reklama

Gm. Pilawa: Dożynki tym razem w Puznówce

Opublikowano: 16 wrzesień 2013, 12:21 Kategoria Aktualności
puznówkadożynkipilawa
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Wczorajsze obchody święta plonów w gminie Pilawa rozpoczęła msza święta w kaplicy w Puznówce. W trakcie eucharystii pobłogosławiono dożynkowe wieńce, kosze i chleby, które powstały z tegorocznych plonów.

Później kapelmistrz Grzegorz Zakrzewski ze swoimi orkiestrantami z Trąbek zaprowadził uczestników na plac przy szkole. W klimat dożynek wprowadził zespół ludowy z Gocławia, który niedzielnym występem zadebiutował przed większą publicznością. Bochen chleba burmistrz Albinie Łubian i przewodniczącemu rady miejskiej Marcinowi Woźniakowi wręczyli starostowie dożynek Anna Bylinka i Kazimierz Rosłaniec z Puznówki. ? Oto chleb z tegorocznej mąki, będący owocem pracy rąk naszych rolników. Będziemy go dzielić sprawiedliwie, aby go nigdy nie zabrakło ? zapewniała włodarz miasta i gminy Pilawa.

 

reklama


Grzyby prosto z lasów Łucznicy

Chleby podzielono z pomocą sołtysów. W trakcie degustacji można było podziwiać pietyzm, z jakim powstały tegoroczne wieńce. Wiele szczegółów prosto z wiejskiej zagrody przestawili rolnicy z Kalonki. Na ciekawe rozwiązanie zdecydowali się mieszkańcy Łucznicy, którzy do Puznówki przywieźli kosz grzybów.

- Minął rok, a my po raz kolejny uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by jak co roku siewem otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego ? mówiła Albina Łubian. Burmistrz przekonywała, że dożynki to radosny czas świętowania. ? To radosne święto jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin, którzy codzienną, ciężką pracą wytwarzają żywność. To dzięki nim na naszych stołach nie brakuje chleba, który jest symbolem życia, dostatku, pomyślności i pewności jutra ? dodała.

Popołudnie wypełniły występy zespołu dziecięcego Stokrotki z Puznówki, uczniów szkoły w Gocławiu. W klimat biesiady wprowadziły gości zespoły Rokiczanka spod Lubartowa i biesiadnicy z Krakowa. Wieczorem do zabawy tanecznej przygrywał zespół The Black.

Wśród gości dożynek byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta Marek Chciałowski z zastępcą Stefanem Gorą, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie Klemens Serzysko. Poseł Stanisławę Prządkę reprezentował Krzysztof Domaszczyński, a posła Krzysztofa Borkowskiego Przemysław Mazek.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama