Gminy grupowo kupiły prąd

Opublikowano: 12 lipiec 2012, 08:08 Kategoria Aktualności
energiaprądgórzno

15 samorządów, w tym 3 spoza powiatu garwolińskiego, utworzyły grupę zakupową i przystąpiły do przetargu na dostawę prądu. Efekt? 20 proc. oszczędności kosztów związanych utrzymaniem gminnych jednostek i oświetleniem ulic.

Utworzenie grupy zakupowej to nowatorskie rozwiązanie w powiecie garwolińskim. Do grupy samorządów przystąpiła większość tych z powiatu garwolińskiego (z wyjątkiem gminy Łaskarzew i miasta Garwolin). W tym gronie znalazły się także 3 gminy spoza powiatu – Osieck i Sobienie-Jeziory (pow. otwocki) oraz Kłoczew (pow. rycki).

 

Przetarg na zakup energii rozstrzygnięto w tym tygodniu w Urzędzie Gminy Górzno, który był głównym koordynatorem działań. - Otrzymaliśmy jedną ofertę – spółki PGE, która spełnia wszystkie wymagania – informuje Waldemar Sabak, wójt gminy Górzno. Od lipca przez 18 kolejnych miesięcy 15 samorządów będzie płaciło o 20 proc. mniej niż do tej pory za energię zużywaną w swoich placówkach. – Zapłacimy mniej za zużycie w urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej, szkołach czy za oświetlenie uliczne – uzupełnia wójt.

Jak dodaje włodarz, utworzenie grupy zakupowej było bardzo dobrym posunięciem. – W większości jest siła. Z tego pomysłu wyszliśmy obronną ręką. Myślę, że nie będzie to ostatnie takie przedsięwzięcie – zaznacza Waldemar Sabak.

jd

Komentarze  

+2 #11 doŁaskarzew 2012-07-20 14:38
Cytuję Niki:
Nasza łaskarzewska włodarzyni to tylko po spotkaniach lata, a to z psl'em, a to z SLD czy wspólnotą Zadrožnej, a miasto leży! Tragedia, kończ waścini, wstydu nam oszczędź!


To policz proszę ile pieniędzy przyszło do miasta z Urzędu Marszałkowskieg o którym zarządza PSL, Pani Poseł Prządka pomaga również w zdobywaniu środków, a Wspólnota zafundowała ZS nr 2 salę multimedialną i dała na wyposażenie szkoły i przedszkola. W mieście kilka inwestycji powstało. Tylko może czas chcieć to zobaczyć. Nawet jeśli nie przepadasz za aktualną burmistrz to może krytykuj jej rzeczywiście złe decyzje a nie wszystko, bo to akurat ona, a nie kto inny jest burmistrzem.
Cytować
+3 #10 MiastoŁaskarzew 2012-07-20 14:32
Cytuję Liga:
Burmistrz Garwolina i Laskarzewa to dyletanci, po co im taniej kupować, przecież płacą nie że swojej kieszeni , budżet samorządu zapłaci- czyli my wszyscy! Takich samorządowców podczas wyborówvtrzeba ocenić, dbają tylko o własny image a reszta sie nie liczy, no może jeszcze fotki z nogami na biurku co po niektóre potrafią zrobić.Miasto Łaskarzew do wspólnego przetargu przystąpiło. Więc może czytać ze zrozumieniem i rozróżnieniem miasta od gminy?
Cytować
-1 #9 Dzięki men zakonio 2012-07-15 09:04
fachowe wyjaśnienie ,ja jestem co prawda tylko "fachowcem od wszystkiego" ,ale czułem to, co Ty potwierdziłeś ,że "gminy z gruponu" Pana Boga za nogi nie złapały , wbrew temu co wynikało by z treści artykułu.To jak z wyjściem do restauracji na Gruponie, dwa razy taniej tylko miejsce przy drzwiach albo w ogródku na zewnątrz bez parasola ochronnego podczas 35 stopniowych upałów. Okazje w życiu rzadko się zdarzają ,najczęściej Boruta tkwi w szczegółach.Poz drawiam!!!!koni o
Cytować
0 #8 energiamen 2012-07-14 15:35
Szanowni internauci, gmina Łaskarzew, miasto Garwolin i Borowie od kilku lat corocznie kupują energię w przetargach publicznych. Kilka innych gmin negocjowała dotychczasowe umowy na energię. Gminy które nie przystąpiły do przetargu nie mogły do nich przystąpić grupowo bo przed kilkoma tygodniami rozstrzygnęły przetargi i zawarły umowy. Obecna grupa zakupowa pokusiła się na przetarg kompleksowy i nie wiem czy to dobre rozwiązanie i z z korzyścią dla gmin, bo właśnie jak podkreśla jeden z internautów takie rozwiązanie w żaden sposób nie opłaca się dla Energetyki. Dlaczego: cena w obrocie może podlegać przetargom i być niższa natomiast cena składników energii w Dystrybucji jest regulowana przez odpowiedni urząd regulacji cen. Przetarg na Kompleksową usługę ogranicza konkurencję firm. Należy zaznaczyć że od kilku lat gminy mają obowiązek ogłaszania przetargów na zakup energii i ci co tego nie robili łamali prawo.
Cytować
+1 #7 ...... 2012-07-13 15:54
Cytuję konio:
Pozdrawiam!!!!konio

Cena za 1kWh to nie wszystko bo tu prawdopodobnie jest zysk, częścią stałą jest prawdopodobnie opłata przesyłowa stała zmienna itd. Zakładając fakt, iż opłaty te uzależnione są od wielu czynników a przede wszystkim od kosztów ponoszonych przez konserwatora tej sieci czyli lokalny zakład energetyczny, teoretycznie najkorzystniejs za ofertę zaoferuje lokalny dostawca bo: wie na jakim terenie dostarcza prąd, wie ile już linii powymieniał, gdzie drzewa linie poprzerywały i już to nie nastąpi. Zakładając fakt, iż inny dystrybutor zaoferuje być może tańszą cenę za 1kWh, niestety poniesie wyższe koszty stałe i zmienne bo musi dogadać się z lokalnym konserwatorem oraz coś na tym zarobić, bo samo zużycie prądu zarobku nie da, szczególnie że mogą się trafić burze jak ostatnio. Dodatkowo w SIWZ było dość sporo obostrzeń co do jakości prądu. Nie sądzę że firma z drugiego końca Polski zaoferuje najniższą ceną, które później będzie weryfikowana awaryjnością sieci. Wg. mnie dobrym skutkiem tego typu przetargu jest próba podjęcia walki z zwał jak zwał monopolem lokalnym. Zawsze to uda się coś korzystniejszeg o wynegocjować. Następne proponował bym GROUPONOWE zakupy remontów dróg przez gminy, bo w tej chwili nieliczne oferują remonty za pomocą jednego przetargu w całej gminie. Proponuję powalczyć w monopolem na wodociągi :))) w gminach - to dopiero wyzwanie.
Cytować
0 #6 Pomyśleć logicznie ?konio 2012-07-12 22:04
Nie wiem jakie ceny płaciły dotychczas gminy,ale pal go licho powiedzmy ,że wszystkie jednakowo.W takim razie szmorządowy zakup grupowy odwalił czarną robotę za tych którzy się nie dołączyli ,ktoś powie bzdura ...chwileczkę ,stworzono precedens ,ci którzy nie przystąpili do "Grupona" mogą powiedzieć dotychczasowemu dostawcy -a teraz proszę premie za wierność o 5% mniejsze stawki niż to co wywalczyli u konkurencji sąsiedzi ,każda firma "pęknie" żeby nie stracić klienta, także nie wiem kto okaże się największym wygranym tej sprawy ,być może ci którzy "przespali' zakupy grupowe. Każdy teraz będzie brał pod uwagę wywalczoną przez nich stawkę za energię, jako bazę do negocjacji.Pozd rawiam!!!!konio
Cytować
0 #5 Na pokazNiki 2012-07-12 15:36
Nasza łaskarzewska włodarzyni to tylko po spotkaniach lata, a to z psl'em, a to z SLD czy wspólnotą Zadrožnej, a miasto leży! Tragedia, kończ waścini, wstydu nam oszczędź!
Cytować
+6 #4 ZdzichMonika 2012-07-12 13:24
Do Zdzicha skoro tak dużo sie obecnie dzieje na terenie gminy Łaskarzew to proszę je wskazać. Moim zdaniem to daleko jesteśmy w inwestycjach w porównaniu do gminy Borowie, Górzno czy Pilawa. Jak Pan Korycki zakończył kanalizacje na Pilczynie i Kacprówku na początku 2010 obecni jest połowa 2012r to dalej nic nie zrobiono nie wspomnę że nie ułożono metra drogi asfaltowej od początku kadencji obecnego wójta.
Cytować
-9 #3 MonikoZdzich 2012-07-12 10:18
Najpierw zobacz jakie stawki płaci gmina Łaskarzew za prąd w obecnej chwili i dlaczego do przedsięwzięcia nie przystąpiła, a później dopiero zacznij bełkotać. A w terenie się dzieje...tylko oczy trzeba otworzyć i wyjść sprzed komputera.
Cytować
+2 #2 Mają kasęLiga 2012-07-12 10:18
Burmistrz Garwolina i Laskarzewa to dyletanci, po co im taniej kupować, przecież płacą nie że swojej kieszeni , budżet samorządu zapłaci- czyli my wszyscy! Takich samorządowców podczas wyborówvtrzeba ocenić, dbają tylko o własny image a reszta sie nie liczy, no może jeszcze fotki z nogami na biurku co po niektóre potrafią zrobić.
Cytować
+7 #1 EnergiaMonika 2012-07-12 09:08
Jak zwykle wójtowi gminy Łaskarzew brak odwagi. Nie dość że się nic nie robi na terenie gminy to jeszcze zapłacimy z budżetu gminy drożej za prąd.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież