Więcej wypadków, mniej ofiar – policja podsumowuje rok

Opublikowano: 29 styczeń 2014, 08:34 Kategoria Aktualności
KPP Garwolinpolicja

Dla kryminalnych jedną z najważniejszych spraw prowadzonych w ubiegłym roku było zatrzymanie osób w związku z uprawą konopi indyjskich. Wykrywalność przestępstw kryminalnych w powiecie garwolińskim jest dużo wyższa niż w innych jednostkach na Mazowszu. Na drogach w 2013 roku nie było spokojniej, ale prawie o połowę spadła liczba ofiar śmiertelnych.

Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie podsumowała swoje działania w 2013 roku i wyznaczyła kierunki działań na najbliższe miesiące. Wśród priorytetowych zadań najważniejszym jest wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach.

 

Kryminalne zagadki Garwolina

Przestępstwa narkotykowe, gospodarcze i sprawy poszukiwawcze. To tylko część zakresu działalności policjantów z wydziału kryminalnego w garwolińskiej komendzie. Policjanci z powiatu garwolińskiego w 2013 r. wszczęli 2301 postępowań przygotowawczych, w których stwierdzono 2491 czyny, a wykrywalność ogólna wyniosła 81,6%. Średni wskaźnik wykrywalności ogólnej w garnizonie mazowieckim wynosi 72,6%. W kategorii przestępstw kryminalnych wszczęto 1222 postępowania, stwierdzono 1395 czyny, a wykrywalność wyniosła 70,4 %. Średni wskaźnik wykrywalności kryminalnej w garnizonie mazowieckim wynosi 59,2%.

W ubiegłym roku wykryto 68 przestępstw narkotykowych, w tym 24 z art. 59 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (tzw. dealerka). 38 osób usłyszało zarzuty, a 5 zostało tymczasowo aresztowanych. Wartość rynkowa zabezpieczonych narkotyków to prawie 70 tys. zł. W sumie policjantom udało się odzyskać mienie o wartości ponad 517 tys. zł w posiadanie którego sprawcy przestępstw weszli bezprawnie.

Insignia na służbie

Na początku listopada tabor radiowozów policjantów ruchu drogowego zwiększył się o nieoznakowanego opla insignia. Wyposażony m.in. w wideorejestratory będzie studził temperamenty piratów drogowych na terenie naszego powiatu. Od chwili wejścia auta do służby policjanci ujawnili 741 popełnionych wykroczeń, za które nałożyli 628 mandatów karnych oraz skierowali do sądu 12 wniosków o ukaranie.

Ubiegły rok na drogach nie był spokojny. W porównaniu z 2012 rokiem o 4,9% wzrosła liczba wypadków drogowych, dwie osoby więcej zostały ranne w wypadkach, ale prawie o połowę spadła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku zdarzeń drogowych. Na drogach powiatu garwolińskiego zginęło 13 osób zginęło – to najmniej w ciągu ostatnich 7 lat. W 75 proc. przypadków sprawcami wypadków na drogach są kierowcy samochodów osobowych. Sprawcami są też piesi (14 proc.). Było też więcej pijanych na drogach. W 2013 roku policjanci zatrzymali 646 nietrzeźwych kierujących pojazdami. 405 z nich to byli rowerzyści. To najwyższe wskaźniki od czterech lat.

mat.pras./oprac. jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież