Polak – to brzmi dumnie

Opublikowano: 03 maj 2011, 16:14 Kategoria Aktualności
Konstytucja Trzeciego MajaChciałowskiAndruszczakrocznica

- I dlatego nikt z nas nie powinien się wstydzić tego, że jego ojczyzną jest Polska – przekonywał podczas mszy świętej z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja ksiądz dziekan Ryszard Andruszczak. O dumie z bycia Polakiem mówił także starosta Marek Chciałowski.

Msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej jak co roku rozpoczęła obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. - Była drugą, po amerykańskiej, najnowocześniejszą ustawą zasadniczą na świecie, stawiała Polskę w rzędzie najbardziej postępowych krajów świata. Po odzyskaniu niepodległości z 1918 roku, dzień 3. Maja był polskim świętem narodowym. W latach 1939-1989 jego obchody były zakazane, a dziś świętujemy to radosne święto – przypominał starosta Marek Chciałowski.

 

W uroczystościach wzięli udział: poseł Stanisława Prządka, władze samorządowe na czele ze starostą oraz burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim, przedstawiciele służb mundurowych – komendant PSP w Garwolinie bryg. Dariusz Sadkowski, komendant KPP w Garwolinie mł. insp. Marek Świszcz, komendant WKU w Garwolinie ppłk. Mirosław Łyżwa, kombatanci, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji oraz szkół.

Homilię wygłosił ksiądz Ryszard Andruszczak, dziekan dekanatu garwolińskiego. Odniósł się nie tylko do historycznych wydarzeń sprzed ponad 200 lat, ale także do osoby papieża Jana Pawła II. – Ojciec Święty dawał nam wskazówki,co robić, by Polska była Polską, by była wolna, by każdy Polak czuł się w Polsce jak w domu. Jedyną drogą do tego jest droga 10 przykazań. Dekalog uczy nas miłości do drugiego człowieka i solidarności – mówił ks. dziekan. Odniósł się także do życia politycznego. – Ci, którzy przewodzą Polakom muszą być ludźmi sumienia. Nie może być tak, że politycy przychodzą do kościoła, stają obok siebie na uroczystościach, by za chwilę nawzajem się opluwać – dodał.

Po zakończonej mszy świętej zebrani przeszli na plac Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym Konstytucji 3 Maja. Młodzież z tej szkoły przedstawiła także program artystyczny nawiązujący do wydarzeń sprzed ponad 200 lat. - Pomimo, że żyjemy w wolnej, niepodległej i w pełni demokratycznej Polsce, to o tą wolność nadal musimy walczyć. Już nie dosłownie, zbrojnie. Nasza walka powinna polegać na codziennej pracy. Wykonując zwykłe, czasem może nudne, męczące obowiązki, przyczyniamy się do rozwoju państwa, powiatu, gminy – mówił Marek Chciałowski. - Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i starajmy się podkreślać to przy każdej okazji. Pamiętajmy o wieszaniu flag przy okazji takich świąt, szanujmy nasze symbole narodowe i naszą tradycję – przekonywał starosta.

Justyna Dybcio

Komentarze  

0 #10 Niedobrze Kamikonio 2011-05-08 19:06
Bo wiara góry przenosi !!!Pozdrawiam!! !!konio
Cytować
0 #9 masz racjęKami 2011-05-07 20:33
Nie wierzę w ani jedno twoje słowo:-)
Cytować
-1 #8 Do Kamikonio 2011-05-07 15:40
Szanowna Pani ,ja naprawdę na moje "pisarstwo" poświęcam malutki ułamek codzienności ,choć niektórym trudno w to uwierzyć,jak już kiedyś pisałem piszę z szybkością karabinu maszynowego .Gdybym był etatowym to Admini wymienionych przez panią portali musieli by zażywać amfę gdyż spali by jak Napoleon -cztery godziny na dobę.Pozdrawiam !!!!konio ps. udziałowcem ,żadnego z portali nie jestem ,choć miło mi słyszeć takie ploteczki ,dotychczas zajmowano się głównie stanem mojego zdrowia ,szczególnie organu odpowiedzialneg o za to co piszę ,zapewniam wszystkich ,że żaden lekarz dotychczas nie stwierdził odchyleń od normy,a przecież Garwolin słynie z uczniów Hipokratesa ,nie tylko tych czynnych w polityce.Pozdra wiam!!!!konio
Cytować
0 #7 bardzo ciekawekami 2011-05-07 07:56
Konio to widać etatowy komentator zarówno strony grajdol jak i wirtualny garwolin, ale nie co się dziwić, widać nie tylko niektórzy byli pracownicy grajdola tworzą nowy portal.
Cytować
-1 #6 Przecieżkonio 2011-05-06 09:13
napisałem ,że złamałem zasadę, trzeba udzielać się w nowym medium ,a poza tym strona WG mi się podoba.Ciekawoś ć zaspokojona ?Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+1 #5 ciekaweola 2011-05-05 20:45
A ponoć pisze dyrdymały tylko na jednym portalu. Ot i cały kłamca kunio Brunio.
Cytować
-2 #4 Nie przesadzałbymkonio 2011-05-04 13:34
z tym upadkiem PIS-u ,mają przed sobą ogromną przyszłość ociężały umysłowo jego Buleściwość Prezydent i Pinokio płemier gwarantują im mocną pozycję w polskiej polityce ,gdyby nie kompromitowali się spiskowym myśleniem jeśli chodzi o katastrofę smoleńską, wygrali by wybory w cuglach ,co i tak nie jest wykluczone.Pozd rawiam!!!!konio
Cytować
0 #3 Upadekmonisia 2011-05-04 12:39
Po wyborach samorządowych PiS w powiecie garwolińskim rozsypał się. Zostało kilku czerwonych pisowców, którzy działają na własny rachunek.
Cytować
0 #2 Brak Pis-uAlojzy 2011-05-03 19:48
A gdzie miejscowy PIS, czyżby został rozwiązany w powiecie i mieście
Cytować
-3 #1 mola 2011-05-03 18:13
mam prośbe może ktoś zna tego chlopaka ze zdjecia nr 17 co stoi nad tymi dwiema dziewczynami. jesli tak to niech poda jego imie i nazwisko
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież