Święto Strzelców z Garwolina

Opublikowano: 08 maj 2011, 16:26 Kategoria Aktualności
1 PSPpułkżołnierze

Rosomak, pokaz wyszkolenia kawalerzysty i wojskowa grochówka cieszyły się największą popularnością. Ale to tylko część atrakcji, jakie znalazły się w programie obchodów święta 1 Pułku Strzelców Konnych.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Część oficjalna odbyła się tradycyjnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatowego na czele ze starostą Markiem Chciałowskim, władze Garwolina na czele z burmistrzem Tadeuszem Mikulskim, przedstawiciele służb mundurowych Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie, Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie i Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe, członkowie organizacji kombatanckich oraz rodzin żołnierzy 1 Pułku Strzelców Konnych. Podczas takiego święta nie mogło zabraknąć grup rekonstrukcyjnych i Oddziału Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

- Historia Strzelców z Garwolina sięga czasów napoleońskich i wywodzi się z formacji szwoleżerów i szaserów. 9 maja szwoleżerowie przekroczyli polską granicę. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień ten stał się pułkowym świętem. Pułk zmieniał się, odradzał w nowej formie, zawsze jednak reprezentował wysoki poziom, był siłą napędową dla Garwolina i okolic. Z inicjatywy pułku organizowane były zawody strzeleckie, dział teatr i orkiestra – przypominał dziś starosta Marek Chciałowski. – Żołnierze Armii Krajowej byli spadkobiercami patriotycznej tradycji 1 Pułku. Dziękujemy im za stałe przypominanie o naszym Pułku Strzelców Konnych, za autentyczny patriotyzm, za miłość do ojczyzny. Ogromne słowa podziękowania przekazuję do stowarzyszeń kultywujących tradycje związane ze świętem pułkowym. Jestem przekonany, że dzięki ich wysiłkowi, historia pokazana w ten barwy sposób dotrze do nas wszystkich i na długo wpisze się w nasze serca – mówił starosta.

Dalsza część obchodów odbyła się na Zarzeczu. Dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych był wojskowym rosomak, któremu można się było przyjrzeć naprawdę z bliska. Można także było spotkać żołnierzy w umundurowaniu z różnych epok i zjeść prawdziwą wojskową grochówkę. Kilkadziesiąt minut trwał pokaz wyszkolenia kawalerzysty.

Obchody święta 1 Pułku Strzelców Konnych trwały dwa dni. W sobotę w Kacprówku odbyły się Otwarte Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty. Plany organizatorom pokrzyżowała nieco pogoda, ale dziś na szczęście dopisała.

Justyna Dybcio

Komentarze  

-5 #14 Dziękuję Panukonio 2011-05-10 11:59
Za wyjaśnienie ,z większością tez w nim zawartych się zgadzam,aczkolw iek uważam ,że dobrym zwyczajem by było żeby przy tak kontrowersyjnyc h stanowiskach GRH wbijać tabliczkę informacyjną z krótkim i przystępnym komentarzem -rysem historycznym.St arsze dzieci już czytające mogą dowiedzieć się wtedy co to były za formacje ,musimy niestety wychodzić z założenia ,że czasy kiedy młodzież czytała książki to plusquamperfect um.Pozdrawiam!! !!konio
Cytować
-6 #13 co się dziejemieszkaniec 2011-05-10 11:09
I pomyśleć, że tego rodzaju pikniki zapoczątkowało stowarzyszenie Porozumienie czy coś w tym stylu. Co się z nimi dzieje?
Cytować
-7 #12 SSmanWojtas 2011-05-10 10:06
A ja mam mieszane uczucia czy parada człowieka ze swastyką na ramieniu to doby pomysł ....
Cytować
+7 #11 swastyka i innePrzemysław Makulec 2011-05-10 00:32
Na potrzeby rekonstrukcji zakłada się nie tylko mundur polski, ale także radziecki, niemiecki, amerykański czy innej armii biorącej udział w II wojnie światowej. Poza tym – wojsko to nie wszystko; trzeba też pokazywać ludność cywilną i formacje paramilitarne.
Częścią naszej historii jest nie tylko 1psk, ale też folksdojcze i SS-mani.
Jeśli to kłuje w oczy, rani uczucia - proponuję wziąć przykład z kombatantów; posłuchać ich opowieści, jak walczyli z „ludźmi ze swastyką”. A wątpliwości natury „czy ta postać mogła się tam znaleźć?” wyjaśnię krótko – w celach edukacyjnych – tak, jak najbardziej mogła.
Cytować
-5 #10 Zdjęcie numer 31konio 2011-05-09 15:06
Rozumiem ,że na potrzeby rekonstrukcji historycznej ,GRH chętnie przywdziewają mundury chłopców nazwanych przez barda "miotem Hitlera" ok!.Wermacht to armia niemiecka z okresu II wojny i jest to dopuszczalne ,ale nie mogę zrozumieć co robi osobnik z opaską na rękawie gdzie dumnie wyeksponowana jest swastyka.Człowi ek ten nosi strój SA - mana ,Gestapowca lub członka organizacji zwanej selbschutz (składającej się z Niemców zamieszkujących Polskę ,autochtonów odziedziczonych wraz z traktatem wersalskim).Czy m były te organizacje ?-myślę ,że organizatorzy wiedzą a jak nie to chętnie wyjaśnię.Kto dopuścił do zaistnienia takiej sytuacji ?Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+2 #9 słabe to byłoJustyś 2011-05-09 10:33
Cytuję konio:
No i ma Pan znowu z powodu mojej osoby przechlapane.Myślę jednak ,że się Pan nie gniewa.Pozdrawiam!!!!konio ps. za wszelkie przykrości z tym związane z góry przepraszam!!!!

Wszyscy wiemy kim jest konio a ten numer powyżej to słabe. Mógłby Pan się bardziej wysilić z taką inteligencją.
Cytować
+4 #8 znawczyni:Pmiki 2011-05-09 09:55
Zeby radzić trzeba się na czymś znać:P "szkapo"...

Cytuję pipa:
Piękne szkapy...

Natomiast Pani ze zdjęcia 13 radziłabym do rozkloszowanego płaszczyka zakładać wąskie spódnice.
Cytować
-3 #7 Tak ...konio 2011-05-09 07:57
To pozytywne "zjawisko" ,myślę ,że stanie się normatywem ,Ten Przewodniczący jakby był nie z SdG
Cytować
0 #6 zdziwienie pozytywnemarta 2011-05-09 07:15
zmiany na lepsze Burmistrz Mikulski składa kwiaty , wraz z Przewodniczącym Jańcem duży plus dla panów , za czasów jak Przewodniczącym był Dobrowolski , było by to nie do pomyślenia , fotka numer 18
Cytować
+1 #5 zdjęciaM 2011-05-08 21:46
A propos jakości zdjęć to trzeba przyznać, że tak jak sam portal są inne niż wszystkie. Z przyjemnością ogląda się taką dokumentację :-) uznanie dla P. Redaktor
Cytować
-6 #4 .pipa 2011-05-08 21:30
Piękne szkapy...

Natomiast Pani ze zdjęcia 13 radziłabym do rozkloszowanego płaszczyka zakładać wąskie spódnice.
Cytować
-3 #3 Panie Łukaszukonio 2011-05-08 21:08
No i ma Pan znowu z powodu mojej osoby przechlapane.My ślę jednak ,że się Pan nie gniewa.Pozdrawi am!!!!konio ps. za wszelkie przykrości z tym związane z góry przepraszam!!!!
Cytować
+3 #2 pryyyyytbum tralala 2011-05-08 20:30
a konio - ups Łukasz odpoczywał po weselu?
Cytować
-2 #1 xx 2011-05-08 16:47
justyna bardzo ładne zdjęcia robisz - gratulację
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież