Powiatowe życie na kredycie

Opublikowano: 30 czerwiec 2011, 09:42 Kategoria Aktualności
starostasesjaNiedźwiedźZadrożna

- Pieniądze ze sprzedaży pójdą na budowę nowej siedziby starostwa czy na przejedzenie? – pytał na ostatniej sesji radny powiatowy Marek Niedźwiedź. Wszystko przy okazji podejmowania dwóch uchwał o zbyciu nieruchomości – jednej w Miętnem i drugiej w Garwolinie – budynku starego pogotowia przy ul. Nadwodnej.

W odpowiedzi na zadane przez radnego pytanie, starosta przyznał, że sytuacja finansowa w powiecie różowa nie jest. – Mamy duże zobowiązania finansowe wynikające z inwestycji przeprowadzonych w 2010 roku, z których część płatności przypada na rok 2011 oraz z zobowiązań na rachunku bieżącym, które ze względu na brak środków nie zostały uregulowane w roku 2010 – mówił starosta Marek Chciałowski.

Zobowiązania inwestycyjne łącznie wynosiły ponad 2,3 mln zł, w tym zobowiązania z inwestycji drogowych – 2,2 mln zł oraz inwestycje oświatowe w kwocie 193 tys. złotych. Te zostały już zapłacone. - Oprócz zobowiązań inwestycyjnych zostały jeszcze do uregulowania zobowiązania na rachunku bieżącym – wynagrodzenia, płace i od nich pochodne na kwotę 561 tys. złotych. Ale w bieżącym roku przypadają także spłaty raty pożyczek, kredytów i wykup obligacji na kwotę 4,03 mln zł. Do końca czerwca przypada spłata zobowiązań na kwotę 1,1 mln  zł oraz odsetek w wysokości ok. 250 tys. złotych. Na drugie półrocze zostają do spłaty zobowiązania w wysokości 2,9 mln zł oraz odsetki, które będą wynosić ok. 450 tys. złotych – wyjaśniał starosta. Z powodu spłat tych zobowiązań zarząd musi podjąć decyzję o zaciągnięciu krótkoterminowego kredytu bankowego na rachunku bieżącym, bo spłaty zobowiązań i płac przypadają w tym samym okresie, a tak duże środku na konto starostwa po prostu nie wpływają.

Na spłatę rat kredytów i pożyczek bankowych starostwo musi zaciągnąć kredyt w wysokości 3,2 mln zł [Marek Chciałowski]

- Na spłatę rat kredytów i pożyczek bankowych starostwo musi zaciągnąć kredyt w wysokości 3,2 mln zł. Tyle wynika z uchwały budżetowej. Jeżeli będą wpływy, to w tym momencie będzie to zmniejszenie zobowiązań kredytowych. Musimy je spłacić, bo inaczej nie możemy funkcjonować, mamy podpisane umowy – przekonywał starosta.

- To jest oczywiste, że przyspieszenie inwestycji w ostatnich czterech latach, musi spowodować teraz zwolnienie, z oczywistych względów, bo nie ma na to środków – zgadzał się ze starostą Marek Niedźwiedź, ale… - Kiedy przygotowaliśmy program rozbudowy siedziby starostwa i przypomnę, że w tym roku powinniśmy rozpocząć tę inwestycję, to była mowa, że pieniądze ze sprzedaży tej działki i tego budynku zostaną przeznaczone właśnie na ten cel. Stąd ZOZ przyspieszał modernizację budynku przy ulicy Staszica – podsumował Marek Niedźwiedź.

Uchwała o sprzedaży starego pogotowia, podobnie jak nieruchomości w Miętnem, została podjęta. Co z pieniędzmi? – Pieniądze ze sprzedaży nie są pieniędzmi znaczonymi, więc wchodzą do budżetu powiatu i to rada decyduje na co te pieniądze zostaną wydatkowane – zakończyła dyskusję Urszula Zadrożna, przewodniczący Rady Powiatu.

Justyna Dybcio

Komentarze  

0 #11 niedżwiedź zapomniał!!!wiki 2011-07-02 19:14
a panowie z PISu zapomnieli ile trzeba oddać za przekręty w ZOZie, nad którymi trzymali pieczę,
słaba ta pamięć...
no tak najważniejsza dla niektórych jest siedziba, bo im ciasno, chciałoby sie mieć własny pokoik....
Cytować
+2 #10 jaka nieruchomość?koook 2011-07-01 14:19
Pewnie to kolejna nieruchomość dla Pana Leszka, ileż to on już ich ma w swoim zasobie kupionych po cenie symbolicznej:)
Cytować
-1 #9 ale rządy!!!bankowiec 2011-07-01 11:08
wystarczyło kijka miesięcy aby się przekonać na co nastawiona jest powiatowa koalicja PO-PSL-Wspólnot a, nie na inwestycje, ale na obsadzanie stołków. A jak się okazao to z nich gospodarze jak z koziej d....y trąba, rządzą, rządzą a zostali bez kasy..... P.S. a tak generalnie to kasa jest, jak się płaci dyr Zawadce za to że nie jest dyrektorem ponad 5000zł!!!!!!!!! !
Cytować
0 #8 włosy!garwol 2011-07-01 11:02
jak popatrzeć na główne zdjęcie, to facetom z psl'u i wspólnoty jedno dobrze wychodzi!... WŁOSY.
Cytować
0 #7 siedzibapracownik starostwa 2011-07-01 10:51
nowa siedziba jest potrzebna, warunki w których przyjmujemy interesantów są tragiczne. Już od pewnego czasu się mówi wśród pracowników że obecna władza tego nie zrobi.
Cytować
-1 #6 ale wystraszenimarek 2011-07-01 09:09
na głównym zdjęciu za stołem prezydialnym ci ludzie to jakieś wystraszone miny mają
Cytować
+1 #5 nieruchmość miętneAsia 2011-06-30 19:39
Czy ktoś wie co to za nieruchomość w Miętnem?
Cytować
+6 #4 zapomnieniekoniuszy 2011-06-30 13:15
czytając tekst mam wrażenie, że starosta Chciałowski prubuje winą za zadłużenie obarczyć poprzednika i myśli, że nikt nie pamięta, że w poprzedniej kadencji uczestniczył jako koalicjant w podejmowaniu decyzji. Zauważam, że sprytnie przyznaje się do sukcesów poprzedniej ekipy ale jak jest mowa o zadłużeniu to udaje, że on nic nie wiedział.
Cytować
+6 #3 starosta zapomniał?maks 2011-06-30 12:15
starosta Marek zapomniał że wybierał firmę projektową siedziby starostwa. A my dziennikarze pamiętamy z jakim rozgłosem prezentował koncepcje w ekonomiku w auli i się przy nich lansował. Krótka pamięć panie marku.
Cytować
+3 #2 sprawa budowy starostwa budzi wiele zapytań...garwol 2011-06-30 12:13
czyli jakiś podtekst jest w tej sprawie, najpierw Chciałowski wybierał firmę aby zrobiła projekt starostwa, a teraz nie chce go budować. Ciekawe ile firma wzięła za zrobienie projektu, a może to jakaś firma zaprzyjaźniona ze starostą Markiem? Nusuwają się dalsze pytania...
Cytować
+1 #1 panie starostogarwol 2011-06-30 11:03
nie radzisz sobie pan z pracą dla powiatu i jego mieszkańców, czas pomyśleć jakie decyzje w tej materii podjąć....
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież