Wał, ścieżka, miejsce na biwaki – inwestycja 3w1

Opublikowano: 25 maj 2011, 08:10 Kategoria Aktualności
wałścieżkawysypisko

W poniedziałek Urząd Miasta ogłosił przetarg na przebudowę wału przeciwpowodziowego na Wildze. Wraz z nim ma powstać nowa ścieżka spacerowa, a dzikie śmietnisko ma zamienić się w miejsce do odpoczynku. Niestety jeszcze w te wakacje z tego nie skorzystamy, bo inwestycja ma zostać zakończona dopiero późną jesienią.

- Głównym celem tej inwestycji jest podwyższenie i zmodernizowanie wału przeciwpowodziowego od mostu przy ulicy Kościuszki do mostu na Andersa. Dzięki temu zabezpieczymy tereny ul. Radosnej, ogródków działkowych i wszystkie inne, które są zagrożone podtopieniami przez rzekę Wilgę – tłumaczy Maria Perek, wiceburmistrz Garwolina. – Dodatkowo przy tej modernizacji uporządkujemy teren wybrzeża rzeki, a na koronie wału chcemy stworzyć ścieżkę spacerową, po której będą mogły jeździć także rowery – dodaje.

 

W sumie zostanie przebudowanych 1300 metrów wału. Od mostu w centrum miasta do ogródków działkowych powstanie ścieżka z kostki oraz oświetlenie – 20 lamp. Na pozostałym odcinku nawierzchnia zostanie tylko utwardzona, ale pani burmistrz nie wyklucza, że w przyszłości także tam może być kostka. Zostanie też pociągnięta linia pod ewentualne przyszłe oświetlenie.

Modernizacja wału przewiduje także wycinkę drzew i krzewów. Pod piłę pójdzie ponad 300 drzew, w tym wszystkie wysokie topole, które zagrażają nie tylko wałom – ich korzenie „rozsadzają” je od wewnątrz, ale także spacerującym, bo coraz częściej spadają z nich gałęzie. W ich miejsce zostanie posadzonych ponad 600 krzewów i około 120 nowych, niższych drzewek. Zarówno wycinki, jak i nasadzenia nowych drzew będzie musiał dokonać wykonawca wyłoniony w drodze przetargu.

Przetarg został ogłoszony w poniedziałek. Termin nadsyłania ofert upływa 8 czerwca. Kryterium oceny? Najniższa cena. W tej chwili miasto ma przeznaczone na ten cel 770 tys. zł - 480 tys. zł Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (koszty związane z podwyższeniem wału) oraz 290 tys. zł środków własnych.

Przebudowa wału ma być przeprowadzona w lato. Planowany termin zakończenia inwestycji to 28 października. Już teraz trwają pierwsze prace porządkowe na starorzeczu Wilgi. Bajorka ma zostać zasypane. Zamiast dzikiego wysypiska śmieci, będzie zielona trwa – doskonałe miejsce na piknik, czy zażywanie kąpieli słonecznych.

Justyna Dybcio

Komentarze  

-1 #4 To może pan Wielgosz przestanie ze starorzecza robić śmietnikaMarcyś 2011-05-26 11:10
Dawne koryto rzeki na wysokości ul. Radosnej to istny śmietnik, czy nie ma odpowiednich służb które zrobiłyby z tym porządek. Nie ma wątpliwości kto ze swojej posesji wysypuje tam odpady, jakby co to można po śladach taczki trafić. Przykro tam spacerować!
Cytować
0 #3 bum tra la laha ha ha 2011-05-25 19:48
a to już było chyba kilka miesięcy temu u konkurencji?
Cytować
0 #2 ścieżka z kostkissn 2011-05-25 17:55
Ścieżka z kostki? W dużych miastach już się od tego odchodzi i nie robi ścieżek dla rowerów z kostki, tylko jak należy - z asfaltu. A u nas jeszcze po staremu.
Cytować
-1 #1 Powiem krótkokonio 2011-05-25 17:50
Pięknie będzie - i tak trzymać !!!!!!!!!!!!!Po zdrawiam!!!!kon io
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież