Ahoj przygodo! Na harcerską nutę

Opublikowano: 13 czerwiec 2011, 13:37 Kategoria Aktualności
ZHPOrłówharcerzewarszawa

Szukali w Syrenek i legend warszawskich, wzięli udział w grze Gierka i oglądali ZOO, byli w metrze i uczyli się salsy, przeszli ścieżką skautowych umiejętności, pływali na kajakach. Poznawali ciekawostki prawobrzeżnej Warszawy, byli w ogrodzie botanicznym i w Łazienkach, mieli warsztaty w teatrach i biegali na orientację. To dużo, jak na dwa dni. Ale dla zuchów i harcerzy to była po prostu „Przygoda w sercu miasta”.

Właśnie pod takim hasłem odbywał się w Warszawie przez cały weekend Zlot Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego, do której przynależy także garwoliński Hufiec „Orłów”. W sumie uczestniczyło w nim ponad 2 i pół tysiąca osób, w tym ponad 200 zuchów, harcerzy i instruktorów z 14 gromad i drużyn z Garwolina, Maciejowic, Sobolewa, Trąbek, Łaskarzewa, Pilczyna, Borowia i Rudy Talubskiej.

Przewodzili im druhny i druhowie: Dagmara Górzkowska, Krzysztof Kondej, Zuzanna Zielińska, pwd. Piotr Gontarz, Martyna Gontarz, pwd. Ewa Figacz, pwd. Małgorzata Flont, pwd. Alicja Sapryk, Ewa Kisiel, Milena Balcerzak-Węgrzyn, Anna Borkowska, Sylwia Larkiewicz, Iwona Kobus, phm. Agnieszka Półtorak, a całość z ramienia Komendy Hufca „Orłów” koordynowała phm. Anna Piwowarczyk, zastępczyni komendanta hufca.

W sobotni wieczór, zanim zlotową estradą zawładnęła Wolna Grupa Bukowina, odbyła się część oficjalna zlotu, w trakcie której jedna z instruktorek Hufca ZHP w Garwolinie - phm. Agnieszka Półtorak - otrzymała Krzyż za Zasługi dla ZHP.

W niedzielę na Placu Piłsudskiego odbył się harcerski happening, podczas którego wszyscy uczestnicy Zlotu utworzyli z siebie ogromną lilijkę, symbol harcerskich ideałów. Harcerze złożyli też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Oczywiście pożegnanie nie mogło się obejść bez obrzędowego kręgu, podczas którego wszyscy razem zaśpiewali "Bratnie słowo", by już na sam koniec zakrzyknąć gromkie "Czuwaj!".

Wcześniej w niedzielny poranek na Pole Mokotowskie przybył opiekunem harcerzy z ramienia Episkopatu Polski ks. bp. Józef Guzdek, który odprawił mszę świętą i wygłosił do harcerek i harcerzy homilię. Traktowała ona o harcerskim wychowaniu. "Był czas apostołów, żołnierzy, a teraz nadchodzi Wasz czas!" Czas, w którym będą potrzebni i będą mogli wykazać się harcerze, którzy są doskonałym "materiałem" na bohaterów. Biskup mówił o przykładach harcerzy, którzy powinni być zapamiętani przez nas jako przykłady ofiarności i poświęcenia. Przytoczył także słowa papieża Jana Pawła II, że młodzież, a tym bardziej harcerz, powinien wymagać od siebie nawet wtedy, gdy nikt inny od niego nie wymaga. Harcerskie wychowanie sprawia, że każdy z nas jest unikalny i wyjątkowy, kieruje się innymi wartościami niż współczesna młodzież. Jednakże nie tylko harcerstwo jest ważne w życiu młodego człowieka, nie może on zapominać o rodzinie, szkole i Bogu. Miłość do Boga, jest jak miłość rodzicielska. Nie jest zachcianką, nie przemija - jest piękna i kształtująca.

Zlot był najważniejszym wydarzeniem związanym z obchodami 100-lecia harcerstwa w Chorągwi Stołecznej ZHP, skupiającej ponad 10 000 młodych ludzi z terenu m. st. Warszawy i powiatów garwolińskiego, grodziskiego, legionowskiego, części powiatu mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego i wołomińskiego.

Udział Hufca w zlocie kwotą 1.000 zł wsparło Starostwo Powiatowe w Garwolinie.

ZHP Hufiec „Orłów”/oprac. jd

foto: ZHP Hufiec "Orłów"

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież