Czas na podsumowania

Opublikowano: 29 listopad 2012, 08:26 Kategoria Aktualności
sesja powiatuszpitalpks

Sytuacja finansowa SP ZOZ w Garwolinie i Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Między innymi te tematy zostały poruszone podczas wczorajszej sesji rady powiatu garwolińskiego.

Zbliżający się koniec roku jest to czas na podsumowania działalności różnych instytucji. Sytuację finansową szpitala z ostatnich dziewięciu miesięcy przedstawił wczoraj dyrektor Krzysztof Żochowski.

Strata SP ZOZ w Garwolinie wynosi 6 232 349 zł przy amortyzacji 8 084 495 zł, nie przekracza zatem kosztów amortyzacji i jest mniejsza o kwotę 1 852 146 zł. Straty związane są z nadwykonaniami, które obecnie wynoszą 5 490 488 zł. – Do tej pory te nadwykonania były płacone, niestety później dopadł nas kryzys. Bardzo duże są też oczekiwania społeczne, jest dużo osób chętnych, które chcą się u nas leczyć – tłumaczy dyrektor Żochowski.

Ratunek dla nadwykonań

Podkreśla także, że problem ten dotyczy całego Mazowsza, a ratunkiem byłyby rezerwy z NFZ – W związku z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej pojawiły się spore rezerwy w budżecie przewidzianym na refundację leków, szacuje się je na ok. 1,7 mld zł. Jest taki postulat, ażeby dyrektorzy poszczególnych oddziałów przesunęli tą rezerwę na działania bieżące. Na Mazowszu było by to ok. 200 tys. zł. – wyjaśnia. Przesunięcia tych środków pomogły by rozwiązać problem nadwykonań, jednak inicjatywa należy do posłów, którzy mogą wystąpić z takim wnioskiem.

Radni natomiast pytali, gdzie dyrektor zamierza szukać oszczędności, by nie przekroczyć zakładanego planu. – Pewne działania zostały już podjęte. Zamroziliśmy przyjęcia w wielu miejscach, gdzie te nadwykonania były największe – odpowiada dyrektor Żochowski. – Biorąc jednak pod uwagę planowany budżet naszej placówki i środki finansowe, które w ramach algorytmu zostały przyznane dla województwa mazowieckiego, należy się liczyć z tym, że nastąpi dalsze istotne pogorszenie dostępu do usług medycznych – dodaje.

Promocja w PKS

PKS w Garwolinie znalazł pomysł jak przyciągnąć klientów. Przewoźnik zachęca do kupowania biletów miesięcznych, dzięki którym w weekendy można jeździć za darmo. – Naszym poważnym klientem są uczniowie, którzy dojeżdżają do szkół na terenie całego powiatu. Osoby te poza wyjazdem do szkół nie korzystają z innych przejazdów, bo nie zawsze je na to stać. Chcieliśmy zrobić gest w stosunku do tych uczniów, którzy mają bilety miesięczne i pozwolić im w weekendy korzystać z całej naszej sieci komunikacyjnej w powiecie garwolińskim – wyjaśnia Bogdan Kozioł, prezes zarządu PKS w Garwolinie. Ponadto z biletem miesięcznym do Warszawy można pojechać z 50 proc. zniżką.

O efektach promocji dowiemy się w styczniu, a na miesiąc przed zakończeniem tego roku, prezes zarządu informuje o bieżącej sytuacji spółki. W ciągu ostatnich 10 miesięcy firma poniosła straty w wysokości 19 896 zł. Przyczyną jest znaczny spadek przewożonych pasażerów – ok. 337 tys. osób, a tym samym przychodów – ok. 764 tys. zł. Jednak porównując wyniki 10 miesięcy 2011r., widać poprawę wyniku ekonomicznego. Z tytułu likwidacji nierentownych kursów wykonany przebieg w przewozach pasażerskich jest o 823 tys. km mniejszy niż w roku ubiegłym.

Magda Gałązka

Komentarze  

0 #15 bilet miesiecznyPatryk 2015-11-17 20:21
Witam serdecznie czy ktos z was zna cene biletu miesiecznego z garwolina do warszawy?
Cytować
+5 #14 za dużo mówiłkoniczynka 2012-12-04 14:06
o ile wiem to Kurowski jest radnym od 2010 roku a jego żona pracowała tam już kilka lat przed 2010, zastąpiła na stanowisku dyrektora niejakiego Zenka, który został przeniesiony na inne stanowisko co do innych żon radnych to nie wiem, natomiast słyszy się różne plotki na temat zatrudniania rodziny i znajomych w starostwie i podległych mu jednostkach ale to chyba niestety standard w samorządach, ta pani akurat miała to nieszczęście, że jej mąż nie podlizywał się obecnej władzy i podpadł staroście i przewodniczącej .
Cytować
0 #13 Taaak !!! A...konio 2012-12-04 12:38
Czy w momencie obejmowania władzy przez poprzednią ekipę ,PIS-owską wszystko było OK! ,żadnych zmian, nikt nie wstawiał swoich ludzi.A może odwrotnie ,ta obecna ,słaba żeby było jasne władza jest tylko "powielaczem" poprzedniej.Z drugiej strony ciekawi mnie jedno czy małżonkowie radnych wcześniej byli pracownikami starostwa,UM itp. placówek, czy po objęciu mandatu przez współmałżonka ? ,to zagadnienie frapuje mnie bardziej niż słynne "co było pierwsze ,kura czy jajko ?" Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia gdyż jak mniemam małżonkowie radnych na stanowiskach samorządowych to bez wątpienia specjalnie wyselekcjonowan i i najlepsi pracownicy, zapewne bezkonkurencyjn i i ja pył marny nie powinienem mieć wątpliwości, jednak jako bydle i tak skazane na wieczne potępienie za chuć wszeteczną ,pijaństwo w młodości oraz nieumiarkowanie w jedzeniu(do dnia dzisiejszego) ,chciałbym chociaż znać odpowiedź na tak proste pytanie,kto jednak pyta nie błądzi ...no jak pomożecie ? jak powiadają mędrcy z lat minionych.Pozdr awiam!!!!konio
Cytować
+10 #12 zemsta?satrapa 2012-12-04 07:53
a ja myślę, że jak jest coś bulwersującego to nie można twierdzić, że jest nieistotne bo o czymś to świadczy w tym przypadku najprawdopodobn iej o jak niektórzy mówią, zemście politycznej pogrożeniu paluszkiem przez Chciałowskiego radnemu Kurowskiemu, który w przeciwieństwie do większości swoich kolegów ma coś do powiedzenia i wykazuje niekompetencje starosty
Cytować
+7 #11 ???? 2012-12-03 15:12
do konio- Chyba Tobie umyka pała, jak rachunki są zablokowane to nikt kasy nie dostanie
Cytować
+6 #10 ??????????? 2012-12-03 15:10
Dlaczego na tym szanownym portalu nie ma jeszcze artykułu na ten temat? Cenzura?
Cytować
0 #9 Kto kopie dół .....konio 2012-12-03 15:01
wpadnie weń,a kto toczy kamień,obróci się nań-Księga Przysłów.Zdaje się ,że umyka nam na forum sprawa podstawowa a mianowicie o co chodzi z ZOZ-em ,sprawa Pani Kurowskiej choć bulwersująca to nieistotna p.....ła wobec apokalipsy jaka może wydarzyć się ze szpitalem.Jak wszyscy zapewne wiedzą "zielona wyspa" zaczyna tonąć jak jej niewielka odpowiedniczka w pobliżu Malediwów wstrząsana erupcją wulkaniczną.Ad rem -NFZ o czym nie jesteśmy informowani nie ma pieniędzy w kasie ,nie wiem czy na 100% zostaną zapłacone nadwykonania ,osobiście w to wątpię.Kryzys gospodarczy o jakim się naszym rządowym mędrcom nie śniło wszedł na tereny Vistulandii w pełni ,objawia się on ZMNIEJSZONYMI składkami na zdrowie od przedsiębiorców którzy ograniczają działalność bądź bankrutują.Star osta obawia się ,że w przyszłym roku będzie musiał pokryć długi szpitala z kieszeni powiatu,czego nie będzie zapewne w stanie zrobić albo......czeka nas komercjalizacja szpitala lub ...likwidacja TERTIUM NON DATUR.Wesołej zabawy Panowie decydenci i dalej nie uświadamiajcie społeczeństwa jakie są zagrożenia cytat Biblijny oczywiście dla was (tyczy się zarówno władz starostwa jak i PIS-owskiej opozycji)Pozdra wiam!!!!konio
Cytować
+10 #8 starostwok 2012-12-03 14:23
Starostwo przegrało Zając wygrał, zablokowane mają wszystkie rachunki banowie
Cytować
+14 #7 przegrało z kretesemkomor 2012-12-03 13:00
podobno oprócz tego, że przegrali to ociągali się z wypłatą odszkodowania i komornik zablokował konta bankowe starostwa, czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Cytować
+13 #6 do cwikja 2012-12-02 15:17
Starostwo przegrało..
Cytować
0 #5 czy chodzi o proces z panią dyrektorcwik 2012-12-01 19:19
to wkońcu starostwo wygrało proces w sądzie pracy czy przegrało
Cytuję Jan:
szkoda, że nie piszecie o innych ciekawych sprawach poruszanych na sesji i to przeważnie niekorzystnych dla rządzącej koalicji PSL, PO, Wspólnota np. o coraz gorszym stanie oświaty i braku nadzoru ze strony starostwa, o kosztach przegranych procesów ze zwalnianymi pracownikami o zadłużaniu się starostwa o informacji posła Woźniaka jak wyglądało głosowanie w sejmie nad zwiększeniem środków NFZ dla Mazowsza (posłowie rządzących partii nie głosowali za zwiększeniem) o tym jak pani przewodnicząca rady Zadrożna odbiera głos opozycji uniemożliwiając dyskusję itd…..
Cytować
+15 #4 znalazłem w sieciczaarny 2012-11-30 11:42
Znalazłem taki tekst jeśli to prawda to znaczy, że stare wraca."a ja bardzo się uśmiałem jak zobaczyłem ostatnie zaproszenie starostwa na 1 grudnia i tu uwaga pan starosta zaprasza cytuję "na uroczystości związane z zakończeniem termomodernizac ji budynków szkoły w Miętnem" . Panu Chciałowskiemu brakuje miejsc do lansu to wymyśla nową świecką tradycję, teraz będzie się uroczyście świętować każdy remont sali lekcyjnej i załatanie dziury na drodze. To jest lepsze od filmów Barei"
Cytować
Cytować
+11 #3 Garwolin w PRL-bisMarek 2012-11-30 11:40
Ciekawe gdzie obecnie rządzący w powiecie zdobywali swoje pierwsze szlify w polityce. ?
Cytować
+15 #2 Garwolin w PRL-bis.sandraopa 2012-11-29 18:03
obecna koalicja zarzadzajaca w powiecie czuje sie bezkarnie .Robi co chce Pani Przew. przeosła juz chyba nawet Donalda lub Kopacz w sejmie . Ta opcja rzadzicieli nie dopuszcza opozycji do głosu twierdzac ze jest nie omylna i zawsze ma racje.Zdaniem wielu. Czas PRL powrócił do Garwolina.Tylko beda nowe wybory opinia publiczna zapewne nie zapomni tych działan dawnych towarzyszy z PRL -bis.
Cytować
+19 #1 szkodaJan 2012-11-29 09:01
szkoda, że nie piszecie o innych ciekawych sprawach poruszanych na sesji i to przeważnie niekorzystnych dla rządzącej koalicji PSL, PO, Wspólnota np. o coraz gorszym stanie oświaty i braku nadzoru ze strony starostwa, o kosztach przegranych procesów ze zwalnianymi pracownikami o zadłużaniu się starostwa o informacji posła Woźniaka jak wyglądało głosowanie w sejmie nad zwiększeniem środków NFZ dla Mazowsza (posłowie rządzących partii nie głosowali za zwiększeniem) o tym jak pani przewodnicząca rady Zadrożna odbiera głos opozycji uniemożliwiając dyskusję itd…..
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież