa uczniow szkoly była z woli Miastkowskiej i jakoś sie dało to pogodzic. Teraz zlikwidowali a wyż nadciaga i trzeba bedzie dzieci wozić po 5kilometrow do szkol w Gminach...
Cytować
+1 #24 radaegon 2015-02-25 20:21
Może ktoś się cieszy ale z czego ? Że samochód jedzie? Tylko nie zauważa nikt że popchnięty zjeżdza z górki .Cieszyć się z tego że ulica się poprawi albo rurę zakopią ? Może pora cieszyć się z madrych ludzi u władzy a nie takich jak obecnie. Obecnie wielu z obecnych włodarzy należało do ormo.
Cytować
+1 #23 dobreegon 2015-02-25 19:06
Radny to niech decyduje u siebie na wsi bo tylko z tego jest rozliczany a nawet czasem nie jest . Jaki interes ma radny np borowia w tym co się dzieje w filipówce? W normalnej radzie obsadzonej odpowiedzialnym i osobami i niezależnej można wspominać o jakiś uchwałach .Niestety tu nie ma takiej możliwości . Boli was że się coraz więcej smród roznosi.
Cytować
-2 #22 dobreegon 2015-02-25 19:02
Argumentów za to mają wiecej radni i tylko oni . Zupełnie odwrotnie jest wsród mieszkańców .Narazie to polityka radnych żywo przypomina politykę pkp .Likwidować połączenia bo mało podróżnych .Ale czemu jest ich mało ? Bo mało jest połączeń .Droga prowadząca do zupełnego zaniku .Ponadto jest to żenujące przedłużanie agonii. Od dawna istniej podział w tej gminie. Radny z innej wsi nie ma interesu w tym aby w brzuskowoli coś dołożyć bo z tej wsi to tylko się czerpie. Tu wyszło własnie .Po to ludzie płacą podatki aby się łożyło m in na szkoły .Tu widać jedno ,większość chce żerować na mniejszości .
Cytować
+3 #21 głosmieszkaniec 2015-02-25 16:52
Cytuję KALIŃSKI:
Egon - radni głosowali jawnie, dobrowolnie i przemyślanie. Argumentów za jest znacznie więcej jak przeciw zamknięciu szkoły! Takie stwierdzenia że można im pluć..... to tylko taki "okaz" jak TY może napisać, bo masz odwagę tylko pisać komentarze w internecie. Przyjdź na sesję przedstaw się i zapoznaj z argumentami za i przeciw i zapytaj o stanowisko radnych!!!


A w ogóle to czy każdy z publiczności kto ma coś co powiedzenia może być w pełni wysłuchany na sesji rady gminy ???????????
Cytować
-1 #20 retomek 2015-02-25 16:24
Cytuję KALIŃSKI:
Egon - radni głosowali jawnie, dobrowolnie i przemyślanie. Argumentów za jest znacznie więcej jak przeciw zamknięciu szkoły! Takie stwierdzenia że można im pluć..... to tylko taki "okaz" jak TY może napisać, bo masz odwagę tylko pisać komentarze w internecie. Przyjdź na sesję przedstaw się i zapoznaj z argumentami za i przeciw i zapytaj o stanowisko radnych!!!

brawo też tak uważam najłatwiej ukryć się pod nick-ie i komentować niech ktoś przyjdzie zobaczy jak jego radny głosował a potem zadaje pytania i mówi że na sale w Głoskowie to jest a na chodnik w Chrominie to nie ma tak jak pod jednym z artykułów a trzeba przyjść i sprawdzić jak głosował radny z tej wsi i może zastanowi się czy jest sens zadłużać gminę kosztem szkoły i czy dzieciom nie będzie lepiej w Borowiu gdzie jest stołówka, zaplecze sportowe gdzie dzieci będą mogły zadbać o zdrowie i walczyć z tak obecną nadwagą wśród dzieci( ale jeśli dziecko ma 400m do szkoły i jest dowożone samochodem to czyja to wina )
Cytować
0 #19 DO EGONAKALIŃSKI 2015-02-25 07:39
Egon - radni głosowali jawnie, dobrowolnie i przemyślanie. Argumentów za jest znacznie więcej jak przeciw zamknięciu szkoły! Takie stwierdzenia że można im pluć..... to tylko taki "okaz" jak TY może napisać, bo masz odwagę tylko pisać komentarze w internecie. Przyjdź na sesję przedstaw się i zapoznaj z argumentami za i przeciw i zapytaj o stanowisko radnych!!!
Cytować
0 #18 Rękaegon 2015-02-24 22:49
Niewidzialna ręka to sprawi .Tak jak w przedszkolu są zapisy i część osób odchodzi z niczym tak i tu można zrobić .Jakoś teraz nikt nie przejmował się losem dzieci .Jawnie podnosili ręce na dzieci .Hańba dla takich radnych .Ale im to bez różnicy naplujesz w oczy -powiedzą deszcz pada.
Cytować
+1 #17 wiedzamieszkaniec 2015-02-24 20:44
I to sporo więcej umieją, sam wójt ostatnio powiedział, że w naszej szkole są najlepsze wyniki.
Cytować
+2 #16 w obronie dzieciIza 2015-02-24 14:35
Do Walery


Więcej Dzieci z Brzuskowoli umieją, niż te z Borowia czy Głoskowa....., dowodem są wysokie osiągnięcia m.in. z egzaminów, i nie przeszkadza im to że mieszkają na końcu gminy......
A zesłanie to niedługo nastąpi w Borowiu..., w tym molochu....
Cytować
+4 #15 paranojamieszkaniec 2015-02-23 10:30
Nasze dzieci też mają teraz kilometr a do Borowia będą miały 7 kilometrów.
Cytować
0 #14 A będziesz wiedział które dziecko wybrać?Walery 2015-02-23 08:58
Cytuję egon:
Ograniczyć liczbę uczniów w szkole w głoskowie i borowiu i dowozić do brzuskowoli . Będzie to korzystne bo wytrąci się argument z ręki .Tylko wójt może się posrać ze strachu przed liczną i drącą japy społecznością centralnej i zachodniej cześci gminy .Więc lepiej jak zawsze zabrać na wschodzie .Tylko jak gmina dba o tę część gminy tak powinny być płacone podatki z tego rejonu .I jest sposób na to aby nie płacić skoro gmina nie wywiązuje się z swoich obowiązków .Wszak mozna zlikwidować urząd gminy i przekazać teren we władanie Miastkowa albo Garwolina. Oszczędności będą większe niż na szkole .Tu widzicie jak łatwo im oszczędzać na kimś ale na sobie już nie. Dziwię się społeczności tych wiosek .Wszak butelki i benzyne macie.


Zadecydujesz za kogoś, że jego dziecko zamiast kilometr do szkoły będzie wożone na koniec gminy? do jakiejś pipidówy? Jeżeli tak miałoby być to może głosowaniem które dzieci wybrać na zasłanie, a które zostają? Jesteś bardzo roztropnym człowiekiem.
Cytować
+2 #13 Jestem zaZiomek 2015-02-23 07:55
Cytuję egon:
Ograniczyć liczbę uczniów w szkole w głoskowie i borowiu i dowozić do brzuskowoli .

Jestem za ZIOMEK
Cytować
0 #12 Jest sposóbegon 2015-02-21 18:59
Ograniczyć liczbę uczniów w szkole w głoskowie i borowiu i dowozić do brzuskowoli . Będzie to korzystne bo wytrąci się argument z ręki .Tylko wójt może się posrać ze strachu przed liczną i drącą japy społecznością centralnej i zachodniej cześci gminy .Więc lepiej jak zawsze zabrać na wschodzie .Tylko jak gmina dba o tę część gminy tak powinny być płacone podatki z tego rejonu .I jest sposób na to aby nie płacić skoro gmina nie wywiązuje się z swoich obowiązków .Wszak mozna zlikwidować urząd gminy i przekazać teren we władanie Miastkowa albo Garwolina. Oszczędności będą większe niż na szkole .Tu widzicie jak łatwo im oszczędzać na kimś ale na sobie już nie. Dziwię się społeczności tych wiosek .Wszak butelki i benzyne macie.
Cytować
+2 #11 BzykUrszula 2015-02-20 21:02
poproście o interwencję sekretarza, być może nic to nie da ale przynajmniej poznamy nowe techniki walki wręcz
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież