reklama
reklama

Pomnik Traugutta w Żelechowie

Opublikowano: 19 wrzesień 2014, 19:46 Kategoria Aktualności
ŻelechówTrauguttpomnikdni żelechowa
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W związku ze 150. rocznicą śmierci ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego w Żelechowie odsłonięto pomnik Romualda Traugutta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Pomnik został wzniesiony dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu wielu osób i instytucji. Monument wyraża pamięć i uznanie dla postaci Romualda Traugutta oraz wzbogaca przestrzeń Żelechowa. - Trafiając do trzeciego batalionu saperów w Żelechowie, Traugutt rozpoczął drogę stażu junkierskiego i zdobywania szlifu oficerskiego. To tutaj spędził najszczęśliwsze lata swojego życia. Przepełniony szczęściem i miłością oddawał się wojskowej służbie. To dla nas wielka duma i zaszczyt, że osiem lat życia Romuald Traugutt spędził w naszym mieście. To jednak także nasz wielki obowiązek, by pamiętać o nim i kultywować należną mu cześć. I właśnie dziś materializuje się nasze poczucie obowiązku i pamięci. Widomym znakiem dumy i zaszczytu staje się pomnik Romualda Traugutta. Patrzę na ten pomnik z nieskrywaną dumą i wielkim wzruszeniem. Jest on bowiem dowodem na to, że w naszej małej ojczyźnie, w gminie, potrafimy zjednoczyć siły i wytrwale dążyć do godnych celów ? podkreślała podczas uroczystości burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka.

Pomnik ma formę popiersia ustawionego na granitowym postumencie. Popiersie Romualda Traugutta wykonane jest z brązu. Jego twórcą jest garwoliński artysta Grzegorz Mikulski.

reklama


Uroczystość odsłonięcia pomnika, otwierająca tegoroczne Dni Żelechowa, rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie ks. prałat Stanisław Zajko. Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie pomnika. W ceremonii tej udział wzięli: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, Poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Frydel. Poświęcenia pomnika dokonał ks. prałat Stanisław Zajko.

Po Apelu Poległych i salwie honorowej nastąpiło złożenie wieńców przez liczne delegacje. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński odczytał list od Prezydenta Bronisława Komorowskiego. ? Witam tę inicjatywę z uznaniem i satysfakcją. Jestem przekonany, że będzie to trwały znak szacunku i przywiązania żelechowian do ideałów, którym służył bohaterski przywódca i wódz naczelny Powstania Styczniowego. Niech ta podniosła uroczystość zapisze się w historii miasta, niech umocni ducha obywatelskiego i patriotycznego jego mieszkańców.

Niezwykłą wymowę miał program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie i Chóru Żelechowa, który nawiązywał do wydarzeń sprzed 150 lat. Druga część uroczystości odbyła się na terenie zabytkowego Pałacu Żelechów, dokąd wszyscy uczestnicy udali się w asyście pocztów sztandarowych i strażackiej orkiestry. Tam nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Traugutta w Żelechowie. Dopełnieniem niecodziennych obchodów były atrakcje na stadionie Klubu Sportowego ?Sęp?. Tę część imprezy rozpoczęły występy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy. Zainteresowani mogli obejrzeć wystawy pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym. Odbyła się inscenizacja walk powstańczych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Każdy uczestnik sobotnich uroczystości mógł się zaopatrzyć w okolicznościową publikację wydaną przez Gminę Żelechów pt. ?Romuald Traugutt - Dyktator Powstania Styczniowego, Mieszkaniec Żelechowa w latach 1845-1853?. Ponadto w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury czynna była wystawa pt. ?Gorzka chwała. Powstanie 1863 roku?, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

zelechow.pl/oprac. jd

fot. zelechow.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama