reklama

Most i Spacerowa wyremontowane ze schetynówek? (video)

Opublikowano: 08 październik 2013, 15:38 Kategoria Aktualności
mostspaceroweadrogi
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Wybudowany w 1970 roku bez generalnego remontu nie wytrzyma kolejnych miesięcy użytkowania. Miasto przymierza się do modernizacji mostu na Wildze w centrum Garwolina. Prace, które będą trwały przynajmniej przez kwartał, mogą spowodować paraliż komunikacyjny miasta. Spore zmiany szykują się także na ul. Spacerowej - nowa jezdnia, chodniki, przejście dla pieszych. O ile powiat otrzyma dofinansowanie. Na oba remonty samorządy złożyły wnioski do "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych".

Stan techniczny obiektów mostowych jest oceniany szczegółowo co pięć lat, a w zakresie podstawowym corocznie. Zalecenia pokontrolne z ostatniego przeglądu mostu na Wildze (jezdnia Lublina-Warszawa) nie są optymistyczne. ? W dokumencie z 2010 roku czytamy o zaleceniach dotyczących generalnego remontu mostu ze względu na występującą silną erozję i duże obciążenie obiektu ? wyjaśnia Jerzy Makulec z Urzędu Miasta w Garwolinie.

Remont mostu, według zaleceń, powinien być przeprowadzony do 2012 roku. ? Od ubiegłego roku posiadamy projekt generalnego remontu oraz stosowne zgłoszenie do starostwa powiatowego. We wnioskach do budżetu miasta na 2014 rok znajdzie się wniosek na to zadanie. Koszt całkowity tej inwestycji to 1,9 mln zł. Liczymy na dofinansowanie z tzw. schetynówek, które może wynieść połowę tej kwoty ? uzupełnia inżynier Makulec.

reklama


Jeśli nie znajdą się pieniądze na remont mostu, wtedy nośność mostu może zostać obniżona z 20 ton lub w skrajnym przypadku ? przeprawa może zostać zamknięta. Ewentualny remont może potrwać około czterech miesięcy. Przedostanie się na drugi brzegi Wilgi byłoby wtedy możliwe mostem przy ul. Wyszyńskiego lub jezdnią Warszawa-Lublina ze zmienioną organizacją ruchu.

Spacerowa z chodnikiem i "zebrą"

Miasto Garwolin złożyło wniosek o dofinansowanie remontu mostu do "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych". O dofinansowanie w ramach tego programu, czyli tzw. schetynówki, stara się także powiat. Między innymi na przebudowę drogi powiatowej Garwolin-Oziemkówka-Miastków Kościelny-Zwola Poduchowna ?Żelechów?Dudki?Trojanów na odcinku o długości 382 m. Chodzi o ulicę Spacerową w Garwolinie, a dokładnie odcinek od ulicy Bocznej do mostu na rzece Wildze. Modernizacja obejmie nie tylko gruntowny remont nawierzchni, ale także budowę chodników po obu stronach jezdni, wyjazdów na posesje oraz kolektora deszczowego, którym woda pod jezdnią będzie spływała do rzeki. Ponadto pomiędzy ulicą Boczną a Radosną zostanie wymalowane przejście dla pieszych.

- Cała inwestycja będzie kosztowała 1 mln 332 tys. złotych. Wnioskujemy o dotację w wysokości 50 proc. Realizacja tego zadania będzie uzależniona od tego, czy te pieniądze otrzymamy - mówi Marek Jonczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie. Wkład własny to dokładnie 666 tys. zł. W tym 300 tys. będzie pochodzić z budżetu Miasta Garwolina. Pieniądze te zostały przekazane w ramach umowy partnerskiej, którą burmistrz i starosta podpisali we wrześniu. Jeśli powiat  dostanie dofinansowanie przebudowa drogi powinna się zacząć w maju przyszłego roku, a zakończyć we wrześniu. Jeśli nie? Być może prace będą prowadzone, ale na pewno w dużo mniejszym zakresie.

Wnioski do "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" złożyły także inne samorządy powiatu garwolińskiego: gminy Górzno, Sobolew, Łaskarzew, Żelechów oraz miasto Łaskarzew i Pilawa.

łk/jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama