reklama

Kto na wójta? Kto na burmistrza?

Opublikowano: 15 wrzesień 2014, 11:42 Kategoria Aktualności
wybory samorządowepolitykawybory
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

Czy Waldemar Mrugała wystartuje na burmistrza Garwolina? Marek Chciałowski w roli wójta gminy Garwolin? Kto powalczy w Łaskarzewie z Lidią Sopel-Sereją? Już za dwa miesiące wybory samorządowe. 17 października oficjalnie dowiemy się, kto będzie się ubiegał o stanowiska wójtów i burmistrzów. My już dzisiaj podajemy przypuszczalne kandydatury.

Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Siedlcach opublikowała listę zarejestrowanych komitetów zgłoszonych przez stowarzyszenia, organizacje lub grupy mieszkańców. Z publikacji siedleckiej delegatury PKW nie wynika, czy komitety zgłoszą kandydatów  jedynie na radnych czy także na wójtów i burmistrzów.

 

reklama


Miasto Garwolin. Będzie trzeci kandydat?

W stolicy powiatu jeszcze do niedawna wydawało się, że sprawa stanowiska burmistrza rozegra się między dwoma kandydatami. Obecnemu włodarzowi Tadeuszowi Mikulskiemu (KWW Tadeusza Mikulskiego) władzę chce odebrać Marek Janiec (KW Stowarzyszenie dla Garwolina). Przed takim wyborem mieszkańcy Garwolina stanęli osiem lat temu. Górą był Tadeusz Mikulski.

Do gry być może włączy się trzeci kandydat ? Norbert Wilbik (KW Platforma Porozumienia). Radny powiatowy, stojący na czele powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej, nie podjął jeszcze decyzji o udziale w wyborach na burmistrza. ? Nie wykluczam startu w wyborach na burmistrza. Obecnie skupiam się na kompletowaniu list w wyborach na radnych ? mówi w rozmowie z nami.

W gronie potencjalnych kandydatów na burmistrzowski fotel wymieniany był Waldemar Mrugała. Prezes Wilgi Garwolin rozważał start w elekcji. ? Obowiązki w firmie i te w klubie nie pozwalają mi na wystartowanie w wyborach ? mówi.

Gmina Garwolin. Kto nowym wójtem?

W garwolińskiej gminie pewne jest jedno ? władze przejmie nowy wójt. Obecny ? Tomasz Łysiak ? nie będzie ubiegał się o kolejną reelekcję. ? Zgodnie z przysłowiem, trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Osiągnąłem wiek emerytalny i nie będę startował w żadnych wyborach ? wyjaśnia włodarz.

Następcą Tomasza Łysiaka chce zostać Marcin Kołodziejczyk. Szef referatu inwestycyjnego urzędu gminy wystartuje z list Prawa i Sprawiedliwości. Po latach na stanowisko wójta gminy będzie chciał wrócić, podobnie jak w 2010 roku, wicestarosta powiatu Stefan Gora.

Nieoficjalnie mówi się także o kandydaturze starosty Marka Chciałowskiego. On sam nie zaprzecza i nie potwierdza. ? Będę startował w wyborach na radnego powiatowego. Powiatowy PSL podjął kilka lat temu uchwałę, że dopóki wójtem będzie Tomasz Łysiak, nie będzie wystawiał swojego kandydata ? wyjaśnia włodarz powiatu.

Miasto Łaskarzew. Kobiece starcie.

W mieście nad Promnikiem dojdzie do kobiecego starcia. O reelekcję z ramienia KW Stowarzyszenie Serbianki będzie ubiegać się Lidia Sopel-Sereja. Jej plany będzie chciała pokrzyżować Anna Laskowska. Radną miejską zobaczymy na listach KW PiS.

Gmina Łaskarzew. Janisiewicz-Orowiecka-Kusak.

W łaskarzewskiej gminie dojdzie do ponownego wyborczego starcia między Marianem Janisiewiczem (poparcie PiS) i Teresy Orowieckiej (PSL). W 2010 roku o zwycięstwie wójta zdecydowało zaledwie 36 głosów. Wyborcy głos będą mogli oddać także na Marka Kusaka, znanego z działalności w Stowarzyszeniu Centrum Integracyjno-Animacyjnym w Łaskarzewie.

Miasto i gmina Żelechów. Kobieca dominacja.

W Żelechowie oprócz obecnej burmistrz Mirosławy Miszkurki o fotel burmistrza będą ubiegać się prawdopodobnie jeszcze trzy osoby. Z list PiS ma wystartować dyrektor Zespołu Szkół w Żelechowie Krzysztof Ośka. PSL wystawia pracownika starostwa powiatowego Małgorzatę Antolak. W wyborcze szranki stanie także przewodnicząca rady miejskiej Danuta Frydel.

Miasto i gmina Pilawa. Burmistrz czy dyrygent?

Mieszkańcy Pilawy i okolic na karcie do głosowania będą mieli wybór między obecną burmistrz Albiną Łubian a kapelmistrzem miejscowej orkiestry Czesławem Piętką. Oboje wystartują z własnych komitetów wyborczych.

Gmina Sobolew. Wiatraki zadecydują?

Przed podobną decyzją staną mieszkańcy gminy Sobolew. Obecny wójt Andrzej Koszutski wystartuje jedynie z poparcia PiS, bo kilka tygodni temu złożył partyjną legitymację. O stanowisko powalczy z Moniką Garnek-Owczarczyk z KW Lepsze Jutro. Stowarzyszenie w ostatnich miesiącach usilnie próbuje powstrzymać budowę elektrowni wiatrowych na terenie gminy.

Gmina Maciejowice. Wyborcza powtórka.

Do ponownego starcia przy urnach dojdzie w gminie Maciejowice. Z poparcia PiS wystartuje wójt Sylwester Dymiński. Po ośmiu latach w wójtowskim fotelu znów będzie chciał ponownie zasiąść Andrzej Kurek. Do walki o stanowisko włączy się także przewodniczący rady gminy Jacek Łoskot oraz prawdopodobnie kandydatka wystawiona przez PSL.

Gmina Parysów. Wielki powrót czy status quo?

Gmina Parysów będzie kolejną, gdzie dojdzie do powtórki sprzed czterech lat. W 2010 roku władze Kazimierzowi Sionkowi odebrała Bożena Kwiatkowska. Tym razem rolę mogą się odwrócić.

Gmina Wilga. Ponownie na styku?

23 ? tyle głosów dzieliło wójta Szymona Woźniaka od porażki z Łukaszem Szychowskim w wyborach w 2010 roku. Obaj staną ponownie do batalii o władzę. Obecny wójt wystartuje z list PSL. Kandydaturę zgłosi, podobnie jak cztery lata temu, Adam Kucharski.

Gmina Trojanów. Czterech kandydatów.

Żaden kandydat na wójta gminy Trojanów nie wystartuje z list PiS. Jednoznacznego poparcia wśród członków gminnego zarządu partii nie zyskali ani Stanisław Kostyra (obecny włodarz), ani Janusz Dybcio. Obaj wystartują z własnych komitetów, podobnie jak Krzysztof Tomaszek, który piastował funkcje wójta w latach 2006-2010. Nie wykluczone, że KWW  Trojanów Przyjazna Gmina wystawi radnego gminnego Jacka Cyrtę.

Gmina Miastków Kościelny, Borowie, Górzno.

W przypadku tych trzech gmin jedynymi kandydatami na wójtów będą obecni włodarze. W Miastkowie Kościelnym ? Jerzy Jaroń, w Borowiu - Wiesław Gąska, w Górznie - Waldemar Sabak.

Zarejestrowane przez PKW komitety wyborcze mają czas do 7 października, aby zgłosić kandydatów na radnych miast, gmin i powiatu. 10 dni później upłynie termin zgłaszania osób w wyborach na wójta i burmistrza. Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama