Wielkie świętowanie w Sulbinach

Opublikowano: 12 czerwiec 2011, 19:51 Kategoria Aktualności
straż pożarnasztandargmina Garwolinłysiak

50. rocznica powstania, przekazanie sztandaru uhonorowanego medalem i samochodu bojowego oraz otwarcie nowej remizy. Tyle okazji do świętowania mieli druhowie i druhny Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulbinach.

Tak ważna dla lokalnej społeczności uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej przez ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, dziekana dekanatu garwolińskiego.

Jak na 50 lat podgarwolińska jednostka ma się znakomicie. O początkach tworzenia strażackiej braci mówił Stanisław Sowa. Feliks Sowa, Jan Wiechowski oraz Stanisław Buława byli założycielami jednostki w 1961 roku. Ostatni z wymienionych został pierwszym naczelnikiem. Od 1965 roku przez 43 kolejne lata tę funkcję pełnił nieżyjący już Tadeusz Piętka.

 

Za półwieczne niesienie pomocy mieszkańcom jednostce został nadany sztandar. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu społeczności Sulbin. Przekazania drzewca na ręce prezesa miejscowej OSP Roberta Banaszka dokonał Stefan Todorski. Chwilę później zastępca prezesa Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP do sztandaru doczepił wstążkę, symbolizującą nadanie jednostce Srebrnego Medalu Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Dzisiejsze święto było okazją do wręczenia wielu odznaczeń druhom z Sulbin. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano Marcinowi Buławie i Jarosławowi Sowie. Brązowy odpowiednik wpięto w klapę Bogdana Fidryka, Macieja Lodowskiego i Adama Załęckiego.

Odznakę „Wzorowy Strażak” noszą od dziś: Robert Banaszek, Rafał Wasilewski, Damian Dziak, Kamil Mianowski, Rafał Misiak, Artur Konopacki, Bartosz Lodowski, Piotr Żurawek.

Kolejny ważny punkt uroczystości to przekazanie lekkiego wozu bojowego. Nowy ford zastąpił wysłużonego żuka. Zakup auta był w 1/3 sfinansowany z środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sztandar, samochód muszą mieć swoje miejsce, dlatego przecięciem wstęgi symbolicznie otwarto Dom Strażaka, o który sulbińscy strażacy zabiegali od 2005 roku.

- Jesteśmy dumni z tej strażnicy. To dowód, że gmina się rozwija. Razem z radnymi poprzedniej i obecnej kadencji dbamy o to. Szanujcie ten majątek – zaznaczał Tomasz Łysiak, wójt gminy Garwolin. - Sztandar jest wyjątkowym symbolem dla waszej jednostki. To podziękowanie za waszą służbę i działalność społeczną – dodał.

Do solidarności postawę strażaków z Sulbin porównał starosta powiatu. – To nie partia polityczna, nie związek zawodowy, a widzenie w drugim człowieku potrzeby pomocy wyróżnia tutejszą jednostkę – mówił Marek Chciałowski.

Pełni uznania dla działalności miejscowej jednostki byli pozostali goście, którzy zabierali głos. Byli to m.in. Stefan Gora – prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Tadeusz Mikulski – burmistrz Garwolina, bryg. Dariusz Sadkowski – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, Jerzy Szewczyk – przewodniczący Rady Gminy Garwolin.

Uroczystości akompaniowała orkiestra dęta OSP Trąbki (gm. Pilawa) pod kierunkiem Grzegorza Zakrzewskiego. W uroczystościach wzięli udział strażacy OSP z: Izdebnika, Rębkowa, Woli Rębkowskiej, Wilkowyi, Rudy Talubskiej, Woli Władysławowskiej, Miętnego, Niecieplina, Taluby, Garwolina, Zawad.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+6 #9 do KonikaWojtas 2011-06-13 11:43
Dziewczyny w OSP nie są przecież od wchodzenia po drabinach tylko od obsługi sikawek !
Cytować
+2 #8 do "konio"maks 2011-06-13 11:28
koledzy strażacy wchodzą po drabinie z zawiązanymi oczami...
Cytować
+6 #7 Mam ...konio 2011-06-13 09:52
seksistowskie pytanie,ale kto pyta nie błądzi- jak Pani ze zdjęcia 29 wchodzi po drabinie podczas gaszenia pożaru, to czy jako pierwsza i czy w spódniczce...py tam ponieważ koledzy którzy są niżej (na drabinie) mogą się zdekoncentrować ,spaść lub nie poczuć płomieni i ulec poparzeniom ...hehe .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+3 #6 oj, racjamarek 2011-06-13 09:40
mieszkańców było jak na lekarstwo, gdyby nie świta wójta i przydupasy polityczne (widać idą wybory) oraz strażacy to by było marnie z frekwencją, ale wyżerki więcej zostało dla swoich
Cytować
+4 #5 ŚwiętoGeniek 2011-06-13 09:18
Tak wielkie święto tylko mieszkańców brak wstyd!!!!
Cytować
-2 #4 pierwszy budowniczypoliytyk 2011-06-13 09:09
starosta Marek to widać pierwszy budowniczy tego domu strażaka....?!,
Cytować
+7 #3 aAAA 2011-06-12 23:48
Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie, z odwagi słynie, na caaaaałyyy świat!
Cytować
+5 #2 ale nogiStrażak 2011-06-12 22:17
Najlepsze zdjęcie 29 Moniczka ale nogi :)
Cytować
+1 #1 święto OSP Sulbinyantoś 2011-06-12 22:15
Korycki mało tego że się spóźniłeś to jeszcze masz błędy w artykule
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież