Kochać ojczyznę to nie wstyd

Opublikowano: 11 listopad 2013, 14:18 Kategoria Aktualności
11 XIpatriotyzm

Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Garwolinie tradycyjnie rozpoczęły się mszy świętej w intencji ojczyzny odprawianej w kolegiacie.

W homilii ks. Gabriel Mazurek zwracał uwagę na zanikanie patriotyzmu w codziennym życiu. – Rzadko mówimy o patriotyzmie. Boimy się, że jesteśmy patriotami, że kocham ojczyznę. Dlaczego? Dzisiaj jakoś tak nie po drodze, żeby kochać ojczyznę. Ten kto mówi o tym otwarcie jest wyśmiewany i uważany za człowieka, który postradał zmysły – mówił prefekt garwolińskiej kolegiaty.

Tradycyjnie po mszy dalsze obchody odbyły się pod kamieniem upamiętniającym wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. – W naszej polskiej tradycji miesiąc listopad jest miesiącem zadumy i pamięci narodowej. Poprzez listopadowe dni 1918 roku jest miesiącem wielkiego triumfu i chwały dla narodu polskiego – mówi burmistrz Tadeusz Mikulski.

Pamięć o przodkach

- Po upadku Polski każde pokolenie zrywało się do walki o utracony byt niepodległy. Każde pokolenie słało na pola bitew żołnierza jako przedstawiciela ojczyzny, by krwią zapisywał dzieje kraju. 95 lat temu Polska wróciła na mapę Europy, jako naród odzyskaliśmy suwerenność. Staliśmy się państwem, które w błyskawicznym tempie włączyło się w polityczną działalność ówczesnego świata. Zawdzięczamy to naszym przodkom, którym nie brakowało determinacji i wiary w lepsze jutro dla ojczyzny – dodał.

Wśród gości, którzy złożyli kwiaty, pod kamieniem byli m.in. poseł Stanisława Prządka, przewodnicząca rady powiatu Urszula Zadrożna, starosta Marek Chciałowski, przewodniczący rady miasta Marek Janiec. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół,  związków i instytucji.

Nowi oficerowie i członkowie AK

Dalsza część obchodów Dnia Niepodległości odbyła się w Domu Kultury. Nie zabrakło doniosłych momentów. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Wschód Edmund Muszyński wręczył legitymacje zwyczajnym członkom tej organizacji kombatanckiej. W gronie wyróżnionych byli Bogdan Pacek, Andrzej Frąckiewicz, Andrzej Kotlarski, Marek Kotlarski, Eulalia Krasoń, Krzysztof Żochowski.

Medale dla burmistrza i starosty

Trzech mieszkańców powiatu, decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego, zostało oficerami pierwszego stopnia. Patenty ppłk Mirosław Łyżwa, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie wręczył Markowi Lenarczykowi, Wojciechowi Majkowi i Pawłowi Piętce. Minister Obrony Narodowej nadał medale za zasługi dla obronności kraju czterem osobom. Złoty odpowiednik odebrał burmistrz Tadeusz Mikulski, a brązowy starosta Marek Chciałowski. Srebrny medal w późniejszym terminie odbiorą Marianna i Antoni Gontarzowie z gminy Wilga.

Odebrali nagrody

Święto Narodowe było okazją do wręczania nagród laureatom konkursów patriotycznych, które w ostatnim tygodniu odbywały się w Centrum Sportu i Kultury. Statuetki i nagrody książkowe odebrali najlepsi podczas I Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej oraz zwycięzcy konkursu „Polskie drogi do niepodległości. Polski czyn zbrojny w II wojnie światowej”.

Wieczorem w patriotycznym spektaklu wystąpi Teatr Muzyczny „Od Czapy”. Początek o godz. 18 w sali Domu Kultury.

Łukasz Korycki

Komentarze  

-4 #3 do nieuka - Lotkavipek 2013-11-11 22:44
Cytuję lotka:
organizator uroczystosci wspólnota Powiatowa, chyba swiat zwariował.

Wspólnocie Powiatowej to możesz nieuku skoczyć!!!! Najpierw do szkół poduczyć się pisowni i gramatyki a potem skamleć pod budką z piwem, aby ktoś postawił browara.do nieuka - Lotka
Cytować
+5 #2 lewe ręceOrganizator 2013-11-11 22:03
Cytat:
organizator uroczystości wspólnota Powiatowa, chyba swiat zwariował.
Uroczystość organizował CSIK - jednostka organizacyjna Miasta Garwolina, a nie Wspólnota Powiatowa. WP wręczała na akademii nagrody dla laureatów Festiwalu Piosenki Religijno - Patriotycznej i w Konkursie Historycznym. Świat waruje bo za dużo "LOTKA" świrów na tym świecie, tobie podobnych. Pozdrawiam i życzę szybkiej naprawy popsutego mózgowia i samopoczucia. My wiemy, że tacy jak ty, tylko umieją krytykować, bo sami przez całe życie nic pozytywnego dla środowiska lokalnego nie zrobili - bo mają od urodzenia 2 lewe ręce.
Cytować
+3 #1 sweiat zwariowałlotka 2013-11-11 20:46
organizator uroczystosci wspólnota Powiatowa, chyba swiat zwariował.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież