reklama

Książę Januszu, witamy!

Opublikowano: 12 wrzesień 2013, 17:11 Kategoria Aktualności
pomnikgarwolinksiążę Janusz
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

?Działo się to AD 2013 w Garwolinie w 590. rocznicę nadania praw miejskich.?

Uroczystość odsłonięcia pomnika księcia Janusza I Starego odbyła się dzisiaj przy skwerze Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. - Stajemy w tym miejscu, aby odrobić lekcję historii z zakresu wiedzy o naszym mieście. W tym miejscu łączy się przeszłość z teraźniejszością, na tablicach informacyjnych w przedstawionym kalendarium odkrywamy historię Garwolina od pierwszej zapisanej wzmianki po współczesność ? rozpoczął burmistrz Tadeusz Mikulski.

 

reklama


Ab Urbe Condita 1423

Odlew z brązu najstarszego syna księcia mazowieckiego Siemowita III to główny element architektury małego krajobrazu, która powstała przy głównym skrzyżowaniu miasta. W 1423 roku książę Janusz miał 77 lat. Pomnik przedstawia postać dojrzałego, dumnego mężczyzny. Autor ? Tomasz Górnicki ? nie zapomniał o książęcej koronie, mieczu i odwzorowaniu napierśnika z herbem rodowym. Ten, który 590 lat temu nadał Garwolinowi prawa miejsce w lewej ręce trzyma przywilej lokacyjny z datą 1423 roku i łacińskim napisem Ab Urbe Condita, to oznacza ?od założenia miasta?.

Obok pomnika szklane tablice przypominają najważniejsze daty dziejów grodu nad Wilgą. Naprzeciwko księcia drugi odlew z brązu ? dwójka dzieci uczących się historii. ? To symbol współczesności, to zdobywanie i pogłębianie wiedzy nie tylko historycznej. Dzieci nad książką mają przypominać o tym, że mamy patrzeć w przyszłość nie zapominając o przeszłości naszej małej i dużej ojczyzny ? zaznaczał włodarz.

Bez ani jednej złotówki z budżetu

Burmistrz dziękował dzisiaj osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie powstania historycznego zakątka. Co warte podkreślenia całość prac nie kosztowała miasta ani złotówki. Pieniądze pochodziły od lokalnych przedsiębiorców, którzy utworzyli społeczny komitet budowy pomnika. Słowo ?dziękuję? usłyszeli także pracownicy urzędu miasta, radni i wykonawcy pomników.

Pod wrażeniem działań Tadeusza Mikulskiego związanych z pomnikiem był przewodniczący rady miasta. ? Gratuluję panie burmistrzu sposobu, w jakim dokonał pan tego, bez angażowania środków budżetowych ? chwalił Marek Janiec.

Dzisiejsza uroczystość miała wyjątkową otoczkę. Akt erekcyjny odczytał uczeń garwolińskiej szkoły stylizowany na postać księcia Janusza. W dokumencie wymieniono m.in. obecne władze państwowe, samorządowe i kościelne. W specjalnej puszce umieszczono także aktualne wydanie dziennika Rzeczpospolita. Akt erekcyjny podpisali członkowie społecznego komitetu oraz prywatni darczyńcy. W nieco mniejszym gronie wmurowano na wieki pamiątkę dzisiejszego spotkania. Poświęcenie pomnika dokonał dziekan garwoliński ks. Ryszard Andruszczak. Nie zabrakło uroczystego przecięcia wstęgi.

W uroczystym odsłonięciu pomnika wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, komendanci służb mundurowych, uczniowie i dyrekcja garwolińskich szkół.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama