reklama
reklama

Pamięć o Sybirakach

Opublikowano: 25 listopad 2014, 12:34 Kategoria Aktualności
SybiracyAK
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Tragiczne i jednocześnie wzruszające historie o miesiącach życia bez wody pitnej, wymianie porcji chleba na srebrny krzyż i listach ojca do syna, który już nie żył. Wspomnienia Sybiraków i członków ich rodzin były jednym z ważnych punktów programu obchodów Dnia Sybiraka w Garwolinie.

Uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 70. rocznicy wywozu żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich do obozów pracy przymusowej w Borowiczach w Związku Radzieckim odbyły się w minioną niedzielę. Ich organizatorami byli: Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu ?Gołąb? w Garwolinie i dyrekcja Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Garwolinie. Spotkanie w auli szkolnej poprzedziła msza święta w kolegiacie Przemienienia Pańskiego.

- Ten rok jest rokiem rocznic. Nie udało nam się zorganizować tej uroczystości wcześniej, ale dzisiejszy dzień, koniec roku kościelnego, też jest dobry. Nasza pamięć o Sybirakach nie ginie. Jestem szczególnie zobowiązany Sybirakom za pamięć. W 1989 roku podjąłem się opieki medycznej Sybiraków z naszego regionu ? mówił Marian Cabaj, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu ?GOŁĄB? Garwolin.

reklama


Najważniejszymi gośćmi uroczystości byli ci, którym udało się przeżyć zesłanie i wrócić do domu ? Henryk Hyżyński i Czesław Goleniewski, którzy dzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami. Historię swoich rodzin opowiedzieli także Dorota Adach ? prezes Środowiska Borowiczan i Mirosław Widlicki ? przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. Wszyscy w sposób szczególny zwracali się do młodzieży ? z apelem o pamięć i szacunek. Dając dowód, że tak właśnie jest, uczniowie KLO przedstawili specjalnie przygotowany program oparty między innymi na wierszach więźnia łagrów Warłama Szałamowa oraz wspomnieniach Władysława Zarzyckiego ? komendanta garnizonu Okręgu Wileńskiego AK.

- Przekazujemy wiedzę, ale także kształtujemy postawy patriotyczne i obywatelskie. Organizacją dzisiejszej uroczystości pragniemy wpisać się w tę historyczną sztafetę pokoleń, aby to, co dla naszego narodu ważne, czasami trudne i bolesne, przypominać i ocalać od zapomnienia ? mówiła Małgorzata Małachowska, dyrektor KLO im. C.K. Norwida w Garwolinie.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. prałat Ryszard Andruszczak i Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. W spotkaniu wziął udział także burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

jd

 

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama