reklama

Gmina Łaskarzew: bilans zysków

Opublikowano: 07 listopad 2014, 08:14 Kategoria Aktualności
gmina Łaskarzewinwestycjewybory
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Zbliżające się wielkimi krokami wybory to czas, kiedy większość samorządów i samorządowców patrzy wstecz. Co udało się zrobić? Za ile? I jak wiele osób na tym skorzystało. O takie podsumowanie pokusiła się między innymi gmina Łaskarzew.

- Był to okres wytężonej pracy na rzecz dobra Gminy Łaskarzew i jej mieszkańców. Obecna kadencja stanowiła kontynuację przyjętych założeń polityki prorozwojowej, ze szczególnym nastawieniem na wykorzystanie wsparcia finansowego z licznych programów operacyjnych Unii Europejskiej oraz innych instytucji ? mówi wójt gminy Marian Janisiewicz. Do kluczowych inwestycji minionej kadencji należeć będą na pewno przebudowa rozbudowa i remont Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Melanów. Inwestycja jest w trakcie realizacji, a jej koszt to ponad 1 mln 647 tys. zł. Drugą ważna realizowaną inwestycją jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w gminie Łaskarzew ? etap III to będzie kosztował ponad 2 mln zł.

W ostatnich czterech latach samorząd inwestował mocno w oświatę, drogi, sport i kulturę czy ochotnicze straże pożarne. Do najważniejszych oświatowych inwestycji zaliczyć trzeba przede wszystkim termomodernizację budynków ZS w Starym Pilczynie i SP w Dąbrowie z/s w Woli Łaskarzewskiej w kwocie 374 tys. zł oraz utworzenie trzech szkolnych placów zabaw (SP Krzywda, SP Dąbrowa, ZS Izdebno) za 360 tys. zł, doposażenie bazy dydaktycznej placówek oświatowych w ramach projektu pn. ?Uczymy się, bawimy, rozwijamy? (111 tys. zł), remont kotłowni w budynku ZS w Starym Pilczynie (90 tys. zł), doposażenie bazy dydaktycznej placówek oświatowych w ramach realizacji projektu pn. ?Indywidualizacja to krok ku rozwojowi? (117 tys. zł).

reklama


Niemniej gmina wydała także na sport i kulturę, kupując wyposażenie dla domów ludowych i świetlic oraz ich modernizację. Największym realizowanym projektem była modernizacja Wiejskiego Domu Ludowego w Budach Krępskich oraz budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z nawierzchnią syntetyczną-poliuretanową. Inwestycja ta kosztowała ponad 400 tys. zł. Ponad pół miliona złotych gminny samorząd wydał na wsparcie ochotniczych straży pożarnych.

Nie zabrakło także inwestycji, których lokalna społeczność wyczekuje zawsze najbardziej ? czyli modernizacji dróg. W sumie przez cztery lata wykonano 20 inwestycji drogowych, w tym między innymi: przebudowa drogi gminnej Lewików-Lipniki - koszt 166 tys. zł, modernizacja drogi gminnej w miejscowości Leokadia - koszt 94 tys. zł, budowa chodnika dla pieszych w miejscowości Celinów - koszt 12 tys. zł, przebudowa drogi powiatowej Garwolin-Ruda Talubska-Łaskarzew-Polik-Maciejowice (dofinansowanie inwestycji prowadzonej przez Powiat Garwoliński na mocy porozumienia) - koszt 100 tys. zł, budowa chodnika dla pieszych i parkingu przy Zespole Szkół w Izdebnie - koszt 140 tys. zł, przebudowa drogi gminnej w m. Lipniki - koszt 332 tys. zł i modernizacja drogi gminnej Kacprówek-Gąsów - koszt 164 tys. zł.

- Dzięki dobrej współpracy rady, sołtysów, organizacji pozarządowych, zaangażowaniu pracowników urzędu oraz inicjatywie mieszkańców udało się podjąć wiele działań programowych przyczyniających się do poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Czas mijającej kadencji jest czasem konkretnej współpracy z samorządami: powiatu i województwa, w pełni wykorzystanej szansy na pozyskanie środków unijnych i zrealizowania wielu ważnych inwestycji dla naszego regionu ? podkreśla wójt.

oprac. jd

fot. UG Łaskarzew


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama