reklama

Gm. Pilawa: Inwestycje w każdej miejscowości

Opublikowano: 05 marzec 2014, 07:09 Kategoria Aktualności
pilawainwestycjealbina łubian
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Staraliśmy się tak skonstruować projekt budżetu, aby każda miejscowość miała coś dla siebie ? ocenia plan tegorocznych wydatków burmistrz Pilawy Albina Łubian. W 2014 roku samorząd przeznaczy na inwestycje pięć milionów złotych.

Szeroki zakres zadań inwestycyjnych był możliwy dzięki mniejszemu obciążeniu projektami unijnymi, które wymagają wkładu własnego. ? Do tej pory te projekty wiązały się z dużymi wydatkami w budżecie, obecnie jest ich mniej. Dzięki temu udało się zaspokoić szereg potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców czy radnych. Staraliśmy się tak skonstruować projekt budżetu, aby każda miejscowość miała coś dla siebie ? ocenia burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian.

Pół miliona na drogi w Pilawie

reklama


Załącznik inwestycyjny do budżet to kilka stron zapełnionych dziesiątkami zadań. W Pilawie za 300 tys. zł zostanie przebudowany wodociąg w ulicy Wojska Polskiego, później przebudowany będzie chodnik. Poprawiony zostanie także stanu traktu pieszego przy ul. Przemysłowej (40 tys. zł). Na budowę ulic w stolicy gminy samorząd przeznaczy 500 tys. zł. Ważnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji dróg na osiedlu Wrzosowa (80 tys. zł).

Drogi doczekają się mieszkańcy Łucznicy siedliska Huta Anglia (50 tys. zł). W newralgicznych miejscach zmodernizowana zostanie ul. Słoneczna w Puznówce (130 tys. zł). 30 tys. zł pochłonie poprawa stanu drogi w Niesadnej.

Budynek socjalny w Trąbkach dla 11 rodzin

W tym roku miejscowy samorząd rozpocznie budowę budynku socjalnego w Trąbkach. Dzięki wsparciu funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie obiekt, w którym zamieszka 11 rodzin. Dwuletnia inwestycja będzie kosztowała milion złotych.

Fundusze zewnętrze pomogą w dokończeniu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Po ociepleniu szkoły w Puznówce, przyjdzie kolej na taką samą inwestycję przy posterunku policji w Pilawie (265 tys. zł). Za 878 tys. zł samorząd dokończy budowę kanalizacji sanitarnej w Trąbkach i Wygodzie. Łącznie powstaną 3,5 km sieci oraz przyłącza dla ponad 130 budynków. W tym roku rozpocznie się ponadto I etap kanalizacji Lipówek.

Zmieni się otoczenie domów ludowych

- W tym roku planujemy rozpocząć rewitalizację budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Za 400 tys. zł remont rozpoczniemy od przebudowy remizy strażackiej ? wyjaśnia burmistrz. W Jaźwinach i Kalonce rozbudowy doczekają się świetlice wiejskie. Obie inwestycje będą kosztować ponad milion złotych, z czego 75 proc. to wsparcie unijne. Dzięki pomocy pieniędzy prosto z Brukseli uda się także zagospodarować tereny przy domach ludowych w Lipówkach i Żelaznej oraz strażnicy w Gocławiu. Trzy zadania pochłoną łącznie 150 tys. zł.

Coś dla kibiców Burzy

Zadowoleni z tegorocznego planu wydatków powinni być sportowcy. Za 127 tys. zł zostanie przebudowy budynek zaplecza stadionu pilawskiej Burzy. Dodatkowe 141 tys. zł samorząd wyda na nowe ogrodzenie obiektu przy ul. Spacerowej.

W tym roku na inwestycje samorząd Pilawy przeznaczy pięć milionów złotych. ? Ważne, że część tych zadań będziemy realizować przy udziale środków zewnętrznych. Pierwsze tegoroczne przetargi pokazały, że inwestycje możemy wykonać taniej niż przewiduje to budżet ? podsumowuje Albina Łubian.

Łukasz Korycki

fot. UMiG Pilawa


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama