Miasto kontra śmieci

Opublikowano: 15 listopad 2012, 13:22 Kategoria Aktualności
śmiecigarwolinrada

Są śmieci – musi być bałagan. Chyba, że uda się je jakoś uporządkować. Przed takim nie lada wyzwaniem stoją garwoliński magistrat i radni miasta. Od stycznia zacznie obowiązywać nowa ustawa „śmieciowa”. U nas wejdzie w życie 1 lipca 2013 roku. Od tego dnia właścicielem śmieci nie będą mieszkańcy, a miasto. I to miasto ustali, ile będziemy za nie płacić.

Na wczorajszym posiedzeniu komisji spraw komunalnych i porządku publicznego radni mieli zaopiniować cztery uchwały, które rada musi podjąć do końca roku w związku z przejęciem przez gminy obowiązku odbierania śmieci od mieszkańców. Opinii jednak nie było, bo podczas ponad dwugodzinnej dyskusji wątpliwości i pytań przybywało z minuty na minutę.

4, 9 czy 12 zł?

Najwięcej wątpliwości budziła uchwała, która ustala stawki opłat za wywóz śmieci. Spośród trzech możliwych metod jej naliczania – od powierzchni budynku , na podstawie ilości zużytej wody oraz od osób liczby mieszkańców – miasto zdecydowało się na tę trzecią metodę, bo zdaniem urzędników, jest to optymalny sposób.

Opłata za wywóz nieczystości będzie naliczana jako iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki. A stawki miasto zaproponowało trzy. 12 zł od osoby miesięcznie za wywóz nieczystości mieszanych, 9 zł od osoby, jeśli 30 proc. wywożonych śmieci to odpady segregowane oraz 4 zł od osoby, jeśli oddajemy 50 proc. śmieci mieszanych i 50 proc. śmieci segregowanych.

- O ile ta ostatnia stawka jest dobra, bo trzeba promować segregację, mam wątpliwości co do dwóch pierwszych stawek. Może radni powinni zrobić jakieś konsultacje społeczne w swoich okręgach – mówił radny Marek Jonczak. W odpowiedzi urzędnicy przytaczali przykłady dużo wyższych stawek uchwalonych między innymi w Bydgoszczy, Wrocławiu czy podwarszawskich gminach. Do innych gmin, na przykład na terenie naszego powiatu, nie można się niestety odnieść, bo żaden samorząd decyzji jeszcze nie podjął. – Wójtowie na ostatnim spotkaniu proponowali 14 zł. My i tak w tych wyliczeniach założyliśmy wariant optymistyczny, a nawet pewną stratę – tłumaczyła skarbik miasta Katarzyna Nozdryn-Płotnicka.

Stawka za wywóz śmieci musi być tak wyliczona, aby koszty odbioru, wywozu i administracji tego systemu się bilansowały. - Mnie te stawki nawet przypadają do gustu, ale widzę, ze to będzie wielkie zamieszanie z przeliczaniem tych śmieci. Nie da się tego jakoś uprościć? – pytał Marek Janiec, przewodniczący garwolińskiej rady.

Śmieciowy monitoring

Wygląda na to, że jednak się nie da. System, który miał spowodować, że zamiast zanieczyszczać lasy i rzeki, wszyscy będą oddawać śmieci jak należy, może okazać się jednak „dziurawy”. Jak będzie to działało? Już wkrótce do domów mieszkańców Garwolina trafią deklaracje, w których każdy będzie musiał podać między innymi liczbę mieszkańców zamieszkujących nieruchomość i zadeklarować, ile śmieci segregowanych będzie wywoził. Czyli jednym słowem każdy sam wyliczy sobie stawkę za wywóz śmieci.

Przez trzy miesiące firma, która będzie odpowiedzialna za wywóz odpadów (wyłoniona przetargu) będzie monitorowała nasze śmieci. Dane z tego ile i jakich śmieci wyprodukowaliśmy trafią do urzędu. Tu po kwartale nastąpi weryfikacja z deklaracją. Jeśli okaże się, że z rzeczywistością nie ma ona nic wspólnego, urząd wyda decyzję i nałoży na właściciela nową opłatę. Cały proces zostanie powtórzony po upływie następnego kwartału. Wśród radnych wątpliwości budziły między innymi kwestie „ważenia” śmieci przez firmę obsługującą wywóz odpadów. Istnieje także obawa to, że śmieci niesegregowane wciąż będą trafiały tam, gdzie nie powinny.

Tydzień na przemyślenia

Terminy gonią, ale sprawa jest na tyle ważna, że radni dali sobie czas na bliższe przyjrzenie się sprawie i ewentualne konsultacje z mieszkańcami. Komisja spotka się ponownie w najbliższą środę i wtedy znów radni spróbują zrobić porządek ze śmieciami.

jd

Komentarze  

-2 #13 Wywóz nieczystościKatarzyna 2012-11-20 13:20
Państwo radni pięknie sobie poczynacie czy wy nyślicie, że my mieszkańcy Garwolina to ludzie bez wykształcenia i nie umiemy logicznie mysleći licyć. Wystarczy zapis w uchwale odpłatność za pojemnik np.: 120l - 14 zł, a nie jakiej kominacje od liczby domowników co to za metoda CZy wam się w głowach poprzewracała jak się ma do tego ilośc metrów zużtej wody lub gazu do ilości wyprodulowanych śmieci komunalnych. Przeciez to sie wogóle kupy nie trzyma. Litości mamy demokrację mam zawartą umowę z firmą świadczącą usługi wywyozu śmieci komunalnych i tam nie ma problemu z ustaleniem odpłatności. Ile ltrów ma pojemnik i za wywieziony pojemnik płacę więc nie mówcie mi że to jakaś czarna magia ustalić stwkę za wywóz niczystości. Nie trzeba gejzer pomysłu żeby ustalic odpłatnośc za lirt lub kilogram wyprodukowanych i odebranych nieczystości słałych. Po prostu chcecie nas że tak powiem oskubać i zmusic do tego abyśmy płacili za to czego nie wyprodukowaliśm y. A jesli mamy dzieci na studiach mieszkajacych na stancjach lub akademikach i 2 miesiące dziecka nie ma w domu lub w szkołach z intermnatem to co?????????? to jak bedzie sie miał przelicznik do ilosci osób zamieszkałych dany lokal lub budynek mieszkalny. Zreflektujcie sie i zachowajcie zdrowy rozsądek i nie wywarzajcie otwartych drzwi. Opamiętajcie sie panowie i panie RADNI BEZRADNI
MIESZKANKA GARWOLINA
Cytować
+1 #12 Dawaj Jędruś, dawaj...Franz 2012-11-17 10:00
Cytuję Jędrek:
Policz , z bloku wywożą 2 razy w` tygodniu po 3300 litrów śmieci i trzy dzwony z tego bloku i trzech sąsiednich łącznie raz lub dwa w miesiącu, Jaki to procent ? A to są zapisy z projektów uchwał. Konia z rzędem temu kto potrafi obliczyć proporcję wywozu śmieci segregowanych do niesegregowanych w bloku wielorodzinnym . Ponadto, mieszkaniec bloku jest gorzej traktowany niż ten z domku jednorodzinnego odnośnie
Z któregho bloku?uzyskiwanych korzyści z segregacji , a to już nierówność wobec prawa. Projekt uchwały o metodzie ustalania odpłatności do odrzucenia i poprawki. To na razie tyle.

Z którego bloku?
Cytować
0 #11 do spółdzielcy z urzęduJędrek 2012-11-16 23:57
Policz , z bloku wywożą 2 razy w` tygodniu po 3300 litrów śmieci i trzy dzwony z tego bloku i trzech sąsiednich łącznie raz lub dwa w miesiącu, Jaki to procent ? A to są zapisy z projektów uchwał. Konia z rzędem temu kto potrafi obliczyć proporcję wywozu śmieci segregowanych do niesegregowanyc h w bloku wielorodzinnym . Ponadto, mieszkaniec bloku jest gorzej traktowany niż ten z domku jednorodzinnego odnośnie uzyskiwanych korzyści z segregacji , a to już nierówność wobec prawa. Projekt uchwały o metodzie ustalania odpłatności do odrzucenia i poprawki. To na razie tyle.
Cytować
+3 #10 Nie dokazuj Jędrek , nie ...spółdzielca 2012-11-16 10:57
Cytuję Jędrek:
DO FRANKA
Chodzi mi o precyzję i jednoznaczność przepisów, o wyeliminowanie dowolności interpretacyjnych. firmy wywożącej w szczególności. To po pierwsze. Jeśli chodzi o wywóz śmieci segregowanych to wspólnoty a i prawdopodobnie spółdzielnie, nie mają wiedzy o ich ilości, bo ta wiedza nie była im dotychczas potrzebna. Oczywiście można to oszacować np. na podstawie częstotliwości wywozu śmieci segregowanych. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że nie są to ilości imponujące. Skoro tak, to po co trzy stawki, skoro w użyciu i tak będą dwie lub jedna - najwyższa ?

Oj, oj mylisz się Jędrku są jednak imponujące i przekraczają 50% zresztą w domach jednorodzinnych jest podobnie, a może i lepiej.Wszystko zależy od ludzi.Jest jeden warunek pojemniki na segregację muszą być zawsze puste, tj. w odpowiednim czasie opróżnione.
Cytować
0 #9 po co mącić śmieci trzema stawkami ?Jędrek 2012-11-16 00:14
DO FRANKA
Chodzi mi o precyzję i jednoznaczność przepisów, o wyeliminowanie dowolności interpretacyjny ch. firmy wywożącej w szczególności. To po pierwsze. Jeśli chodzi o wywóz śmieci segregowanych to wspólnoty a i prawdopodobnie spółdzielnie, nie mają wiedzy o ich ilości, bo ta wiedza nie była im dotychczas potrzebna. Oczywiście można to oszacować np. na podstawie częstotliwości wywozu śmieci segregowanych. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że nie są to ilości imponujące. Skoro tak, to po co trzy stawki, skoro w użyciu i tak będą dwie lub jedna - najwyższa ?
Cytować
0 #8 Ustawa !!!konio 2012-11-15 20:13
Ustawa jest jednym z tworów dopasowujących nas do standardów UE w gospodarce śmieciami (innymi słowy chodzi o to ,żeby statystyczny Polak produkujący tyle samo śmieci ile Niemiec czy Czech oddawał ich tyle ile oni a nie jak obecnie cztery razy mniej)Szkopuł tkwi w niedoprecyzowan ych przepisach przez Ministerstwo Środowiska ,na to skarżą się wszyscy samorządowcy ,podejrzewam ,że nasz przewodniczący komisji komunalnej również świetnie orientuje się w tym temacie i zapewne wypowie się dla lokalnych mediów.Przetarg na wywóz wygra najprawdopodobn iej prywatny potentat i może się zdarzyć ,że w pierwszym okresie zaproponuje dumpingowe ceny, by potem stopniowo podwyższać opłatę za usługi.Jest jednak szansa na wyrwanie coś dla miasta (miejsca pracy ) ,miasto może wejść z nim w partnerstwo publiczno prywatne np w zakresie recyclingu i bardzo łatwo uzyskać środki na ten cel z UE ,zawsze to kilka etatów plus podatki.Pozdraw iam!!!!konio
Cytować
-2 #7 Pływak 2012-11-15 19:40
To jest TRAGEDIA urzednik ma decydować jakie mamy mieć śmieci czy to papier czy plastyk WIEC PYTAM ZA CO sa nasze podatki i na co przeznaczane.Z tego widac ze tylko na utrzymanie zgrai urzędników (mało kompetentnych) oraz na diety nierobów radnych . Polska zaczyna tonąc a Grajdoł juz ma wody po uszy. pod rządami tych d...w
Cytować
+1 #6 wyjaśnieniefranek 2012-11-15 19:29
Cytuję Jędrek:
A to bardzo ciekawe. Firma oczyszczająca ma ocenzurować moje oświadczenie, ile i jakich śmieci wyrzucam. A co w sytuacji gdy się z tą cenzurką nie zgodzę ?. Kto rozstrzygnie nasz spór? SZEF WYSYPISKA ? Bo chyba nie ma wątpliwości jakie śmieci chcemy dostarczać - segregowane za 4 zł od osoby. I nie mam wątpliwości jak je oceni firma oczyszczająca - jako mało segregowane (za 9 zł) lub nie (za 12 zł). NO ALE RADNI CHCIELI DLA SWYCH
WYBORCÓW JAK NAJLEPIEJ , SPRAWIEDLIWIEJ - A najsprytniej zrzucić odpowiedzialność z siebie na innych. Winszuję pomysłu. Redakcję proszę o informację jak się będzie weryfikować segregowalność śmieci w blokach spółdzielni i wspólnot. Może na komisji zdradzono sekret geniuszu radnych w tej sprawie ?
Jędrek a czy nie pomyślałeś o tym, że obecnie wspólnoty i spółdzielnie mają dane ile śmieci firma , która świadczy im te usługi wywozi i ile mieszkańcy segregują odpadów? Czy mogą segregować mniej niż dotychczas przy wprowadzeniu nowych zasad? Czy zarządcy budynków to są osoby, które nie mają doświadczenia jak zweryfikować 50% objętości segregowanych odpadów? I czy wreszcie urzędnicy w mieście ogłaszając przetarg nieograniczony na świadczenie tych usług wcześniej nie pozyskali danych ( ankiety) dot. ilości odpadów w spółdzielniach i wspólnotach. I na koniec czy 20% gospodarstw nie płacących w ogóle za wywóz śmieci też będzie miało takie wątpliwości jak TY?
Cytować
0 #5 wyborwyborca 2012-11-15 17:42
proponuje powolac spolke zaklad oczyszczania
Cytować
+9 #4 Skandal!!!Oburzony 2012-11-15 16:53
jak to możliwe że prywatnym firmom w chwili obecnej opłaca się wywóz śmieci po znacznie niższych cenach?
Cytować
+8 #3 Skandal!!!Oburzony 2012-11-15 16:51
A powoływanie się na stawki opłat za śmieci w Bydgoszczy, Wrocławiu, czy podwarszawskich gminach, gdzie ludzie są znacznie zamożniejsi niż w Garwolinie to zwykłe nieporozumienie
Cytować
+8 #2 Skandal!!!Oburzony 2012-11-15 16:48
Rozumiem, ze jest dziura w budżecie miasta, ale proponować tak horrendalne stawki to jest po prostu chore...!!!
Po prostu władze miasta robią wszystko, ażeby mieszkańcom nie było za dobrze.
Cytować
+4 #1 JAK OCENIĆ ŚMIECIJędrek 2012-11-15 16:30
A to bardzo ciekawe. Firma oczyszczająca ma ocenzurować moje oświadczenie, ile i jakich śmieci wyrzucam. A co w sytuacji gdy się z tą cenzurką nie zgodzę ?. Kto rozstrzygnie nasz spór? SZEF WYSYPISKA ? Bo chyba nie ma wątpliwości jakie śmieci chcemy dostarczać - segregowane za 4 zł od osoby. I nie mam wątpliwości jak je oceni firma oczyszczająca - jako mało segregowane (za 9 zł) lub nie (za 12 zł). NO ALE RADNI CHCIELI DLA SWYCH WYBORCÓW JAK NAJLEPIEJ , SPRAWIEDLIWIEJ - A najsprytniej zrzucić odpowiedzialnoś ć z siebie na innych. Winszuję pomysłu. Redakcję proszę o informację jak się będzie weryfikować segregowalność śmieci w blokach spółdzielni i wspólnot. Może na komisji zdradzono sekret geniuszu radnych w tej sprawie ?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież