reklama

Czarne punkty w powiecie

Opublikowano: 07 lipiec 2011, 08:01 Kategoria Aktualności
czarne punktymarszałekWilgaOblin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Kąpielisko ?Morskie Oko? w Wildze, jezioro Oblin i Wisła w Ostrowie. To miejsca na terenie naszego powiatu, które w z związku z dużą liczbą utonięć, zyskały niechlubny tytuł ?czarnych punktów wodnych?.

- Jednolitość tafli osłabia naszą czujność. Tymczasem policyjne dane pokazują, że są miejsca, w których co roku zdarza się zdecydowanie więcej wypadków niż gdzie indziej. Stąd inicjatywa oznaczenia tych najbardziej niebezpiecznych ? tłumaczył Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, podczas prezentacji nowych lokalizacji ?czarnych punktów wodnych?. Tablice ostrzegawcze staną na terenie całego województwa jeszcze w lipcu.

Tylko w zeszłym roku w całym kraju utonęło 369 osób, z czego blisko jedna trzecia na Mazowszu ?108 osób (na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu ? 74, a w Warszawie i okolicznych powiatach 34). Najczęstsze wypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach.

reklama


W całym kraju, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Z policyjnych statystyk wynika, że tam, gdzie pojawiły się tablice, liczba nieszczęśliwych wypadków zdecydowanie się zmniejszyła. W 2009 roku ustawiono 40 ?czarnych punktów wodnych?. Część z nich uległa zniszczeniu lub wymaga naprawy. Dlatego w tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego sfinansował zakup kolejnych 44 tablic. W ten sposób na Mazowszu zostaną oznaczone aż 63 wskazane przez policję miejsca.

Tablice postawione zostaną głównie na dzikich plażach. Oznakowane będą punkty, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć, czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna czy też brawury kąpiących się.

 

oprac. jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama