reklama
reklama

Mazowiecka służba zdrowia pójdzie na dno?

Opublikowano: 21 wrzesień 2012, 09:05 Kategoria Aktualności
szpitalsejmikNFZ
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

300 mln zł mniej. Taki plan finansowy na 2013 rok ma Narodowy Fundusz Zdrowia dla Mazowsza. Według założeń to jedyne województwo, które otrzyma mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Dokładnie 97,31 proc. Taki decyzjom sprzeciwiają się władze województwa, Związek Pracodawców ? Mazowieckie Porozumienie Szpitali Powiatowych oraz konwent starostów.

- Jednym z istotnych tematów na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego była problematyka dotycząca bezpieczeństwa finansowego służby zdrowia na Mazowszu w roku 2013. Z opracowanego przez NFZ planu wynika, że niedobór środków na Mazowszu może wynieść prawie 300 mln złotych. Jest to suma porównywalna z budżetem dwóch szpitali wojewódzkich albo kilku powiatowych ? mówi Krzysztof Żochowski, radny sejmiku oraz dyrektor SP ZOZ w Garwolinie.

Problem związany jest z istnieniem algorytmu przeliczania przez centralny oddział NFZ środków, który jest szczególnie niekorzystny dla naszego województwa. ? Ten algorytm obowiązuje od 2009 roku, ale do tej pory był niwelowany dzięki uruchamianiu przez NFZ rezerwy centralnej. W związku ze zmianami we władzach NFZ istnieje realna szansa, że tym razem ten mechanizm nie zadziała i ta różnica w środkach dotknie przede wszystkim lecznictwa szpitalnego ? tłumaczy radny.

reklama


Co to będzie realnie oznaczać dla pacjentów chociażby garwolińskiego szpitala. Dyrektor zapowiada, że jeśli czarny scenariusz się spełni będzie to oznaczało zdecydowane pogorszenie sytuacji finansowej szpitala, wydłużenie kolejek w oczekiwaniu do specjalistów, ograniczenie dostępności usług, a być może nawet rezygnacja z niektórych rodzajów prowadzonej dotychczas działalności.

Mazowsze drugiej kategorii

Z planami NFZ nie zgadzają się między innymi Związek Pracodawców ? Mazowieckie Porozumienie Szpitali Powiatowych. Tym bardziej, że wszystkie województwa, z wyjątkiem Mazowsza, otrzymają według planów więcej pieniędzy niż w roku 2012, a Mazowsze ? mniej. ?Dynamika wzrostu nakładów na poszczególne oddziały ? średnia krajowa to 102,32 proc. w stosunku do planu ostatecznego na rok 2012. Województwo mazowieckie otrzymało jako jedyne w Polsce propozycję poniżej 100 proc., tj. 97,31 proc.? ? czytamy w informacji związku.

Swój sprzeciw wyrazili też starostowie województwa mazowieckiego, którzy obradowali kilka dni temu na Konwencie Powiatów Województwa Mazowieckiego. Apelujemy do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o pilne podjęcie działań mających na celu zapewnienie stabilizacji finansowej podmiotów leczniczych poprzez zagwarantowanie środków finansowych przez Mazowiecki Oddział NFZ na realizację przez te podmioty świadczeń medycznych w oparciu o rzeczywiste potrzeby zdrowotne mieszkańców Mazowsza. Sytuacja finansowa szpitali powiatowych systematycznie, z roku na rok pogarsza się. Jeśli nie nastąpią zmiany, rok 2013 będzie krytycznym dla ich działalności (?)Samorządy powiatowe nie posiadają środków budżetowych pozwalających zrekompensować straty szpitali wynikające z niedoszacowania środków na realizację świadczeń otrzymywanych z NFZ. Sytuacja ta dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych, niezależnie od formy prawnej funkcjonowania - spzoz czy spółka ? argumentowali uczestnicy konwentu.

Co marszałek oraz radny sejmiku Krzysztof Żochowski mówili podczas ostatniej sesji? Zobacz film

Justyna Dybcio


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama