Dziura w budżecie na 1,5 mln złotych

Opublikowano: 04 kwiecień 2014, 10:37 Kategoria Aktualności
rada miastaSDGskatepark

- Czy leci z nami pilot? – pytał przewodniczący Marek Janiec, po tym jak na ostatniej sesji rady miasta skarbnik przedstawiła aktualną sytuację finansową Garwolina. Dochody miasta będą mniejsze o prawie 1,5 mln złotych od tych, które zaplanowano na ten rok w budżecie.

Dyskusja wywołana informacją przekazaną przez Katarzynę Nozdryn-Płotnicką była długa, burzliwa i niepozbawiona politycznych aspektów.

- Pierwotna deklaracja firmy Avon w 2013 roku opiewała na kwotę 2 mln 97 tys. zł. Natomiast w tym roku, już po uchwaleniu budżetu, wpłynęła korekta do deklaracji i określono w niej podatek na kwotę 1 mln 266 tys. zł. Jest to dla miasta zmniejszenie dochodu o 830 tys. zł. Ponadto otrzymaliśmy ostateczne wyliczenie subwencji oświatowej. Została ona zmniejszona o 129 tys. zł, a oprócz tego brakuje na wywóz nieczystości z miasta. I to jest kwota 514 tys. zł. Daje nam to ogólny niedobór w budżecie na 1 mln 474 tys. zł. – poinformowała Katarzyna Nozdryn-Płotnicka, skarbnik miasta. - Sytuacja jest bardzo trudna. Będziemy musieli się zastanowić na tym, co zrobić, żeby ten budżet się zapiął i zbilansował, bo najprawdopodobniej będą problemy z realizacją inwestycji i trzeba będzie zrobić ograniczenia w wydatkach bieżących, jak największe. Wszystkie oszczędności będą przeznaczone na te niedobory. Ze sprawozdania za 2013 rok wynika, że mamy skumulowaną nadwyżkę na zasobach budżetu w wysokości 202 tys. zł. – dodała.

Dlaczego AVON zapłaci mniej? Do tej pory firma była zwolniona z płacenia podatku. To pierwszy rok, w którym do budżetu miasta miały wpłynąć pieniądze z tego tytułu. Do deklaracji podatkowej wchodziły między innym grunty, budynki, powierzchnia działalności gospodarczej i inne budowle. - Wtedy, kiedy obowiązywało zwolnienie, nikt się nie zastanawiał co tam jest. Jak się dowiedzieli, że nie będzie żadnego zwolnienia, zatrudnili sztab osób, które sprawdzały składaną do tej pory deklarację i stąd korekta. Zostało to sprawdzone przez nasze służby i jest dobrze wyliczone – odpowiadała skarbnik miasta.

Radnym, szczególnie SDG, nie daje także spokoju sprawa wywozu śmieci. – To jest dla mnie sprawa dziwna. Dlaczego inne gminy nie mają takich problemów jak Garwolin? – pytał Marek Janiec, przewodniczący rady. (Więcej o tej sprawie pisaliśmy w artykule "Podnieść stawki czy uszczelnić system?"

Skatepark jak kiełbasa wyborcza

Oliwy do ognia i tak już gorącej dyskusji dolała sprawa budowy skateparku. Na sesji rady miasta pojawiła się grupa młodych ludzi, którzy czekają na tę inwestycję. - Skakałem z radości, kiedy się dowiedziałem, że są na to pieniądze. Czy możemy liczyć na to, że przetarg zostanie ogłoszony? Czy jest taka możliwość w ogóle? Czy mamy chodzić po sponsorach albo stawiać sobie skateparki na podwórkach? – pytał Kacper Saganek. Słowne przepychanki między radnymi trwały długo i sami najbardziej zainteresowani przyznawali, że niewiele z tego rozumieją. - My zrobiliśmy to, co do nas należało, uchwaliliśmy budżet, w którym były na to pieniądze – mówił Marek Janiec. - Obiecać jest łatwo, ale spełnić trudniej – ripostował Marek Łagowski. – Budżet miasta to są dochody i wydatki. Dochody są znacznie zagrożone. Nie mogę powiedzieć, że będą realizowane wydatki, jeśli nie ma dochodów. To byłby skok bez spadochronu – próbował obrazować młodym ludziom sytuację finansową miasta burmistrz Tadeusz Mikulski. Charakter całe dyskusji, z której właściwie nie wynikało nic konkretnego, najlepiej oddaje wypowiedź jednego z radnych SDG. - W tym roku są wybory, macie 18 lat, możecie iść i zagłosować – przekonywał młodzież Krzysztof Mazurek.

jd

 

Komentarze  

-5 #27 Do a ..spokojnie ...bo z chamemkonio 2014-04-07 13:24
walczy się orczykiem ,miecz jest dla rycerzy.. słowa.Pozdrawia m!!!!konio
Cytować
0 #26 dla koniaegon 2014-04-07 12:04
Nie nowina że głupi mądrego przegada ,kontent iż uczony nic nie odpowiada ,tym bardziej ośmielony krzyczeć przerażliwie poczał na koniec zmęczony gdy trochę odpoczął ,rezkł mu mądry nie chcac być odpowiedzi dłużny; Wiesz czemu dzwon glośny ? -Bo wewnątrz jest próżny.
Cytować
-4 #25 Wstyda 2014-04-07 11:42
Uważam, że Egon i Konio przekroczyli granicę pisania idiotycznych, a przede wszystkim nieprzyzwoitych komentarzy. Nie dziwię się Egonowi bo on tylko tyle potrafi ale Konio?, dałeś się sprowokować takiemu, nie napiszę dosadnie komu. Wstyd.
Cytować
-3 #24 Do egonkonio 2014-04-07 10:50
Większego doświadczenia w podlizywaniu "ołówków"SdG nie ma od ciebie nikt,ale znaj moją hojność, jak tylko kibel ruszy ,masz ufundowany ode mnie miesięczny karnet wraz z rodziną,Pozdraw iam!!!!konio
Cytować
+5 #23 rozwiazaniePeter 2014-04-07 10:47
rozwiązanie jest bardzo proste. przeciez dyrektor ZSP nr 1 - Hanna Wilczek ma do zapłacenia kare - prawie 1,5mln zł. Kara rozłożona na 3 lata, skrócic do roku i dziura załatana!
Pozdrawiam.
A poza tym podziekowac tym, co nie umieją rządzic a rządzą!
Cytować
+3 #22 kompromitacjamarek 2014-04-07 09:48
Brak w budżecie miast 1.5 miliona złotych to kompromitacja w rządzeniu miastem. Burmistrz Mikulski do dymisji natychmiast . marek
Cytować
+8 #21 niech zacznie działaćegon 2014-04-06 23:47
burmistrz niech zacznie działać w interesie mieszkańców a nie w interesie urzędu i skończy się pisanie egona i innych .Ja popierał bym go obydwoma rękoma gdyby tak zaczął działać .Obecnie myśli jak kosztem mieszkańców bilansować budżet .Fotoradary ,podwyżki wody, smieci itd .A można inaczej znależć tańszą firmę od śmieci ,wpłynąc na dyrektorów wodociągów ,straż zlikwidować a nie angażować sdg do tego. Jeszcze prosze mieć na uwadze że poparli burmistrza wędkarze a to ok 1100osób w kole garwolińskim. Obecnie słychać tylko wieszanie psów na burmistrzu i coś o kiełbasie wyborczej w związku z budową zbiornika w leszczynach. Wędkarze mają dośc zwłaszcza że niebawem powstanie kilka zbiorników przy okazji budowy s -17.
Cytować
+7 #20 eeeeegon 2014-04-06 23:36
konia przyjąć ma wszak doświadczenie w lizaniu du... to magistrat zaoszczędził by na środkach toaletowo -higienicznych a że wpływa to na ochronę środowiska to i znany inspektor d/s czystości i porządku tomasz m byłby zbędny . Tak to chłopaczyna tyra na dwóch etatach przysypiając ze zmęczenia.Kiedy ś jak był radar to szło ustawić i drzemać w samochodzie .Jakbym był żlośliwy to bym upublicznił.
Cytować
-6 #19 Wakat w UMkonio 2014-04-06 18:43
Panie burmistrzu ,egon co prawda pluje na pana jadem na odległość ,ale pan powinien okazać dobre serce i przyjąć go na nowe stanowisko pracy w UM -BABCI KLOZETOWEJ w związku z budową toalety miejskiej w przy domu kultury.Ma on ogromne doświadczenie jeśli chodzi o fekalia i wytrzymałe powonienie ,myślę ,ze mój apel nie pozostanie bez odpowiedzi.Pozd rawiam!!!!konio
Cytować
+6 #18 kibelegon 2014-04-06 16:57
a kibla jak w mieście nie było tak nie ma i burmistrz jak sraczki dostanie tow spodnie napier..... każdy zakątek obszczany w mieście a burmistrz majaczy że miasto mody zdrowia i urody. Narazie to bród smród i zabobony a także kasy brak i do kibla daleko.
Cytować
-4 #17 Prawda !!!HEJTER HEJTEROWICZ 2014-04-06 13:50
Dobrze pisze ten konio ,faktycznie w Garwolinie śmieci są najtańsze.
Cytować
+2 #16 Są wyższe stawkikonio 2014-04-05 12:06
w gminach czy nie ma ,a może konio pisze nie prawdę ,widzę ,że oprócz "konstruktywneg o" obszczekiwania Mikulskiego na nic więcej was nie stać klakiery wiadomej proweniencji więc dalej minusować ,siedzieć przy klawiaturze z obwisłymi brzuchami wypasionymi na państwowych posadkach ,chyba jednak te posadki się kończą stąd taki pęd po nowe w UM,rozumiem macie kompetentnych kandydatów o ich kompetencjach świadczy przynależność do wiadomego stowarzyszenia lub partii dla obłąkanych od Smoleńska ,tylko jedno mnie zastanawia ,dlaczego nie robią karier w biznesie ,tylko państwowe posadki a jak już mają coś swojego to zlecenia od znajomych politykierów z gmin lub urzędów to tyle na dziś bo resztę dnia dzisiejszego jak i jutrzejszy zamierzam spędzić z rodziną i nie martwię się czy leci z nami pilot to zmartwienie zostawiam innym "mądrzejszym" Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
+8 #15 Dla przypomnienia dlaczego nie ma skąd dołożyćMZ 2014-04-05 11:53
Dla przypomnienia. 20.06.2010 r. 5931 garwolaków odpowiedziało „TAK” w referendum „Czy jest Pani/Pan za rozpoczęciem budowy krytej pływalni w Garwolinie, jako priorytetowej inwestycji miasta, godząc się na jego zadłużenie i ograniczenie wydatków na inne inwestycje w mieście, między innymi takie jak: budowa i remonty ulic i chodników, parkingów, rozbudowa szkół i przedszkoli?” Pływalnia jest? JEST! A zatem mieszkańcy Garwolina, proszę płacić podatki i czekać cierpliwie z innymi inwestycjami. Mamy kilkanaście milionów kredytu do spłacenia.
Cytować
+8 #14 Nie ten temategon 2014-04-05 11:38
Konio odkręca kota ogonem jak na burmistrza sypią się razy.Nie nowina to w sumie.Jak już koniu jesteś taki usłużny to wejdż burmistrzowi pod biurko i zrób to na co masz ochotę jak widać .
Cytować
+5 #13 znawcakoniu 2014-04-05 10:48
Koniu Burmistrz Mikulski jest na etacie i zarabia rocznie chybz ze 130 tyś i to on jest odpowiedzialny za miasto a Rada to organ Uchwałodawczy A burmisttz wykonawczy . Rada zatwierdziła stawki za śmieci po 4.5 dla segregujących i 9 dla tych którzy tego nie robia ,A jak wykonanie uchwały wykonął Mikulski to widzć ,kolo
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież