Gm. Garwolin: Radar wystawia wirtualne mandaty

Opublikowano: 06 wrzesień 2013, 07:37 Kategoria Aktualności
drogiruda talubskapzdbrdradar

Za przepisową jazdę podziękuje, za zbyt szybką przywoła do porządku i wyceni jazdę. System Dyscyplinujący Kierowców zaczął działać w Rudzie Talubskiej (gm. Garwolin). To nie jedyne rozwiązanie w pobliżu miejscowej szkoły, które poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu.
Kierowcy, którzy w ostatnich dniach przejeżdżali przez Rudę Talubską za pewne dostrzegli, że przy szkole, ustawione zostały kamery radaru połączone z tablicą elektroniczną. To tzw. System Dyscyplinujący Kierowców. – W skład zestawu wchodzi urządzenie do pomiaru prędkości ustawione w tym przypadku na pomiar z odległości ok. 100 metrów. Wyniki kierowców są zapisywane, ale w żaden sposób przekroczenie prędkości nie wiąże się z przekazaniem zdjęcia policji – wyjaśnia Rafał Kuchta z firmy DVS, zajmującej się elektroniką dla drogownictwa.

Tablica wyceni jazdę

Batem na piratów drogowych w Rudzie Talubskiej mają być komunikaty tablicy. W miejscu ustawienia SDK obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Jeśli kierowca porusza się do 45 km/h znak wyświetla napis „Dziękuję”. Pomiar między 45 km/h a 55 km/h oznacza komunikat „Zwolnij”. Dla tych, którzy całkowicie zignorowali ograniczenie prędkości, czeka szybka wycena popisów za kółkiem. Obok kwoty mandatu pojawia się liczba punktów karnych. Oczywiście wszystko w sferze gdybania. – Takie systemy są coraz bardziej popularne na polskich drogach. Nasza firma za pomysł z wyświetlaniem komunikatów otrzymała nagrodę za innowacyjność podczas branżowych targów w Kielcach – uzupełnia Rafał Kuchta.

Ledy nad przejściem

Droga łącząca Garwolin z Maciejowicami jest pierwszym odcinkiem w powiecie, na którym zainstalowano SDK. To element przebudowy drogi z tzw. schetynówek. Dwa zestawy miernika prędkości i tablicy kosztowały 34 tys. zł. – Przy okazji tej inwestycji, przejście dla pieszych na tym odcinku zostało wyposażone w punktowe oświetlenie LED. To zwiększy widoczność pieszych po zmroku. Przy przejściach pojawiły się także tzw. płyty Brajla, które są ułatwieniem dla osób słabo widzących – informuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie Marek Jonczak.

O lokalizacji pionierskiego rozwiązania na lokalnych drogach zdecydowała przede wszystkim lokalizacja szkoły. – To odcinek między ostrymi łukami, w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia dla pieszych. Występuje to zwiększone natężenie ruchu – argumentuje drogowiec.

Zadowolenia z nowej infrastruktury przy szkole nie kryje dyrektor. – To znacznie poprawi bezpieczeństwo w drodze do i z szkoły, co w przypadku naszej szkoły ma ogromne znaczenie. W roku szkolnym 2010/2011 rada rodziców wystosowała stosowny apel, aby to bezpieczeństwo zwiększyć. Szkoła znajduje się w fatalnym położeniu między ostrymi zakrętami, a ograniczenie prędkości do 40 km/h nie zawsze respektowane prze kierowców – mówi dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Talubskiej Aleksander Byks.

łk

Komentarze  

0 #8 ograniczeniezamkor 2013-09-08 22:52
Pomysł godny pochwały i naśladowania. Ja zawsze tam zwolnię. Głupotą natomiast jest ustawienie ograniczenia do 40km tuż za mostkiem od strony przejazdu. Przeciez to teren zabudowany, a droga w Rudzie nie jest drogą osiedlową. Znak powinien stać na wysokosci sklepu, ale ktoś był nadgorliwy.
Cytować
+1 #7 radarxxx 2013-09-08 11:23
w Rębkowie powinien taki być!!!! Radni z Rębkowa obudźcie się!!!
Cytować
+6 #6 pl - gbmiki 2013-09-07 15:03
Ja mieszkam w Anglii i tutaj kierowcy podchodza z kultura do tych tablic swietlnych i sa wdzieczni ,ze dzieci dostaja dodatkowe bezpieczenstwo bo kierowcy nie z tego rejonu sa dodatkowo informowani o szkole i NAPRAWDE jak jest 30 to jada 25 i to jest piekne :-)
Cytować
+7 #5 TrąbkiTomi 2013-09-06 16:39
Takie dwa urządzenia powinni postawić w Trąbkach, ponieważ jadące TIRy jadą z ogromnymi prędkościami, zagrażając bezpieczeństwu pieszych, a zwłaszcza dzieci idących i wracających ze szkoły. Czasami stoi Policja, ale kierowcy ciężarówek informują się na CB i wtedy jadą zgodnie z przepisami, a tak musieliby jechać wolno.
Więc pomysł dla radnych z Pilawy i innych instytucji, żeby poprawili bezpieczeństwo w tej miejscowości.
Cytować
+9 #4 ...Mieszkaniec 2013-09-06 14:35
Cytuję kazik:
I po co ten artykuł po jednym dniu działania systemu, żeby kierowcy wiedzieli że to ściema i dalej mogą jeździć jak dotychczas ?

zgadzam się. myślę ze KPP w Garwolinie powinna przynajmniej raz w tygodniu z dowolnej strony ustawiać się na dwa patrole pomiędzy tymi znakami.
Dlaczego bo skoro poszła informacja medialna ze to tylko "pokazówka" to każdy będzie jechał jak zwykle i ten wirtualne pkt i kwota pokażą się jako realne. Godziny pracy 7.30 - 8.15. jak młodzieży do szkół garwolińskich jedzie. Wystarczy to zrobić raz na tydzień raz na dwa tygodnie tylko aby termin był nieznany takiego patrolu.
Myślę ze Policja powinna raz na jakiś czas zawnioskować o materiał z monitoringu. i przykładnie co niektórych "pouczyć".
Cytować
+6 #3 uczciwykazik 2013-09-06 13:07
I po co ten artykuł po jednym dniu działania systemu, żeby kierowcy wiedzieli że to ściema i dalej mogą jeździć jak dotychczas ?
Cytować
+3 #2 weryfikatorAleksander 2013-09-06 10:25
Cytuję Paweł Gawryś:
Tylko, żeby nie było tak, że kierowcy będą jeździć szybciej by zobaczyć swoje "osiągnięcia" i to do tego w pobliżu szkoły... mam wielką nadzieję, że jednak kierowcy zdejmą nogę z gazu..

Oczywiście, że będą mogli sprawdzić na podstawie zarejestrowanyc h danych ???
Cytować
+17 #1 piratPaweł Gawryś 2013-09-06 09:23
Tylko, żeby nie było tak, że kierowcy będą jeździć szybciej by zobaczyć swoje "osiągnięcia" i to do tego w pobliżu szkoły... mam wielką nadzieję, że jednak kierowcy zdejmą nogę z gazu..
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież