Maturalne dołki

Opublikowano: 01 lipiec 2011, 16:51 Kategoria Aktualności
maturychciałowskiszkołyoświatasobolewgarwolinżelechówmiętne

W tym roku matury w powiecie garwolińskim nie zdała co czwarta osoba. Słabo wypadli uczniowie ZSP nr 1 w Garwolinie. Jeszcze dwa lata temu zdawalność w ekonomiku wynosiła blisko 90%, w tym roku niespełna 70%.

- Patrząc na wyniki matur w niektórych przypadkach jestem zadowolony, ale są też szkoły, gdzie wynik powinien być duży wyższy – podsumowuje tegoroczne rezultaty maturzystów Marek Chciałowski, starosta powiatu.

Do matury w tym roku przystąpiło 1192 uczniów z 1231 kończących szkoły, dla których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe. Przez majowe sprawdziany bezbłędnie przebrnęło 881 nastolatków. Zdawalność z 7 szkół wyniosła 73,9%, rok temu wskaźnik był bliski 80%. Dla porównania średnia kraju w tym roku to 75,5%, dla województwa mazowieckiego 76,5%.

 

Najlepiej spisali się uczniowie ZS im. Marszałka Józefa Piłduskiego w Garwolinie. Tu na 226 uczniów egzamin zdało 216 (96%). Wynik o 10 punktów procentowych gorszy od ubiegłoroczonego zanotował ZS w Żelechowie. Mimo tego szkoła może pochwalić się drugim wynikiem w powiecie – 87,5%. Od kilku lat na równym poziomie z państwowymi egzaminami radzi sobie młodzież z sobolewskiego ZSP. Tegoroczny wynik to 82,7%.

Patrząc na wyniki matur w niektórych przypadkach jestem zadowolony, ale są też szkoły, gdzie wynik powinien być duży wyższy [Marek Chciałowski]

Znaczący spadek zanotowali uczniowie ekonomika. W placówce przy ul. Kościuszki zdało jedynie 282 z 405 uczniów. – Wynik 69% zdawalności bardzo mnie smuci. Jest on o 10 punktów procentowych gorszy od poprzedniego. To ogromny spadek. Trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski – przyznaje starosta. Wyniki pozostałych szkół przedstawia wykres z danymi porównawczymi z 2009 i 2010 roku.

Co sprawia, że co roku wyniki są coraz gorsze? Zdaniem radnej powiatowej Ewy Flagi to efekt zatrudniania coraz większej liczby nauczycieli dochodzących. – Tacy nauczyciele nie utożsamiają się ze szkołą. Nie mogą przez te kilka godzin poznać młodzieży – mówi. Najwięcej takich nauczycieli notuje się w sobolewskim ZSP i garwolińskim ZSP 1.

Podobnego zdania jest starosta Marek Chciałowski. Włodarz zapowiada, że w ciągu najbliższych dni wyniki matur zostaną poddane dokładnej analizie. – Później przyjdzie czas na wyciąganie wniosków – zapowiada.

W uzupełnieniu informacji, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym jedynie 1 osoba z 52 nie zakończyła majowych egzaminów sukcesem.

Uczniowie, którzy nie zdali jednego przedmiotu mogą przystąpić do sierpniowej poprawki. Tym, którym noga powinęła się więcej niż raz, pozostają poprawki w maju przyszłego roku.

Łukasz Korycki

Komentarze  

0 #60 Rudolfkoń 2011-07-28 19:50
Rudolf prawda jest taka że to nie dyrektor uczy matematyki ale jakaś konkretna pani i to ona ponosi odpowiedzialnoś ć

natomiast odpowiedzialnoś ć dyrektoera jest za funkcjonowanie tej placówki te odpowiedzialnoś ci trzeba nauczyć się rozróżniać

bo przecież pan dyrektor i jego zastępcy nie zabraniali pani radnej dobrze uczyć

żeby było jasne dyrektor też jest kiepota sorry był....
Cytować
+3 #59 PRAWDA OCZYWISTARudolf 2011-07-28 18:04
W całości popieram zdanie inzyniera.
Cytuję inzynier:
choć sam jestem absolwentem szkoły - LO z 2006 roku, to byłem dumny, ze do tak wspanialej szkoły chodziłem. W mojej klasie wszyscy zdali maturę, a ponad 70 procent studiuje na studiach dziennych, na renomowanych uczelniach państwowych. Aż nie chce mi się wierzyć, że szkoła stacza się i idzie na dno (ale musi je złapać, żeby się odbić). To jakby nie oceniał do zasługa obecnej dyrekcji:dyrektora naczelnego i jego zastępców. Żeby się stoczyć w ciągu kilku lat o blisko 30 % to jest sztuka. W tym roku mój młodszy brat złożył dokumenty też do ekonomika, ale już rodzice przed ogłoszeniem wyników rekrutacji zdecydowali, że niestety nie pójdzie tam się uczyć, bo to stracone lata i zaprzepaszczona przyszłość. Z kolei mój kolega, który skończył szkołę zaoczną powiedział, że na prawie 50 słuchaczy, zdała tylko 1 osoba. Tylko pogratulować. Czas dla dyrekcji w większości nauczycieli na rachunek sumienia
Cytować
+2 #58 do Aleexklacz 2011-07-23 08:25
Co ty gadasz znowu usprwiedliwiasz
bo,

po piewrwsze nikt nie kazał na siłe brać do liceum a nie zawodówki

po drugie jak sie jest w liceum to sie realizuje program do matutry a skoro zdali a niktórzy może mieli 4 na koniec roku to jak nie zdali matmy

po trzecie to inne szkoły w polsce też przyjmują słabych i u nich jakoś tamci zdaja

albo jesteś powiązana z panią radną, albo głupio ja tłumaczysz ale obiektywna to nie jesteś
Cytować
+4 #57 No bo Oni...to gamonie...Aleex 2011-07-22 10:08
To jest fakt, Szkołą poszła na ilośc, a nie na jakość... kiedys do ekonoma trzeba bylo sie starac ze srednia min 4,0 czy 3,7 a nie jak teraz mieli srednia 2,5 i do ekonoma do technikum idą, to trochę chorę... skoro w gimnazjum sie nie starali to w jaki sposob sie do matury beda starac....??? trzeba sie uczyc, a nie tylko z mysla ze wszystko pojdzie dobrze, przystepuja do matury....
Cytować
+4 #56 Chodziłam do ekonomika parę lat temu.Ania 2011-07-21 09:38
Chodziłam do ekonomika parę lat temu. Zdałam maturę. Co do tematu niezdanych matur, moim zdaniem do szkoły średniej dostało się wiele osób, które się do niej nie nadają. Powinni być w szkole zawodowej. Dlatego nie zdali matury. za ucznia nikt się nie nauczy. trzeba w naukę włożyć trochę wysiłku i mieć odpowiednie predyspozycję. Szkoła jest dobra. Polecam. Polecam również internat w którym miałam przyjemność mieszkać i tęsknię za tamtymi czasami.
Cytować
+5 #55 maturaźrebak 2011-07-21 08:24
To nie jest żadne wypalenie zawodowe
Jak sie pracuje na kilku etatach żeby nabić jak najwięcej kasy to wychodzą takie klocki
Trzeba się rzetelnie przygotowywać do tego co robi a nie łapać piętnaście srok za ogon
A co do odpowiedzialnoś ci J 23 to się zgadzam, że odpowiada dyrektor i nauczyciele
A żeby było ciekawiej to zobaczymy czy przypadkiem pani radna na dyrektorski stołek sie nie będie pchać bo przecięż ona wszystko potrafii
Cytować
+6 #54 PRZEPRACOWANIEJ23 2011-07-20 16:47
NIE WINIĆ RADNEJ MATEMATYCZKI? TO KOGO OBWINIAĆ? RODZICÓW, KTÓRYCH NIE STAĆ NA KORKI, GŁÓWNEGO ZARZĄDCĘ ZAWADKĘ, DYREKTORA D/S DYDAKTYCZNYCH - STANASZKA? PANIĄ DZIEKAN OD ZAOCZNYCH? A MOŻE TO JEST JUŻ PRZEPRACOWANIE I WYPALENIE ZAWODOWE!!!!!
Cytować
+5 #53 Szefoooten co nie zdał matr 2011-07-20 07:16
Nie mów mi i tym co oblali matme, że ta Pani potrafi wszystko wszystkim wyjaśnić. Bo to jakieś nieporozumienie
Cytować
+8 #52 do Szefoookobyła 2011-07-20 07:13
no i jeszcze za niezdaną maturę winę ponoszą
wojna w Libi
trzęsienie ziemi w Japoni
ulewne deszcze w Australii
zdechła klacz sołtysa z Czyszkówka
ale nie nauczyciel

papa
Cytować
+4 #51 A może...inny 2011-07-19 21:20
...to nie CKE, tylko CBA, FBI , CIA lub KGB?
Cytować
-8 #50 i co?Szefooo-WLGA 2011-07-19 19:14
coś ta Pani radna Ci zawiniła? Ta Pani od matematyki jest jedną z niewielu nauczycielek które znają się na rzeczy, i na tym czego uczą. ! Rozumie wszystko i wszystko potrafi wyjaśnić swoim uczniom,... a wyniki tegorocznych matur to zasługa CKE !!!
Cytować
+5 #49 mata rata pata tatakobyła 2011-07-18 20:08
ludzie nie sa jednak tacy głupi jak myslisz
nie chodzi o radną powiarową ale o radną miasta Garwolina, która uczy matmy.

jak czegoś nie wiesz to się nie mądrzyj

papa
Cytować
-2 #48 MataHariKunegunda 2011-07-18 17:29
Co Wy tak na ta Panią Radną najeżdżacie??
widać, ze WCALE się nie orientujecie! przecież ona nie uczy matematyki (przez którą niewątpliwie wyniki maturalne ekonomika są tak słabe) tylko przedmiotów zawodowych!
Ponadto w szkole jest zatrudniona jako NAUCZYCIEL a nie osoba zobligowana do dbania o dobre wyniki matury z matematyki!
Wszelkie kroki ku restrukturyzacj i systemu nauczania matematyki w szkołach podejmuje DYREKTOR, który ostatnimi czasy byl dość zaaferowany sprawami organizacyjnymi (sprawa byłego dyrektora Ryszard R.)! Nikt nie jest doskonały a podejrzewam że każdy byle KONIU załamałby ręcę i nie dał rady wybrnąć z tak kryzysowej sytuacji.
szok.
ludzie!
PANI FLAGA GÓRĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


absolwentka ekonomika, która zdała maturę!!!
Cytować
+2 #47 Kobyło -kiedyś na pewnokonio 2011-07-17 21:23
na razie jadę na wczasy z rodziną .Pozdrawiam!!!! konio ps. wypijesz jedno drugie piwo ,pójdziesz do domu trochę krzywo a po gorzale nie pójdziesz wcale.Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+2 #46 do koniokobyła 2011-07-17 18:58
cieszę się konio, że w tej sprawie się zgadzamy

w ramach tej zgodności możemy jakieś piwko przechylić
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież