Łaskarzew w oświatowym potrzasku

Opublikowano: 06 lipiec 2011, 13:07 Kategoria Aktualności
ŁaskarzewSopel-Serejaoświataszkoły

W tym tempie te dwie szkoły rozłożą budżet – tak podsumowała sytuację burmistrz Lidia Sopel-Sereja. W sumie na ratowanie łaskarzewskich szkół w budżecie muszą się znaleźć dodatkowe 2 mln złotych. Zabrać zaoszczędzone pieniądze z remontu przedszkola? A może zdjąć wszystko z inwestycji drogowych? W groteskowy sposób radni na ostatniej sesji szukali wyjścia z sytuacji.

 

- Kolejne przesunięcia w budżecie nic nie dadzą. Za miesiąc zrobimy to samo, ale w końcu nie będzie z czego przesuwać. To przyklejanie plasterka, a rana jest głęboka – mówiła radna Anna Laskowska.

– Za cztery lata, po zakończonej kadencji będziemy trzy kroki w tył zamiast w przód. Nie zrealizujemy żadnej inwestycji – dodała Beata Kozikowska. Burmistrz miasta nie pozostawiła złudzeń. – Jest pani optymistką. - Biorąc pod uwagę to tempo, w jakim szkoły wydają pieniądze i co robią pod koniec następnego roku zostaniemy z niczym i wprowadzą nam zarząd komisaryczny. Te dwie szkoły rozłożą budżet – przekonywała Lidia Sopel-Sereja.

I wyliczyła wszystkie wnioski ze swojej kontroli w placówkach. - Jeżeli plan był na 5 proc. podwyżek, a ktoś dał 15 proc. to ostatniego grudnia te podwyżki się nie zniwelowały. I teraz płacimy pochodne z roku poprzedniego. To jest pierwsza rzecz, która wszyscy zostaliśmy obdarowani z dobrodziejstwem inwentarza. Poza tym 83 osoby zarabiają 6 mln złotych. Jeżeli pani dyrektor ma 16 tys. złotych rocznie z samych nadgodzin, to daje 1,6 tys. złotych miesięcznie. Godzina dyrektorska jest znacznie droższa od godziny stażysty, ale taka jest polityka. Jeśli chodzi o zatrudnienie w administracji, to jest ono rozdmuchane tak, jak tylko można. W ościennych samorządach dodatek za wychowawstwo jest od 50 do 100 złotych, u nas jest 150 złotych. Każdy nauczyciel ma dodatek motywacyjny – wyliczała burmistrz.

Jednym ze sposobów na ratowanie sytuacji ma być ograniczenie zatrudnienia w administracji szkół. Z proponowanych przez panią dyrektor ZS nr 2 12 etatów i 2 etatów sezonowych, burmistrz chce zostawić 8,5 etatu oraz 3 sezonowe. W ZS nr 1 z 18 osób mają pozostać 10,5 etatu oraz 3 etaty sezonowe. Na tym jednak pomysły się nie kończą. Lidia Sopel-Sereja twierdzi, że zamykanie jednej szkoły będzie niesprawiedliwe, bo zawiniły obie. Dlatego burmistrz ma inny pomysł. - Jestem za tym, żeby przekształcić szkoły w stowarzyszenia. I mówię to głośno, choć wiem, że zostanę za to odsądzona od czci i wiary – mówiła włodarz.

Co to będzie znaczyło dla uczniów, rodziców i nauczycieli? Najwięcej zmieni się właśnie dla pedagogów. Przestanie obowiązywać Karta Nauczyciela, zmieni się liczba godzin, stawki dodatków motywacyjnych. Burmistrz przekonuje, że rodzice i uczniowie zmian nie odczują. Czy na pewno?

Propozycje komentuje Halina Poszytek, prezes Powiatowego Odziału ZNP w Garwolinie: nie będzie zgody na prywatyzację publicznej oświaty w Łaskarzewie

Zgodnie z art. 70 ust. 4 Konstytucji RP „Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia.”  i  art.17 ust.1 Ustawy o systemie oświaty „Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnienie obowiązku szkolnego”. Analizując przytoczone artykuły, wiemy, że obowiązkiem samorządu jest zapewnienie uczniom możliwości nauki w publicznej szkole, dlatego też nie można pozbyć się wszystkich placówek  i przekazać ich prowadzenie stowarzyszeniom, czy osobom fizycznym. Pozbycie się szkół to też pozbycie się subwencji oświatowej, która stanowi większą część budżetu. Czy to jest dobre rozwiązanie?

Ciągle oskarżanie dyrektorów szkół o niegospodarność niczemu nie służy. Pani Burmistrz powinna usiąść z dyrektorami  szkół, księgową i panią skarbnik i spokojnie szukać oszczędności. Panie dyrektor są osobami z dużym doświadczeniem kierowniczym i zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Zrobią wszystko, żeby  powoli wyjść z długów. Ale tylko spokojna, merytoryczna rozmowa może doprowadzić do konsensusu.  Każdy samorząd w powiecie garwolińskim dokłada do subwencji oświatowej. Sąsiednia gmina Łaskarzew od wielu lat ok. 30 proc. dokłada do subwencji.  Miasto Łaskarzew w roku 2009 dołożyło ok. 0.9 proc. niewiele więcej w roku 2010 (nie mamy jeszcze oficjalnych danych z Ministerstwa Finansów).

Justyna Dybcio

Komentarze  

-41 #92 Drogi OBSERWATORZEAdelajda 2011-07-28 19:37
Jestem w 100% z Tobą zgodna. Ale cóż my rodowici Łaskarzewiacy możemy?? Jedynie popatrzeć i rozpaczać jak obca osoba wzbogaca swoją kieszeń opróżniając nasze biedne. My młodzi chcemy walczyć ale nie mamy poparcia od nikogo... Więc co nam pozostaje?? Patrzeć jak nasze miasto staje się kompletnym zerem które z dnia na dzień pusteszeje z bogactwa a bogaci się wandalizmem z braku atrakcji dla młodzieży... Pozostaje nam tylko rozpacz z powodu wpłaty za wywóz śmieci ,który wciąż drożeje, naszymi ostatnimi pieniążkami. Może jakiś ukłon w stronę Łaskarzewiaków ze strony Pani burmistrz?? Bo przecież gdyby nie my jej też by tu nie było... Męczyłaby się dalej w Piasecznie czy skąd tam jest.
Cytować
+11 #91 rozwiazywanie problemowObserwator. 2011-07-24 20:59
Z informacji jakie uzyskalem wynika zw "wladza"znalazl a jedyny sposob rozwiazywania problemow w Laskarzewie.Cos nie wychodzi po mojej mysli...zlikwid owac,sprzedac,w ydzierzawic.Nie baczac na efekty w czasie.Niewazne ze jest to nie korzystne dla spoleczenstwa.W azne ze ja postawie na swoim.Myslenia, analizy problemu ZERO.Coz osluchanie sie tematow na studiach nie jest rownolegle do potrzeb w terenie.Praktyk a,cwiczenia myslenia/a to rozwija mozg/ poparte notatkami ze studiow moga cos wprowadzic dobrego.A przedewsztstkim KONTAKT i GLOS SPOLECZENSTWA.N ie mozna isc droga/4 lata/a po nas chocby potop.
Cytować
-8 #90 ...... 2011-07-24 00:37
Komentarz nie został opublikowany - treść niezgodna z regulaminem - redakcja
Cytować
+13 #89 KonioObserwator. 2011-07-21 20:09
Z tego co piszesz,udajesz ze jestes kims z.... nie z Laskarzewa.Twoj e polajanki o czyms swiadcza,napewn o nie o tym ze jestes nie zaangazowny.Wie c albo przestan udawac albo....nie wcinaj sie miedzy"WODKE A ZAKONSKE"/przep raszam za slogan.
Cytować
+14 #88 Do mlody laskarzewiak.Obserwator. 2011-07-21 20:03
Wszystko wyjasnia"mlody? .Doswiadczenie zyciowe przychodzi z wiekiem.Nie wystarczy ukonczyc fakultet, taki czy inny.Doswiadcze nie to zycie.Pytasz o drzewo z banknotami? Oto przyklad.Wybran a Rada ktora ma sluzyc mieszkancom-ows zem chce sluzyc/byle jak/Za podniesienie reki przy glosowaniu pobiera za SESJE 130 zl.Pan/i/przew. Komisji kazdej pobiera za zwolanie komisji 180 zl.kazdy radny/a kazdy jest w kilku komisjach/za podpisanie listy na komisji pobiera 130 zl i td.P.burmistrz ma najwyzsze pobory w powiecie/podobn o/a efekty pracy.....? Oto i wyroslo male drzwko z duza kasa oszczednosci.
Cytować
-14 #87 ZaproszenieStały czytelnik WG 2011-07-20 21:56
jest wiele bezużytecznych nieruchomości którymi nikt się w Łaskarzewie nie zajmuje a można byłoby naprawdę wygospodarować. Przecież na taką świetlicę dostaje się dotacje i taka instytucja sama by się utrzymywała. I myślę,że nie jeden student po pracy zgodziłby sie na dyżury w takiej świetlicy. A za wynagrodzenie wystarczyłby dyplom uznaniowy dzięki któremu łatwiej po studiach dostać pracę. B taki dokument też się liczy.
Zapraszamy ambitną Studentkę do nowo wyremontowanych pomieszczeń Stowarzyszenia CIA, nad Bajką na II piętrze. Będzie mile widziana ze swoimi pomysłami. Brakuje nam chętnych do włączenia się w działalność Stowarzyszenia, które istnieje od 2002 roku. Jeden z tych, który też jest zwolennikiem działania, a nie narzekania. Serdecznie Cię pozdrawiamy. SCIA
Cytować
+15 #86 DROGI KONIUAdelajda 2011-07-20 13:08
Cytuję konio:
cyt -" ,potrzeba jest KASY a nie pomysłów.Pozdrawiam!!!!konio

Ale żeby była "KASA" potrzebny jest dobry biznes plan. My dajemy pomysły ale Pani SS nawet ich nie kwestionuje a tym bardziej nie dopuszcza nawet takiej myśli żeby zacząć współpracować z mieszkańcami. Z chęcią wielu młodych ludzi zaczęło by współpracę z Panią SS ale żeby z nią współpracować to trzeba cudu!!! Ja jestem studentką pedagogiki i z miłą chęcią wolny czas spędziłabym w świetlicy środowiskowej organizując dzieciakom wolny czas. Ale tak jak wcześniej pisałam jest wiele bezużytecznych nieruchomości którymi nikt się w Łaskarzewie nie zajmuje a można byłoby naprawdę wygospodarować. Przecież na taką świetlicę dostaje się dotacje i taka instytucja sama by się utrzymywała. I myślę,że nie jeden student po pracy zgodziłby sie na dyżury w takiej świetlicy. A za wynagrodzenie wystarczyłby dyplom uznaniowy dzięki któremu łatwiej po studiach dostać pracę. B taki dokument też się liczy.
Cytować
+19 #85 Po co Orlik?łaskarzewianka 2011-07-17 23:21
Jeszcze jedno mnie zastanawia, choć chyba nie tylko mnie. Po co budować Orlik i plac zabaw przy szkole nr2, skoro nie będzie tam dzieci, a przecież w centrum miasta to nie jest. Dla kogo zatem te inwestycje? Myślałam, że głównie dla uczniów, ale chyba znowu się przeliczyłam. Ale skoro mogłoby nie być tam szkoły, to kto po wybudowaniu ( a ma to być już październik) będzie utrzymywał to boisko? Miasto znowu będzie musiało dokładać do szkoły. Zamknięcie szkoły od września nie wchodzi w grę (przepisy prawa oświatowego), przekształcenie w stowarzyszenie też chyba nie jest możliwe ( z tego powodu co wyżej), więc i tak trzeba na oświatę znaleźć brakujące pieniądze . Zatem tak naprawdę to nie wiem, o co chodzi. Chyba, że p.burmistrz nie zna przepisów albo liczy na wdzięczność mieszkańców, że dzięki jej wspaniałomyślno ści jeszcze w tym roku szkolnym będą miejsca pracy. Ale w przyszły to już nie.
Cytować
+17 #84 Do Kamilałaskarzewianka 2011-07-17 23:00
JEŻELI ZE SZKOŁY NR2 ODEJDĄ UCZNIOWE Z GMINY ŁASKARZEW TO 2 SAMA SIĘ ZAMKNIE PONIEWAŻ DOTACJA IDZIE ZA UCZNIEM I PROBLEM PANI BURMISTRZ BĘDZIE ROZWIAZANY.NADM IENIAM ŻE DO MIEJSKIEJ SZKOŁY UCZĘSZCZAJĄ DZIECI Z WOLI ROWSKIEJ,BUD KRĘPSKICH, KSAWERYNOWA,HEL ENOWA ,CELINOWA A SOŚNINKI UCZĘSZCZAJA DO SZKOŁY NR1.JEZELI WÓJT ZABIERZE DZIECI DO SWOICH SZKÓŁ ..."
Na szczęście rejonizacja się skończyła. Rodzice mogą sami (za zgodą dyrektora szkoły) zdecydować, do jakiej szkoły ma chodzić ich dziecko - nawet w "podstawówce". Z jakiegoś powodu niektórzy rodzice z terenu gminy wysyłają swoje dzieci do łaskarzewskich szkół. Ciekawe dlaczego..? Przecież nikt ich nie zmusza!
Cytować
+28 #83 do konioObserwator. 2011-07-17 19:55
Panie Konio jest pan wysokiek klasy specjalista?w roznych sprawach.Wystep uje na kazdej stronie,Prosze, odpocznij,bo boje sie zajrzec do lodowki...bo wyskoczy KONIO.
Cytować
+17 #82 aaaaaaaObserwator. 2011-07-17 19:29
??????????????? ??
Cytować
+26 #81 Panie Koniomłody łaskarzewiak 2011-07-17 17:21
Zasięgnąłem języka i ktoś z Garwolina wyjaśnił mi, iż jest pan redaktorkiem. Zaczynam się zastanawiać, jakie ma pan korzyści, wtrącając swoje trzy grosze. Szkaluje pan zwykłych mieszkańców Łaskarzewa, a popiera siejących zamęt. Może warto posłuchać innych, przyjechać na miejsce, porozmawiać z ludźmi. Dlaczego pan nie lubi tak nauczycieli, czepia się jednej szkoły. Myślę,że tak dużo dzieje się w pana rodzinnym mieście, więc niech pan się zajmie problemami lokalnych szkół. Pana komentarze i niegrzeczne słowa skierowane do osób mających własne zdanie, odmienne oczywiście od pana, spotykają się z atakiem. Sztuka dziennikarska polega na obiektywizmie, a pan, będąc ,, znawcą "tej dziedziny, powinien o tym dobrze wiedzieć. Zaczynam podejrzewać, iż wyraźne korzyści przyświecają pana działaniom. Jeśli coś się dobrze dzieje, to ja chwalę takie dzieła i podziwiam, ale jeśli atakuje się ciągle jednych,w tym wypadku nauczycieli i szkołę, to taka postawa budzi mój sprzeciw( zadłużone są dwie szkoły!). Nie mam żadnego interesu w tym, aby bronić nauczycieli, ale pana sugestie dotyczące nauczycieli i ich rodzin są wstrętne. Wystarczy, że rozsądnie myślę i wiem, co w trawie piszczy. Zakończ pan to podburzanie, bo to tylko niszczy dobre imię mojego miasteczka. Myślę, że problemy naszego miasta się rozwiążą przy dobrej woli wszystkich tu mieszkających, a czas pokaże, o co w tym wszystkim chodziło.Nie musi pan się do tego ciągle wtrącać Wichrzyciele są zgubą świata! Pozdrawiam
Cytować
+21 #80 Do Kamilamłody łaskarzewiak 2011-07-17 16:41
Jeśli nie znasz przepisów, to trochę poczytaj. Stowarzyszenie może przejąć szkołę, która liczy mniej niż 70 uczniów. A jeszcze chcę ci przypomnieć, że subwencja idzie za uczniem, im mniej uczniów, tym mniej pieniędzy, a budynek, czy jeden,czy dwa i tak trzeba utrzymać. Wszyscy teraz walczą o dzieci( patrzę na to, co się dzieje w szkołach średnich, bo do takiej chodzę,), a my mamy rezygnować z uczniów, bo tak się komuś tak podoba. A prestiż miasta? Może zamknąć wszystko, a niech wszystkie dzieci gdzieś dojeżdżają. Wówczas zostanie miasto emerytów, Jesteś młodym człowiekiem, a twój sposób myślenia przypomina człowieka z epoki kamiennej.Pozdr awiam
Cytować
+31 #79 prośbaobserwator 2011-07-17 15:32
Szanowny Panie Konio proszę niech Pan da już sobie spokój w komentarzach dotyczących wewnętrznych sprawach miasta Łasakrzewa.Po pierwsze Pańskie komentarze są bardzo subiektywne i podszyte nienawiścią do naszego miasta i jego mieszkańców(dał nam Pan na to dowód na innych forach)a po drugie człowiek który"zna " się na wszystkim tak naprawdę nie zna się na niczym
Cytować
-24 #78 Kamilkonio 2011-07-17 14:27
Młody człowiek wypowiedział co myśli znając z autopsji sprawę,i tak trzymać.Pozdraw iam !!!!konio
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież