reklama

Gmina Garwolin ma stawki za śmieci

Opublikowano: 28 grudzień 2012, 12:04 Kategoria Aktualności
śmieciGarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

5 zł i 11 zł ? tyle od lipca przyszłego roku za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Garwolin. Tak zadecydowali podczas wczorajszej sesji radni.

Opłata śmieciowa będzie naliczana od każdego mieszkańca. Obejmuje ona koszty odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, a także koszt utrzymywania punktów selektywnej zbiórki i zatrudnienia pracowników. Stawka będzie wynosiła 5 zł od mieszkańca, jeśli śmierci będą segregowane i 11 zł w przypadku nieprowadzenia segregacji. Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi zacznie obowiązywać od lipca 2013r.

Z Garwolina do Ostrołęki

reklama


-Województwo mazowieckie zostało podzielone na 5 regionów. Gmina Garwolin należy do regionu ostrołęcko ?siedleckiego i powstające tu odpady nie mogą przemieszczać się poza rejon. W naszym regionie warunki spełnia tylko jedna instalacja do przetwarzania odpadów, która znajduje się w Ostrołęce ? informował Grzegorz Góźdź, specjalista do spraw rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jeśli zostałaby zalegalizowana sortownia odpadów w Garwolinie koszty transportu, a co za tym idzie opłaty śmieciowe, byłyby niższe.

Do 15 marca każdy właściciel nieruchomości musi zadeklarować, w jaki sposób będzie te śmieci gromadził

Podczas wczorajszej sesji radni uchwalili regulamin utrzymania czystości i porządku, w którym zapisano m.in. że śmieci będą segregowane na poszczególne frakcje: papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne, odpady podlegające biodegradacji, odpady wielkogabarytowe, baterie, opony sprzęt elektroniczny. Opłaty należy uiszczać co dwa miesiące na rachunek bankowy urzędu gminy. Mieszkańcy gminy Garwolin pierwszą opłatę będą musieli uregulować do 15 września.

Segregować czy nie segregować?

Kolejna z uchwał przyjętych przez radnych określiła wzór deklaracji o wysokości opłat. ? Do 15 marca każdy właściciel nieruchomości musi zadeklarować, w jaki sposób będzie te śmieci gromadził. Proponujemy, żeby mieszkańcy starali się odpady degradowane zagospodarować na własnych kompostownikach ? mówił Grzegorz Góźdź. Odpady selektywne i zmieszane będą odbierane od mieszkańców gminy Garwolin raz w miesiącu, a biodegradowalne co dwa tygodnie. Z miejsc takich jak przedsiębiorstwa, szkoły czy strażnice śmieci będą odbierane także co dwa tygodnie.

- Najcięższy będzie pierwszy rok, bo nie wiadomo ile tych odpadów będzie. Potem wynik będzie bardziej miarodajny ? zauważa Grzegorz Góźdź. Specjalista od ochrony środowiska stwierdza także, że stawki mogą się zmienić, tak by gmina nie dokładała i nie zarabiała na tzw. ustawie śmieciowej.

Magda Gałązka


Komentarze  

+4 #4 hehelolo 2012-12-29 18:31
raz w miesiącu śmieci ? powodzenia w lato:). Szczury większe od kotów będą latać.
Cytować
+8 #3 Śmieci i poboryStefan 2012-12-29 17:18
Nie wszyscy byli za podniesieniem opłat za śmieci i podwyżką dla wójta.
Cytować
+21 #2 podatkimieszkaniec 2012-12-28 18:58
Gmina podniosła też podatki od nieruchomości, a radni przedstawiciele społecznosci lokalnej jak widać dbają o kieszeń wujta i podniesli mu na ostatniej sesji także pobory bo cóz tam kryzys i rosnace na wsi bezrobocie. Zapytajcie swoich radnych jak głosowali. Podobnież,że we wszystkich sprawach panowała jednomyslność.
Cytować
+19 #1 ZA COHARON 2012-12-28 16:16
ZA CO MAMY PŁACIĆ TYM NIEUDACZNIKOM CO TYLKO OPŁATY POTRAFIĄ PODNOSIĆ I NIC WIĘCEJ.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama