W gminie Sobolew mają „becikowe”

Opublikowano: 22 luty 2013, 08:27 Kategoria Aktualności
sobolewbecikowe

Z wnioskiem o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka wystąpił jeden z radnych gminy Sobolew. Czy 300 złotych zachęci młode kobiety do rodzenia dzieci?

- Może gdybyśmy taką ustawę podjęli sześć, siedem lat temu nie byłoby takiej sytuacji, że likwidujemy szkołę. W całym kraju są głosy, że nie ma polityki prorodzinnej, weźmy wyjdźmy trochę do przodu i zasiejmy to ziarno, które być może zaowocuje w przyszłości – przekonuje pomysłodawca „becikowego” Roman Ochnio (na zdjęciu).

 

Symboliczne 300 zł

Radni do pomysłu podeszli dość sceptycznie. – Czy dzięki tej zapomodze urodzi się kilkoro dzieci więcej? – pytał radny Jan Krupa. – Jeśli tak, to warto podjąć taką uchwałę, ale moim zdaniem te 300zł to jest raczej symbol niż akt pomocy – stwierdził. Podobnego zdania był także jeden z sołtysów. – Jakbym był trochę młodszy i miałbym podjąć decyzję o dziecku to, to 300 zł nie przekonałoby mnie chyba – mówił.

Jednak radny Ochnio nie zraził się krytyką przedmówców, według niego ważne jest dostrzeżenie problemu, jakim jest malejąca liczba narodzin dzieci i podjęcie kroków ku poprawie tej sytuacji. Radny zauważa, że „becikowe” może być rekompensatą za obłożenie najmłodszych niedawno uchwaloną opłatą śmieciową. – My w naszej uchwale śmieciowej od razu zauważyliśmy to dziecko, okładając je podatkiem i może w ten sposób trochę zrekompensujemy te nasze restrykcje. 300 zł to być może niewielka suma, ale niech to będzie zadatkiem, że myślimy o tym, że tych dzieci naprawdę jest mało – wyjaśniał.

„Rozdrabniamy nasze finanse”

W toku dyskusji padł pomysł by pieniądze z „becikowego” zainwestować w budowę przedszkola, które posłużyłoby większej liczbie osób i to na długo. Wójt był za tym, by ulokować te pieniądze gdzie indziej. – Nie wychodźmy przed szereg. Jest od tego państwo, aby pomagało tym dzieciom, oczywiście my też możemy, ale ta suma, którą tu mamy jest tylko na otarcie łez. Ani nie pomoże ani nie zaszkodzi, a my rozdrabniamy tylko nasze pieniądze – stwierdził Andrzej Koszutski.

- Wszyscy w kraju martwią się jak tę politykę prorodzinną uskutecznić. To pana opcja daje tysiąc złotych, a pan żałuje 300zł? – pytał Roman Ochnio.

Ostatecznie wniosek radnego Ochnio przeszedł na głosowaniu 8 głosami przy 7 sprzeciwiających. „Becikowe” mieszkańcom gminy Sobolew będzie wypłacane jeszcze w tym roku.

Magda Gałązka

Komentarze  

+4 #5 ;)Wojtek 2013-02-23 10:58
"Wójt był za tym, by ulokować te pieniądze gdzie indziej."
Brawo panie "wójcie", przez wszystkie lata kadencji już powinno się nazbierać tych pieniędzy, tylko moje pytanie kiedy one będą wydane dla dobra mieszkańców i na rozwój naszej gminy??? Bo do tej pory jak żyje nie zauważyłem jakichkolwiek działań, jesteśmy jak Bronx w świetle innych gmin;)
Cytować
+6 #4 Brawo panie ...JAKUB 2013-02-22 17:40
Brawo panie wójcie i przewodniczący rady dzięki waszemu koledze z plakatu wyborczego będziecie mieli czym się pochwalić na lokalnych salonach :) :) Powinniście wzorem Trzech Króli przekazać każdy po banknocie z królem Władysławem II Jagiełło pierwszej matce z gminy Sobolew, która urodzi dziecko. Oczywiście tak jak napisał sobolewiak "w świetle telewizyjnych kamer".
Cytować
+6 #3 Polityka prorodzinna gminySobolewiok 2013-02-22 10:40
Cytuję wiki:
to tak jak ktoś sobie buty kupi za 20 zł i myśli że mu starczą na 100 lat... więcej za przedszkole dopłaci rocznie do budżetu gminy niż mu dadzą becikowego ?a może by tak zmniejszyć opłatę za przedszkole ?


Zgadzam się może w tym kierunku jaki przedstawia moja przedmówczyni prowadzić politykę prorodzinną gminy.
Cytować
+10 #2 BecikoweSobolewiok 2013-02-22 10:38
Brawo Roman!!!
Populizm pierwszej klasy.
Myślę, że powinieneś wzorem Romana Giertycha pojechać do szpitala i w świetle telewizyjnych kamer wręczyć te 300 zł dla pierwszej matki z Gminy Sobolew, która przed chwilą urodziła dziecko.
Romek mój ty mistrzu!!!

Do redakcji:
Rajca zauważa, że „becikowe” może być rekompensatom. Bardzo trafna polszczyzna, no chyba, że Romek tak dosłownie powiedział, czemu niewiele bym się dziwił.
Cytować
+9 #1 :-)wiki 2013-02-22 09:43
to tak jak ktoś sobie buty kupi za 20 zł i myśli że mu starczą na 100 lat... więcej za przedszkole dopłaci rocznie do budżetu gminy niż mu dadzą becikowego ?a może by tak zmniejszyć opłatę za przedszkole ?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież