Sikawkom deszcz niestraszny

Opublikowano: 04 lipiec 2011, 10:38 Kategoria Aktualności
sikawkizawodyOSP

Pokonanie 3-metrowego rowu z wodą po kładce o szerokości 20 cm, skok przez płotek i strzelanie z sikawki do celu. 32 oddziały ochotników z całego Mazowsza rywalizowały  w ćwiczeniach sprawnościowo-bojowych i konkursie prezentacji historycznej. Tak było wczoraj – na VIII Mazowieckich Zawodach Sikawek Strażackich.

- To strażackie zdeterminowanie do działania w trudnych warunkach widać dziś, gdy tak wiele strażackich oddziałów, mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury przyjechało do Garwolina, by podjąć wyzwanie strażackiego współzawodnictwa i prezentacji historycznego dorobku i tradycji ochotniczego pożarnictwa – mówił Stefan Gora, prezes zarządu powiatowego Związku OSP RP w Garwolinie.

 

Na ławce „gości” zawodów zasiedli:  poseł Stanisława Prządka, Antoni Tarczyński - prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku  OSP RP na Mazowszu oraz wiceprezes Stefan Todorski, Jan Osiej - zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, starosta garwoliński Marek Chciałowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, komendant PSP w Garwolinie bryg. Dariusz Sadkowski oraz komendant Komendy Powiatowej Policji mł. insp. Marek Świszcz.

Wśród 32 oddziałów, które wzięły udział w rywalizacji był 9 drużyn z naszego powiatu:  z Garwolina, Niecieplina, Kozic, Leszczyn, Woli Rębkowskiej, Zabruzd i Puznówki. W szeregach ochotników stanęły dwie drużyny żeńskie – z Puznówki i Leszczyn. W ćwiczeniach sprawnościowo-bojowych liczył się czas wykonania zadania i precyzja, której brak oznaczał dla drużyny punkty karne. W konkursie prezentacji historycznej drużyna musiała pochwalić się przede wszystkich sprawną sikawką , co nie było takie oczywiste, bo większość to już eksponaty prawie muzealne, usprzętowieniem oraz umundurowaniem odpowiednim do danej epoki. Zanim organizatorzy podali wyniki na bieżni stadionu zaimprowizowano wypadek drogowy. Umiejętności ratownicze prezentowali strażacy z JRG KP PSP w Garwolinie.

Całodniowe poczynania drużyn oceniała komisja w składzie: st. bryg. Maciej Kalinowski (sędzia główny), mł. bryg. Witold Łabajczyk (sędzia techniczny), st. kpt. Jan Słomkowski (sędzia startowy), Zbigniew Todorski, dr Rafał Dmowski, Mieczysław Janiec (sędziowie prezentacji historycznej).

Zwycięzcami w konkurencji ćwiczeń sprawnościowo-bojowych została drużyna OSP Garwolin 2 pod dowództwem Roberta Maszkiewicza. Triumfatorzy otrzymali w nagrodę m.in. pięć hełmów kaliskich o wartości 3,2 tys. zł ufundowanych przez Antoniego Tarczyńskiego.

Gospodarze wyprzedzili OSP Bartniki pod dowództwem Krzysztofa Sobczyka. Przedstawiciele powiatu żyrardowskiego z Garwolina wyjechali z bonem o wartości 3 tys. zł od Zarządu Powiatu Garwolińskiego. Trzecie miejsce przypadło pierwszej drużynie OSP Garwolin prowadzonej przez Pawła Rosiaka. Nagrodą dla jednostki była pompa szlamowa o wartości 2,8 tys. zł.

Miejsca jednostek z powiatu garwolińskiego: 5. OSP Leszczyny, 10. OSP Niecieplin, 14. OSP Kozice,12. OSP Zabruzdy, 19. OSP Wola Rębkowska, 24. OSP Puznówka (żeńska), 25. OSP Leszczyny (żeńska).

W drugiej kategorii najwierniej strój i wyposażenie strażaków sprzed laty przedstawili strażacy OSP Wyśmierzyce. Podopieczni Sławomira Góreckiego wygrali bon o wartości 2 tys. zł od Zarządu Powiatu Garwolińskiego. Drugie miejsce zajęła OSP Budziska pod dowództwem Piotra Gajewskiego, a trzecie OSP Garwolin 1. Dwie drużyny otrzymały sprzęt pożarniczy w wysokości 1 tys. zł każdy od Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie. Wszystkie drużyny z podium zawodów otrzymały puchary ufundowane przez Adama Struzika – marszałka województwa mazowieckiego.

Miejsca jednostek z powiatu garwolińskiego: 5. OSP Puznówka (żeńska), 6. OSP Garwolin 2, 7. OSP Leszczyny (żeńska), 9. OSP Leszczyny, 10. OSP Wola Rębkowska, 13. OSP Niecieplin, 15. OSP Zabruzdy, 25. OSP Kozice.

Wczoraj przyznano także nagrody specjalne. Każda z 3 drużyn kobiecych otrzymała zestaw toreb turystycznych o wartości 1,5 tys. zł. Stanisław  Kostyra, wójt gminy Trojanów, wręczył ochotnikom z Kozic aparat tlenowy i latarkę akumulatorową.

jd/łk

Komentarze  

-1 #7 sikawkiMalutki Osp 2011-07-04 21:25
Cytuję Malutki:
musze przyznać że pan Piesio przy grillu to rzadki widok to pajace są myslą ze jak dali 850 kuponów na darmową miche to morze ktos ich poprze

kto sie podpisuje moją ksywką????????? ?????????
Cytować
+10 #6 my musimy....pracownik 2011-07-04 16:15
ktoś napisał że jako pracownicy starostwa byliśmy od prac wszelkich, ale jak inaczej, my musimy im wchodzić w ty...ek aby mieć pracę, nakazują i nukt nie śmie odmówić. Ostatnie cztery lata to człowieka starosta szanował i nie było poniżania, teraz wróciło stare..... (czasy Uli i Stefana, teraz dołączył do nich Marek i Jurek- sorki, dwóch Jurków)
Cytować
-1 #5 sikawkiMalutki 2011-07-04 16:01
musze przyznać że pan Piesio przy grillu to rzadki widok to pajace są myslą ze jak dali 850 kuponów na darmową miche to morze ktos ich poprze
Cytować
+9 #4 aŁukasz 2011-07-04 15:15
jak to ludzi nie było jak było!! właśnie jak na taką pogodę to byłem zaskoczony że było aż tylu widzów

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GARWOLINIE Z ODWAGI SŁYNIE NA CAAŁY ŚWIAT!!
Cytować
+8 #3 sikawkiwaldi 2011-07-04 13:53
Pogoda była fatalna i zwykłych ludzi prawie nie było. Jedynie miejscowe ,,polytykiery" jak zwykle powystawiali swoje gęby na widok publiczny. Ten ich lansik jest po prostu śmieszny a nawet żałosny.
Cytować
+4 #2 biali murzyni...?gano 2011-07-04 13:47
trzeba powiedzieć że ci goście - Marek i Stefan - to mają tupet, tylu pracowników starostwa od kilku lat już nie wspierało tej imprezy, pod wodzą pani z Żelechowa byli od wszystkiego, od rozdawania kuponów na darmową wyżerkę, podnoszenia tych bardziej "zmęczonych" przy grillu, wożenie w te i we wte, czyli ludzie na poziomie a byli "przynieź, wynieź, pozamiataj". Żenada i pogarda dla urzędników..., nie wiem czy po czymś takim można jeszcze ich tak tytułować?!
Cytować
+12 #1 Ochotnicza Straż Pożarna w GarwolinieOSP Garwolin 2 2011-07-04 12:49
Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie z Odwagi słynie na cały świat!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież