reklama
reklama

Pamiętamy o powstańcach

Opublikowano: 23 styczeń 2013, 08:16 Kategoria Aktualności
powstanie stycznioweGarwolinrocznicastarosta
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Obchody 150. rocznicy powstania styczniowego rozpoczęto w niedzielę uroczystą mszy św. i złożeniem wieńców na mogile powstańczej. Wczoraj w auli ZSP nr 1 w Garwolinie odbyła się sesja popularno-naukowa, której tematem było powstanie styczniowe. Podsumowano także konkurs literacko- historyczny poświęcony tamtym wydarzeniom.

- Minęło dokładnie 150 lat od wybuchu powstania. Było to 22 stycznia, myślę, że w taką mroźną, śnieżną pogodę jak dzisiaj. Warunki były bardzo niesprzyjające, lecz rzesze ludzi poszły często do lasu w nocy organizować ataki zbrojne na różnego rodzaju koszary po to by wywalczyć Polskę ? mówił Marek Chciałowski.

Starosta powiatu garwolińskiego podkreślał, że w powstaniu brali udział także mieszkańcy ziemi garwolińskiej, którzy toczyli walki m. in. w Żelechowie i Korytnicy. ? Na tym terenie tradycje patriotyczne były od zawsze. To na tym terenie ludność polska uczestniczyła w insurekcji kościuszkowskiej, tu były rzeczy związane z obroną krzyży ? przypominał starosta. Włodarz zaznaczał, że mimo, iż powstanie nie zakończyło się sukcesem to przyniosło wiele dobrego późniejszym pokoleniom ? Dzięki powstaniu wcześniej przyszło uwłaszczenie chłopów. Powstanie dało także przykład wojny partyzanckiej, która była wykorzystana podczas II wojny światowej ? wymieniał Marek Chciałowski. ? Naród, który nie zna swojej historii jest jak drzewo bez korzeni- usycha. Dlatego potrzeba, abyśmy historię znali i uczyli się od powstańców jak kochać naszą ojczyznę ? dodał ks. prałat Ryszard Andruszczak.

reklama


W konferencji zorganizowanej w auli ekonomika wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, kombatanci, dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzież. Spotkanie poprowadził dr Mirosław Matosek, który wraz z dr Michałem Kalbarczykiem, Włodzimierzem Kosteckim, Stefanem Siudalskim wygłosili prelekcje. Prelegenci przybliżyli temat powstania styczniowego. Wspominali także bohaterów, którzy brali udział w powstaniu na naszym terenie ? płk. Walentego Lewandowskiego, urodzonego w Łaskarzewie dowódcę oddziału powstańczego, jego stryjecznego brata ks. Wawrzyńca Lewandowskiego oraz płk. Marcin Borelowskiego, dowódcę powstańców na terenie ziemi garwolińskiej. Michał Sztelmach, autor książki ?Żelechów na starej fotografii? przedstawił postać Romualda Traugutta, który przez kilka lat był związany z Żelechowem.

Konferencję zakończono ogłoszeniem wyników konkursu literacko-historycznego, poświęconego powstaniu styczniowemu na terenie ziemi garwolińskiej. ? Wielu uczniów przystąpiło do konkursu, mimo, że temat był bardzo trudny. Wybraliśmy trzy prace równorzędne i trzy wyróżnienia ? mówiła organizatorka konkursu dyrektor LO w Garwolinie Joanna Ostrowska. Laureatami konkursu zostali: Maria Wójcik (ZSP nr 1 Żelechów), Małgorzata Frelek (LO Garwolin) oraz Hubert Braun (ZSP nr 1 Garwolin). Ponadto wyróżniono Mariusza Talarka, Michała Koszara oraz Karolinę Wiśniar. Najciekawsze prace konkursowe zostały opublikowane w zeszycie historycznym ziemi garwolińskiej.

Sesji towarzyszyła wystawa pamiątek z powstania styczniowego ze zbiorów Ludowego Towarzystwa Naukowo- Kulturalnego w Garwolinie.

Magda Gałązka

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama