Woda przelała się przez wały

Opublikowano: 17 czerwiec 2011, 18:08 Kategoria Aktualności
strażpowódźdymińskiczamaraćwiczenia

Sztuczna zapora wodna uratowała Garwolin przed przelaniem się wody przez wały Wilgi obok targowiska. Użyte to tego celu gumowe zbiorniki sprawdziły się w trudnych warunkach.

To na szczęście jedynie części ćwiczeń obronnych "Wilga 2011" realizowanych przez ostatnie dwa dni w naszym powiecie. Sprawdzano gotowość gmin nie tylko na wypadek powodzi, ale także wojny czy zagrożenia chemicznego.

 

- Epizod praktyczny pokazuje działania przeciwpowodziowe przy użyciu sztucznych zapór – wyjaśniał Tadeusz Czamara odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w starostwie powiatowym. – Gdyby w przyszłości zaszła potrzeba użycia tych zapór w gminach, to powiat służy pomocą – dodał.

O tym, że gumowe zbiorniki napełniane wodą zdały egzamin mogli przekonać się przedstawiciele gmin powiatu, którzy przyglądali się ustawianiu zapór. Wśród nich był Sylwester Dymiński. – Te zapory szybko i sprawnie mogą łatać dziury w wałach, do czego rok temu były wykorzystywane w pobliżu rzeki Okrzejki – mówił wójt gminy Maciejowice, wspominając ubiegłoroczne zagrożenie powodziowe w powiece garwolińskim.

Na stanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego jest 9 sztucznych zapór o szerokości 5 metrów każda. Zbiorniki mogą być napełniane wodą z wozów strażackich lub bezpośrednio z rzeki. Każdy segment mieści ok. 6 m3 wody i może podnieść koronę wału o ponad metr.

łk

Komentarze  

-2 #3 Aqua no pasarankonio 2011-06-18 08:02
SILNI ZWARCI GOTOWI -wrzesień 1939,analogia aż nazbyt oczywista.Pozdr awiam!!!!konio
Cytować
+1 #2 ????Merdykt 2011-06-18 07:17
co to za bzdury!!!!!!!!! !!!!!!!
Cytować
0 #1 Komentarz do zdjęća 2011-06-17 19:55
Zdjęcia ładne ale nie ma na nich meritum-co dają te zapory (praktycznie) i sposób ich wykorzystania na przeciekających wałach. Bo chyba taki był cel tych ćwiczeń-praktyc zny pokaz wykorzystania, a nie "defilada" pchających się na pierwszy plan urzędników!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież